Czy ubezpieczenie mieszkania kupisz taniej z OC samochodu?

Pakiety ubezpieczeń są zazwyczaj tańsze, a sama forma ich zakupu bardzo wygodna. W jednym miejscu lub na jednej stronie internetowej załatwiamy wszystkie formalności, płacimy składkę i w dodatku mamy pewność, że nie przegapimy terminu zakończenia żadnej polisy. Czy tak jest w przypadku ubezpieczenia nieruchomości i samochodu?

W pakiecie taniej! Oszczędź nawet do 70% na ubezpieczeniu! Dwa w jednym! Oferta ograniczona czasowo! – nagłówki ofert sprzedażowych kuszą i zachęcają potencjalnych klientów do kupienia jak najwięcej usług lub produktów powiązanych. Czasami jest to tylko chwyt marketingowy. Niekiedy jednak, takie transakcje okazują się bardzo opłacalne.

Sprawdzamy, jak można zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia mieszkania w pakiecie z OC samochodu, ile można zyskać i gdzie znaleźć dobrą ofertę.

OC trzeba wykupić, AC - warto

Ubezpieczenie OC powinien posiadać każdy właściciel samochodu osobowego. Ten obowiązek wynika z ustawy. W tym przypadku nikt raczej nie ma wątpliwości co do słuszności zakupu polisy. Pojawiają się one jednak w stosunku do ubezpieczeń dobrowolnych, np. AC, ASS, NNW. Niejednokrotnie winę za to ponosi nasz ograniczony budżet domowy. Jeśli zależy nam na dodatkowej ochronie i równocześnie szukamy oszczędności, możemy zdecydować się na zakup pakietu ubezpieczeń OC i AC. Niektóre towarzystwa są wówczas w stanie obniżyć całkowity koszt polisy nawet o kilkanaście procent.

Dodatkowe ubezpieczenia są niechętnie kupowane także z powodu starszego wieku pojazdu. Ale i tutaj znajdziemy korzystne rozwiązanie, a mianowicie wariant okrojony AC - tzw. minicasco. Zazwyczaj AC mini ogranicza się do ochrony pojazdu od kradzieży, szkód całkowitych oraz działania żywiołów, czyli zdarzeń, które mogą być dla nas najbardziej kosztowne (znajdź ubezpieczenie minicasco np. na stronie rankomat.pl).

Do OC i AC możesz dodać polisę mieszkaniową  

Kolejnym ubezpieczeniem na którego zakup najczęściej się decydujemy, jest ubezpieczenie mieszkania lub domu. Taki produkt bez problemu dodamy do OC samochodu lub do całego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych. Oczywiście, w ten sposób zaoszczędzimy kolejne pieniądze.

Przykładowo – ERGO Hestia oferuje zniżkę 20%, jeśli zdecydujemy się na Pakiet H7, czyli polisę chroniącą mieszkanie lub dom oraz nasz samochód. Takie rozwiązanie jest nie tylko oszczędne, ale też wygodne ze względu na jedną składkę i jeden termin obowiązywania ochrony.

Kolejna oferta produktów łączonych dostępna jest w Banku Santander – możemy w nim wykupić ubezpieczenie Locum Comfort, które dopasujemy zakresem do swoich potrzeb, a przez uczestnictwo w programie lojalnościowym wynegocjujemy do 30% zniżki na inne ubezpieczenie np. OC i AC.

Program lojalnościowy Moja Aviva również daje szansę na uzyskanie dodatkowej zniżki. Posiadając ubezpieczenie i konto w serwisie MojaAviva podczas płatności online zaoszczędzimy do 4%.

Ceny ubezpieczeń możemy także negocjować na własną rękę w swoim towarzystwie (o ile oferuje ono każdy z preferowanych przez nas produkt). Przykładowo, posiadając wykupioną polisę OC w danym towarzystwie, możemy poprosić o zniżkę podczas zakupu innych ubezpieczeń – w naszym przypadku mieszkania lub domu.

Czy zawsze warto kupić ubezpieczenie mieszkania z OC i AC w pakiecie?

Zanim zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia komunikacyjnego i nieruchomości w pakiecie, warto sprawdzić, jaką ochronę zapewnia nam ubezpieczyciel. Pamiętajmy, że tylko OC jest regulowane ustawą i tylko w tym przypadku jedynym kryterium wyboru powinna być cena polisy.

Inaczej powinniśmy podejść do kwestii AC czy też ubezpieczenia nieruchomości. Tutaj zakres ochrony będzie zależał do danego towarzystwa i może się bardzo różnić. Nad treścią ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) warto się pochylić, przewertować jej zapisy i porównać np. z propozycjami konkurencyjnych firm (porównaj ubezpieczenia mieszkania np. w Rankomat.pl). Może się okazać, iż niewielka różnica  w wysokości składki przekłada się na dużo szerszy zakres ochrony i zminimalizowany spis wykluczeń.