Jak wykorzystać myjkę ciśnieniową do sprzątania?

Myjka ciśnieniowa to uniwersalne urządzenie, które warto zastosować do czyszczenia różnych rodzajów powierzchni. Bogata oferta tego typu produktów umożliwia każdemu znalezienie modelu odpowiedniego dla jego potrzeb. Urządzenia ciśnieniowe są proste w obsłudze, skuteczne i przyjazne dla środowiska. Wiedziałeś, jak można je wykorzystywać w otoczeniu swojego domu? Przeczytaj artykuł.

Jak działa myjka ciśnieniowa?

Myjki wysokociśnieniowe wielokrotnie zwiększają ciśnienie wody oraz jej wydatek. Zastosowanie tej technologii umożliwia szybsze i dokładniejsze usunięcie zanieczyszczeń, ponieważ woda pod wysokim ciśnieniem znakomicie usuwa brud.

  • Działanie myjki ciśnieniowej wymaga źródła wody oraz zasilania. W urządzeniach domowych zazwyczaj stosuje się silnik elektryczny, rzadko silnik spalinowy, a od niedawna także zasilanie akumulatorowe (tzw. platformy bateryjne). Woda może być natomiast zasysana z sieci wodociągowej, a także innych zbiorników, takich jak stawy, jeziora oraz beczki.
  • Urządzenie podłącza się  do źródła wody za pomocą węża.
  • Woda jest dostarczana przez zawór, następnie przepływa wokół silnika celem jego ochłodzenia i dalej do pompy wysokociśnieniowej (dzieje się tak w wyższych modelach urządzeń Kärcher K4-K7). Gdy silnik jest w ruchu, pompa tłoczy wodę pod ciśnieniem przez wąż ciśnieniowy do pistoletu połączonego z lancą. To właśnie przez lancę woda pod ciśnieniem wypływa z urządzenia.
  • Na sprawność czyszczenia wpływ mają następujące czynniki: emitowane ciśnienie, wydatek wody, odległość od czyszczonej powierzchni, kąt strumienia, rodzaj lancy oraz temperatura wody.
  • Wydatek wody znacząco wpływa na efektywność czyszczenia – jej większa ilość pozwala na swobodne odrywanie i odprowadzanie zanieczyszczeń.
  • Skuteczność czyszczenia jest uzależniona również od odległości lancy od czyszczonej powierzchni – im większy dystans, tym efekt czyszczenia spada. Zalecana odległość lancy od czyszczonego obszaru wynosi 10-30 cm, jest to jednak zależne także od rodzaju powierzchni i zabrudzenia.
  • Duże znaczenie dla efektywności czyszczenia ma kąt strumienia wody. Zalecany kąt strumienia dla uporczywych zabrudzeń to 0-25 °; dla lekkich zabrudzeń kąt 50-80° i dla średnich zabrudzeń 25-50°.
  • Kolejnym istotnym elementem jest rodzaj lancy. Lance punktowe umożliwiają odrywanie grubych, mocno przylegających warstw brudu. Z kolei do normalnego codziennego czyszczenia średnich zanieczyszczeń idealnie nadaje się lanca z płaskim strumieniem. Zalety punktowego strumienia z zaletami strumienia płaskiego łączy w sobie lanca obrotowa czyli rotacyjna, ale jej użycie zaleca się jedynie przy bardzo uporczywych zabrudzeniach i powierzchniach niewrażliwych na wysokie ciśnienie. Idealnym rozwiązaniem jest lanca Vario Power, pozwalająca na regulację ciśnienia. Umożliwia czyszczenie zarówno strumieniem punktowym, jak i płaskim. Zazwyczaj w zestawie do urządzenia dołączana jest lanca rotacyjna, łącząca w sobie zalety  strumienia punktowego i strumienia płaskiego. Wykorzystuje się ją na powierzchniach wytrzymałych na zarysowania do usuwania najcięższych zabrudzeń.
  • Stosowanie myjki ciśnieniowej może przebiegać bez środków czyszczących. Do uporczywych zabrudzeń czy impregnacji np. powierzchni drewnianych zaleca się jednak stosowanie środków czyszczących ulegających biodegradacji. Są one ekologiczne  i w pełni bezpieczne.
  • Zasysanie środków czyszczących możliwe jest dzięki podpięciu wężyka z butelką albo zassanie chemii poprzez system Plug’n Clean i dostarczeniu jej przy pomocy pistoletu na czyszczoną powierzchnię. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie pianownicy, którą podpinamy zamiast lancy do pistoletu.

Jak wykorzystać myjkę ciśnieniową wokół domu?

Zastosowanie myjki ciśnieniowej jest bardzo szerokie. Urządzenia tego typu są łatwe w obsłudze i poręczne. Ze względu na parametry i rodzaj powierzchni, do których czyszczenia przeznaczone są urządzenia wysokociśnieniowe, można je podzielić na trzy klasy: wprowadzającą, średnią i premium.

