Odkamienianie ekspresu - jak często i czym to robić?

Odkamienianie ekspresu nie jest jednym z tych drobiazgów, które można po prostu sobie odpuścić. Wykonywane regularnie nie tylko przedłuża życie ekspresu, lecz także daje gwarancje odpowiedniego smaku i wyglądu przyrządzanej w nim kawy. Jak prawidłowo usuwać nagromadzony kamień i jak często powinno się to robić?

Dlaczego trzeba regularnie odkamieniać ekspres do kawy?

Twarda woda może być przyczyną wielu problemów związanych ze sprzętami gospodarstwa domowego. Osadzający się w nich kamień może doprowadzać między innymi do zmniejszenia wydajności urządzeń, zwiększenia ich awaryjności, marnowania energii grzewczej i ograniczenia przepływu wody. Nie inaczej jest z ekspresem do kawy. Dbanie, by nie osadzał się w nim kamień:

  • o jest istotne dla żywotności urządzenia,

  • o ogranicza generowany przez ekspres hałas,

  • o zmniejsza ryzyko uszkodzeń,

  • o pomaga utrzymywać optymalną temperaturę przygotowywanych napojów,

  • o sprzyja tworzeniu doskonałej pianki.

Ponadto kamień może wpływać także na walory smakowe kawy. Podwyższona zawartość minerałów w wodzie sprawia, że napój staje się mniej aromatyczny i uboższy w smaku. By kawa zawsze smakowała wyśmienicie, należy regularnie czyścić urządzenie z kamienia.

Jak często odkamieniać ekspres do kawy?

Najnowsze modele zwykle same informują, kiedy zachodzi taka potrzeba. W przypadku starszych ekspresów przyjmuje się, że należy wykonywać tę czynność mniej więcej co 200-300 przygotowanych kaw. Jeśli wypijasz dwie kawy dziennie, można założyć, że taka konieczność przypadnie co ok. 3-4 miesiące. Są to jednak bardzo pobieżne szacunki, nieuwzględniające np. jakości stosowanych filtrów oraz twardości wody w danym mieście. Warto więc dodatkowo obserwować ekspres i reagować na takie zmiany, jak zmniejszenie wydajności dyszy spieniającej mleko czy pojawiający się nalot na pojemnikach.

Można też sprawdzić twardość wody w swoim domu i w zależności od wyniku zwiększyć częstotliwość usuwania osadów lub zaopatrzyć się w filtry zmiękczające wodę, które zmniejszą ilość kamienia.

Uwaga – warto poznać twardość wody również, gdy nasz ekspres ustala automatycznie, czy zachodzi konieczność odkamieniania. Fabryczne ustawienia urządzeń tego typu zakładają najwyższy poziom twardości wody, jednak w niektórych ekspresach można ustawić inną wartość. Dzięki temu, jeśli masz miękką wodę, ekspres będzie rzadziej dopominał się o czyszczenie z osadów.

Jak sprawdzić twardość wody?

Twardość wody oznacza stopień jej zmineralizowania. Woda wodociągowa zazwyczaj zawiera spore ilości wapnia i magnezu. Minerały te osadzają się w postaci kamienia i negatywnie wpływają na stan instalacji, armatury oraz rozmaitych urządzeń. By dowiedzieć się, jak twarda jest woda w twoim domu, możesz skontaktować się z zarządcą wodociągów (niektórzy dostawcy umieszczają takie dane nawet na swoich stronach internetowych) albo skorzystać z testerów kropelkowych lub paskowych. Te pierwsze są droższe, ale i znacznie dokładniejsze, drugie zaś pozwalają na szybkie uzyskanie wyniku.

Jak wybrać ekspres łatwy w konserwacji? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Każdy sprzęt pracuje najlepiej, gdy odpowiednio niego dbamy. Przy zakupie ekspresu trzeba więc brać pod uwagę, że będzie on wymagał regularnego czyszczenia i konserwacji. Przy niektórych modelach bywa to kłopotliwe i zajmuje sporo czasu. Z tego powodu warto zdecydować się na ekspres samoczyszczący i maksymalnie zautomatyzowany. Takie są urządzenia marki De’Longhi, które dodatkowo wyposażono w wiele innych funkcji ułatwiających ich czyszczenie i konserwację, np.:

  • automatyczne czyszczenie systemu mlecznego po każdym przyrządzeniu kawy z mlekiem,

  • łatwe i szybkie odpinanie elementów, dzięki czemu ich mycie nie stanowi żadnego problemu,

  • automatyczne powiadomienie o konieczności odkamieniania.

Więcej informacji znajdziesz na stronie poświęconej konserwacji, czyszczeniu i odkamienianiu ekspresów De’Longhi

Odkamienianie octem – czy domowe środki do odkamieniania ekspresu to dobre rozwiązanie?

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się, naturalne domowe sposoby na dbanie o czystość kuchni i sprzętów małego i dużego AGD. W przypadku ekspresów do kawy takie rozwiązania nie są jednak zalecane. Przewody znajdujące się w systemie ekspresu mogą nie być przystosowane do czyszczenia np. octem czy kwaskiem cytrynowym. Odkamienianie tymi metodami może mieć też fatalny wpływ na smak i zapach napoju – w końcu kto miałby ochotę na kawę z kwaśnym posmakiem? W tej kwestii lepiej postawiać na stosowanie specjalnych produktów przeznaczonych do odkamieniania ekspresów. Występują one w postaci płynów, proszków i tabletek. Przed zakupem środków tego typu warto sprawdzić, co rekomenduje producent urządzenia. Używając zalecanego środka, będziesz mieć pewność, że jego działanie zostało sprawdzone na danym ekspresie. Kamień zostanie skutecznie usunięty bez obawy o uszkodzenie sprzętu. Odkamieniacz dedykowany do ekspresów De’Longhi jest ekologiczny i bezpieczny dla środowiska.

Odkamienianie ekspresu De’Longhi – instrukcja krok po kroku

Jako że ekspres De’Longhi sam przypomni, kiedy przeprowadzić odkamienianie, nie musisz się martwić, że przegapisz lub źle wyliczysz idealny moment na ten zabieg. Samo usuwanie kamienia też odbywa się automatycznie. By przygotować do niego ekspres, wystarczy nacisnąć przycisk „Ustawienia menu” i ikonę startu, a następnie podążać za wskazówkami podanymi na ekranie. Sprowadza się to zaledwie do kilku czynności, które powinieneś wykonać:

1) opróżnić tackę na skropliny i pojemnik na fusy,

2) wlać odkamieniacz do pojemnika na wodę (do poziomu oznaczonego literą „A”) i dolać do niego 1 l wody (do poziomu „B”),

3) umieścić pusty pojemnik (co najmniej 2 l) pod dyszami,

4) nacisnąć przycisk „OK”.

Urządzenie samo przeprowadzi serię płukań. Kilkukrotne przelanie wody z preparatem oczyści ekspres z zalegającego osadu. Po jego dokonaniu ekspres trzeba będzie już tylko przepłukać z resztek środka czyszczącego z udziałem czystej wody zamiast wody z detergentem. Postępowanie jest analogiczne do powyższego (z pominięciem kroku 1). Warto podkreślić, że ekspresu De’Longhi nie trzeba pilnować w czasie płukania, a całość zajmuje tylko kilka chwil. Postępujemy cały czas zgodnie ze wskazówkami z wyświetlacza – wszystko jest więc w pełni intuicyjne.