Praktyczne i piękne oświetlenie do salonu

Salon jest przestrzenią, w której spędzamy znaczącą część czasu. Można by wręcz rzec, że stanowi on po kuchni drugie serce każdego domu. W nim bawimy się z dziećmi, relaksujemy po długim dniu pracy oraz spotykamy ze znajomymi na imprezach okolicznościowych.

Przestrzeń dzienna musi być zatem w pełni funkcjonalna. W głównej mierze wpływa na to oczywiście odpowiednie oświetlenie. Nie mamy w tym miejscu na myśli pojedynczych punktów świetlnych, a raczej cały, kompleksowy system, który zapewnia wystarczającą ilość światła do wszystkich potrzeb.

Rozwiązanie powinno być spójne wizualnie oraz praktyczne, zapewniając wygodę użytkowania w każdej sytuacji. Jeśli chcecie wiedzieć, jak zbudować optymalne oświetlenie dla wygodnego salonu, zapraszamy do dalszej lektury.

Jakie oświetlenie do salonu należy wybrać?

Salon podobnie jak każde inne pomieszczenie wymaga wprowadzenia zróżnicowanych źródeł światła. Trzeba oczywiście zacząć od oświetlenia głównego, które zapewnia bezpieczne przemieszczanie się oraz komfort wykonywania podstawowych czynności, nie wymagających większego natężenia. Najczęściej montuje się do tego celu lampy sufitowe. Nad zestawami mebli wypoczynkowych mogą pojawić się lampy wiszące, a nawet okazałe żyrandole.

Oprócz tego nie można jednak zapominać o oświetleniu zadaniowym, które pozwala na wykonywanie innych czynności, wymagających zdecydowanie większej ilości światła. Wówczas wykorzystuje się lampy stojące – głównie podłogowe, choć niekiedy równie dobrze sprawdzają się także stołowe. Dzięki nim bez trudu można swobodnie pisać lub czytać.

Na koniec pozostaje jeszcze oczywiście kwestia dekoracji. Światło bowiem potrafi ozdabiać przestrzeń, a przecież salon pełni głównie funkcję rekreacyjną, więc warto zadbać o to, żeby wyglądał po prostu pięknie. Do tego celu używa się najczęściej subtelnych i niewielkich lamp, które podświetlają kluczowe detale architektoniczne lub szczególnie ciekawe przedmioty, znajdujące się we wnętrzu. Poza nimi pojawiają się oczywiście ciekawe żyrandole, które znów zyskują wielką popularność. Ma je w swojej ofercie choćby sklep z lampami Azzardo, specjalizujący się w nowoczesnym i oryginalnym wzornictwie oświetleniowym.

Jaki styl lamp dobrać do wnętrza?

Drugą kluczową kwestią jest dobór lamp pod względem odpowiedniego stylu. Każdy może mieć w tym temacie własne preferencje, a aktualne trendy kreują sporą dowolność i eklektyczność. Mimo wszystko podczas tworzenia systemu oświetleniowego warto postawić na produkty należące do jednej rodziny lub serii produktów zbliżonych wizualnie.

Istnieje sporo lamp, wpisujących się w szersze linie produktów, wśród których znajduje się egzemplarze stojące, wiszące i kinkiety. Dzięki temu tworzy się spójny wizualnie zestaw oświetlający wszystkie zakamarki salonu.

Co zyskujemy dzięki dobraniu lamp z jednej rodziny? Przede wszystkim tworzymy kompleksowe wnętrze o ciekawym designie, który wpływa na odbiór całego pomieszczenia. salon staje się spójny i zdecydowanie bardziej przytulny.

Lampy zarządzane zdalnie? Kilka słów o Smart House

Nowoczesny salon może być funkcjonalny dzięki wykorzystaniu praktycznego systemu do zdalnego zarządzania całą instalacją oświetleniową. W ramach Smart House można bowiem zarządzać wszystkimi domowymi lampami szybko i sprawnie z jednego miejsca.

Odbywa się to za pomocą dotykowego panelu, umieszczonego na jednej ze ścian, lub zdalnie poprzez pilota lub aplikację na telefon. Niekiedy niezmiernie przydatne okazują się także czujniki, na przykład zmierzchu lub ruchu, które pozwalają uruchamiać oświetlenie w odpowiednich momentach.

Zarządzanie oświetleniem obejmuje nie tylko włączanie i wyłączanie poszczególnych lamp. Można także zmieniać natężenie oraz ustalać harmonogramy oświetleniowe, co znacząco zmniejsza wysokość rachunków za oświetlenie oraz zwiększa komfort korzystania z całej przestrzeni.

Dzięki Smart House poprawia się funkcjonalność przestrzeni i codzienna wygoda użytkowania. Warto dodać, że często naprawdę nie trzeba zbyt wiele, aby zmienić oświetlenie na bardziej inteligentne. Niekiedy wystarczy wprowadzić nowe żarówki, mieć dostęp do Internetu oraz zainstalować odpowiednią aplikację.

Oświetlenie do salonu – wygoda, praktyczność oraz elegancja

Salon powinien tętnić życiem. Aby było to możliwe, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie całej przestrzeni. Musi być ono równocześnie praktyczne i estetyczne. Nowoczesne produkty oświetleniowe są to w stanie zapewnić bez najmniejszych problemów.

Warto wprowadzać także nowinki techniczne, jak choćby wspomniane wcześniej Smart House, czyli systemy do kompleksowego zarządzania całym domem. Z ich pomocą zakres kontrolowania wszelkich domowych urządzeń jest znacznie szerszy, koszty maleją, a my możemy w pełni rozkoszować się czasem w sposób, który najbardziej nam odpowiada.