Urządzenia klasy wprowadzającej są niewielkie, poręczne i mogą być w łatwy sposób przenoszone z miejsca na miejsce. Nadają się do czyszczenia lekkich i średnich zabrudzeń oraz mniejszych powierzchni, na przykład mebli ogrodowych, rowerów, samochodów, balkonów oraz niedużych przedmiotów, takich jak narzędzia.

Myjki Kärcher do użytku domowego klasy średniej to urządzenia kompaktowe, idealne do mycia średnich i bardziej uporczywych zabrudzeń na większych powierzchniach.

Myjki klasy premium to urządzenia większe i niezwykle wydajne, co wpływa znacząco na skrócenie czasu pracy. Polecane osobom, które często czyszczą duże i mocno zabrudzone powierzchnie, takie jak na przykład tarasy, czy fasady budynków. Domowa myjka ciśnieniowa nie tylko przyspiesza i ułatwia usuwanie zanieczyszczeń, ale również pomaga obniżyć koszty zużycia wody.

Czyszczenie podłogi na tarasie i balkonie w domach jednorodzinnych

Do czyszczenia podłogi na tarasie idealnie nadają się zarówno myjki klasy wprowadzającej, jak i średniej. Mogą być wykorzystywane do mycia podłóg wykonanych z różnych materiałów, w tym między innymi płytek ceramicznych, drewna oraz kamienia.

Duże powierzchnie najskuteczniej czyści się za pomocą strumienia płaskiego, a utwardzone zabrudzenia korzystając ze strumienia punktowego. Przy użyciu dyszy punktowej oraz odpowiednio dobranego środka czyszczącego można usunąć plamy po grillowaniu, zarówno w przypadku kamienia zabezpieczonego i drewna polakierowanego, jak i płytek ceramicznych.

Mycie płaskich powierzchni bez rozprysków wody i tarasach znacznie ułatwi zastosowanie zestawu T-Racer. Działanie tego akcesorium jest proste i znacznie przyspiesza proces czyszczenia. Urządzenie umożliwia usuwanie wszelkich zabrudzeń występujących na balkonie – grzybów, pleśni, osadów emisyjnych (sadza, nalot po deszczu) oraz kurzu.

Juergen Altmann

Sprzątanie po remoncie podjazdu i balkonów (w domach jednorodzinnych)

Zabrudzenia pozostałe po remoncie – takie jak cement, pył budowlany, piasek oraz gips są bardzo uciążliwe i trudne do usunięcia. Szybką i jednocześnie bardzo efektywną metodą na pozbycie się ich jest użycie do tego celu myjki ciśnieniowej. W przypadku dużych, mocno zabrudzonych powierzchni podjazdów (z betonu, kostki brukowej, płytek PCV i kamienia) oraz balkonów (z drewna, kamienia, płytek ceramicznych) najskuteczniejsze będą urządzenia klasy średniej i premium. Charakteryzują się one większą wydajnością, dzięki czemu można znacznie skrócić czas czyszczenia.

Jak wykorzystać myjkę ciśnieniową w ogrodzie?

Jak wspominaliśmy, myjka ciśnieniowa to urządzenie o bardzo różnorodnym zastosowaniu. Sprawdza się przy kompleksowym czyszczeniu otoczenia domu. Użytek dla niej można znaleźć również w ogrodzie. Poradzi sobie z czyszczeniem altanek, mebli ogrodowych, a także narzędzi wykorzystywanych do pracy w ogrodzie.

Przy pracach ogrodowych bardzo przydatne są zwłaszcza myjki klasy wprowadzającej. Dzięki niewielkim rozmiarom można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce, a ponadto niektóre z nich posiadają zasilanie bateryjne, mogą być więc używane na obszarach odległych od źródła prądu. Z tego względu są również niezastąpione na działce.

Jak wyczyścić kosiarkę?

Silnym strumieniem wody o kącie 25°, aby usunąć resztki trawy przylegające do noża i korpusu. Strumień kierować pod niewielkim kątem z odległości około 20-30 cm. Dzięki temu woda spływa z boku nie pryskając na wszystkie strony.

Jak umyć kosz na śmieci?

Z użyciem środka czyszczącego. Praca w trybie niskiego ciśnienia wody pozwoli urządzeniu na zassanie środka czyszczącego, a następnie naniesienie roztworu na ścianki pojemnika. Do spłukania należy zastosować strumień wody pod wysokim ciśnieniem.

