W jaki sposób można obniżyć koszty eksploatacji domu. 5 kluczowych aspektów przy wznoszeniu ścian.

Już na etapie planowania budowy domu i wyboru projektu należy zastanowić się nad kosztami jego eksploatacji. Znaczną część budżetu pochłaniają wydatki związane z ogrzewaniem w okresie jesienno-zimowym. Warto zawczasu rozważyć energooszczędne rozwiązania, które wpłyną na wysokość późniejszych rachunków. Od jakości użytych materiałów murowych oraz sposobów ich łączenia, zależy więcej niż przypuszczają pierwotnie inwestorzy indywidualni. Warto poznać 5 kluczowych aspektów.

Prawidłowy dobór elementów do budowy ścian zewnętrznych

Ściany zewnętrzne to najważniejszy element każdego domu jednorodzinnego. Materiały murowe wybrane do ich wznoszenia powinny charakteryzować się pewnymi właściwościami. Zwłaszcza powinny zabezpieczać dom przed wychłodzeniem, stratą ciepła w sezonie grzewczym. Należy zwrócić uwagę na parametr przewodzenia ciepła λ, który jest zależny od gęstości, składu surowcowego i wilgotności danego materiału. Beton komórkowy, dzięki zawartym w nim komórkom wypełnionym powietrzem, pozwala na uzyskanie ścian o niskim współczynniku przenikania ciepła U – ścian warstwowych oraz jednowarstwowych bez konieczności stosowania dodatkowego ocieplenia. Odpowiednie materiały murowe są gwarancją stabilnej temperatury w domu.

Prawidłowy dobór elementów do budowy ścian wewnętrznych

Nie należy zapominać, że z perspektywy niwelowania strat energetycznych duże znaczenie mają także ściany wewnętrzne. Wykonane z wyrobów wapienno-piaskowych przez dłuższy czas oddają ciepło i zapobiegają wahaniom temperatury, chroniąc pomieszczenia przed wychłodzeniem zimą oraz przegrzewaniem latem. W skład Systemu Budowy H+H wchodzą także silikaty, które cechuje bardzo dobra akumulacyjność cieplna, zapobiegająca nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczeń np. podczas przerw w ogrzewaniu. Ściany z silikatów długo akumulują ciepło. Dzięki wspomnianym rozwiązaniom dom będzie eksploatowany przy mniejszym, niż w przypadku zwykłego budownictwa zużyciu energii - zwłaszcza termicznej, przeznaczonej do ogrzewania.

Lepsze wykonawstwo – tańsze koszty utrzymania

Po dobraniu materiałów murowych spełniających wysokie standardy kolejnym aspektem jest prawidłowe wykonawstwo i obawa o błędy. Wadliwe wykonanie detali budynków prowadzi do negatywnych skutków – powiększonych strat ciepła, ryzyka zawilgocenia ścian, czy nawet powstawania pleśni. Niekontrolowane ubytki również przekładają się na wyższe koszty eksploatacji domu. Kluczowe jest niwelowanie skutków mostków termicznych, czyli miejsc w przegrodach zewnętrznych budynku, przez które ucieka dużo więcej ciepła, niż przez pozostałą powierzchnię przegrody. Elementy z betonu komórkowego, jak i elementy silikatowe charakteryzują się dużą dokładnością wymiarową, dzięki czemu mogą być łączone na tzw. cienką spoinę, co pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia wspomnianych mostków termicznych.

Łatwość i precyzyjność obróbki

Kolejną ważną cechą jest także łatwość obróbki materiału. Bloczki z betonu komórkowego można bez trudu dowolnie obrabiać. Ułatwia i przyspiesza to nie tylko prace murarskie, ale też instalacyjne. Dzięki gładkiej powierzchni ściana nie wymaga prac przygotowawczych pod tynkowanie. Co więcej, beton komórkowy jest łatwy np. w przycinaniu ręcznym przy użyciu piły widiowej. Powstałym ścianom bez problemu można nadać oczekiwany wymiar oraz kształt, podobnie jak otworom okiennym. Wspomniane właściwości ułatwiają prace murarskie oraz optymalizują tempo pracy. Łatwość obróbki również wpływa na precyzyjność i dokładność wykonywanych prac, a tym samym późniejszy komfort cieplny, istotny pod względem budowy domu energooszczędnego i taniego w eksploatacji.

Komfort użytkowania

Dom jednorodzinny wznoszony zgodnie ze stronami świata oraz odpowiednio doświetlonymi strategicznymi pomieszczeniami również przyczynia się do mniejszych kosztów utrzymania domu zwłaszcza porą zimową. Dostęp do światła dziennego korzystnie wpływa na samopoczucie mieszkańców, a w kontekście wydatków pozwala zaoszczędzić na oświetleniu. Funkcjonalnie wznoszone ściany są już połową sukcesu w dążeniu do niższych kosztów utrzymania domu. W kontekście przyszłych wydatków coraz bardziej popularne stają się projekty domów energooszczędnych. Pod hasłem wybudowania domu o ekologicznych standardach należy również rozumieć materiały o nieszkodliwych surowcach dla środowiska i zdrowia ludzi.