Czyszczenie podjazdu i chodnika przed domem

Zastosowanie urządzenia ciśnieniowego to duże ułatwienie przy myciu podjazdu i chodnika przed domem. Cement może wytrzymać bardzo silny strumień wody pod ciśnieniem, nie ma więc obawy, że czyszczona powierzchnia zostanie uszkodzona. Przy myciu podjazdów i chodników bardzo dobrze sprawdzają się myjki klasy średniej oraz premium. Dzięki nim usuwanie zanieczyszczeń przebiega dużo szybciej.

W tym przypadku nie należy stosować lanc punktowych, ale lance rotacyjne. Lanca rotacyjna umożliwia zarówno dokładne wymycie podjazdu lub chodnika, jak i łatwe usunięcie z nich mchu. Przy pozbywaniu się większych zabrudzeń z podjazdów i chodnikach przydatne mogą okazać się środki czyszczące, które ulegają biodegradacji. Do czyszczenia kostki brukowej zaleca się stosowanie lancy Vario Power i strumienia płaskiego. Lanca rotacyjna może spowodować wypłukiwanie fugi i piasku.

Ze względu na nierówności, które często występują na tego typu powierzchniach, przy myciu można zastosować urządzenie T-Racer, dzięki któremu możliwe jest wyczyszczenie podjazdu lub chodnika bez rozprysków.

Mycie schodów przed domem

Dokładne czyszczenie schodów jest zajęciem wymagającym dużej dokładności, ponieważ schody łatwo ulegają zabrudzeniu i są bardzo narażone na gromadzenie osadów. Utrudnieniem są również szczeliny i zagłębienia, do których trudno dotrzeć stosując zwykłe metody czyszczenia.

Do mycia schodów, podobnie jak w przypadku podjazdów i chodnika, warto użyć zarówno myjki klasy średniej, jak i premium. Stosując urządzenie ciśnieniowe mamy pewność, że dotrzemy do każdego zakamarka i zagłębienia w powierzchni, usuwając nawet nagromadzone przez lata osad.

Jeśli sama woda nie wystarczy, w tym przypadku również możemy pozwolić sobie na użycie ekologicznych środków czyszczących producenta. Myjka ciśnieniowa nadaje się do mycia schodów wykonanych z różnych materiałów: płytek ceramicznych, betonu, kamienia oraz drewna.

Sprawdź też szczotkę Kärcher Power PS 40 z trzema wbudowanymi lancami wysokociśnieniowymi, która szybko i skutecznie usuwa uporczywy brud ze schodów, tarasów i posadzek w garażach.

Mycie samochodu

Myjka ciśnieniowa okazuje się bardzo przydatna przy myciu samochodu. Rodzaj urządzenia powinien być jednak dostosowany do wielkości pojazdu. Przy czyszczeniu małych aut doskonale sprawdzą się myjki klasy wprowadzającej, z kolei do mycia średnich i większych pojazdów, a także kilku samochodów jednocześnie, poleca się klasę średnią oraz premium.

1. Mycie auta należy rozpocząć od spryskania karoserii aktywną pianą.

2. Następnie należy wybrać odpowiednią odległość – od 20 do 30 cm i opłukać samochód płaskim strumieniem wysokociśnieniowym.

3. W przypadku mycia pojazdów nie zaleca się stosowania lanc punktowych ani rotacyjnych,  a także zbytniego zbliżania myjki do karoserii, gdyż może to spowodować jej uszkodzenie.

Mycie elewacji

Brud, jaki gromadzi się na docieplonej elewacji, można w łatwy sposób usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej, niezależnie od tego, czy jest to mech, kurz, czy zanieczyszczenia emisyjne (sadza, nalot po deszczu). Myjka ciśnieniowa z lancą teleskopową znacznie ułatwi to zadanie.

Czyszczenie elewacji najlepiej przeprowadzić urządzeniem, które pracuje z ciśnieniem co najmniej 130 barów. Im jest mocniejsze, tym lepsze będą efekty, jednocześnie musimy zachować większą ostrożność, by nie uszkodzić naszej elewacji.

Czyszczenie rynien

Zestaw do udrażniania rynien dachowych i rur pozwala na skuteczne oczyszczenie zatkanych przewodów kanalizacyjnych czy niedrożnych z powodu zalegającej warstwy liści i brudu rynien.

Rozwiązanie to opiera się na wykorzystaniu czterech wysokociśnieniowych strumieni, które umożliwiają przemieszczenie węża przez rurę, a następnie jej udrożnienie. Specjalny pierścień pokazuje użytkownikowi, w którym miejscu rura jest aktualnie udrażniana. Elastyczne węże wysokociśnieniowe o długości 7,5 lub 15 m są specjalnie wzmacniane i wykonane z mosiądzu. Bardzo krótka dysza wysokociśnieniowa ułatwia przemieszczanie się węża w rurze. Przyłącze węża również jest wykonane z mosiądzu, a sam wąż jest zabezpieczony przed skręcaniem się, co pozytywnie wpływa na jego trwałość.