Montaż okna dachowego krok po kroku

Projekty domów jednorodzinnych z zagospodarowanym poddaszem należą do najpopularniejszych w Polsce. Stąd rosnący popyt na okna dachowe. To dzięki nim możemy cieszyć się sypialnią z widokiem na gwiazdy. Oczywiście pod warunkiem, że okna dachowe są właściwie zamontowane.

Nawet najbardziej doświadczony amator nie powinien podejmować się samodzielnego montażu okien dachowych, ponieważ ich instalacja wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności dekarskich. Celem artykułu jest jedynie przybliżenie procesu montażu okien dachowych krok po kroku oraz poszerzenie wiedzy na temat tego rodzaju usług i ich kosztów.

Okna dachowe i ich funkcjonalność

W starym budownictwie poddasze zazwyczaj pełniło funkcję strychu, który był ciemny, a wewnątrz panował nieprzyjemny zaduch. Był to efekt braku przepływu powietrza, a także braku źródła naturalnego światła. W efekcie rzadko wykorzystywano tę przestrzeń, co najwyżej magazynowano tam niepotrzebne rzeczy. Obecnie poddasze jest znacznie bardziej funkcjonalne. Często aranżujemy tam biuro, pokój dziecięcy czy sypialnię z dodatkową łazienką. Wszystko za sprawą okien dachowych, które zamieniają poddasze w dodatkową przestrzeń do życia. To bardzo ergonomiczne, a zarazem stylowe rozwiązanie.

Nie trzeba też obawiać się wysokich temperatur, zwłaszcza latem. Okna dachowe dbają o właściwą cyrkulację powietrza, przez co na poddaszu nie odczuwamy różnic pod względem temperatury czy wilgotności. Zamiast tego zyskujemy słoneczne i przyjemne do spędzania czasu miejsce.

Jak zamontować okna dachowe?

Montaż okna dachowego trzeba uwzględnić już na etapie projektu. W kosztorysie poza samym kosztem okien do domu, powinno się ująć to, ile kosztuje wstawienie okna z obróbką. W ten sposób lepiej zaplanujemy kolejne kroki, np. wybór rozmiaru czy konkretnego modelu okna. Następnie należy zadbać m.in. o uszczelnienie, a wreszcie o właściwy montaż. Jak dokładnie wygląda każdy krok montażu okna dachowego?

Projekt

Większość informacji na temat okien dachowych powinna znajdować się w projekcie domu. W większości zawierają one chociażby kosztorys, gdzie wyszczególnione są takie kwestie jak to, ile kosztuje zrobienie dachu, a także ile kosztuje okno dachowe. W trakcie budowie domu dokładny budżet jest nieoceniony. Pamiętajmy też, żeby sprawdzić rozplanowanie okien dachowych i porównać je ze wstępnym pomysłem aranżacji pomieszczeń na poddaszu. Jest to szczególnie ważne np. przy meblowaniu łazienki na poddaszu, ponieważ uwzględnienie skosów i okien może mieć znaczący wpływ na armaturę oraz meble.

Dobrze też wziąć pod uwagę kierunki świata. Będziemy wtedy wiedzieć, czy pomieszczenie będzie nasłonecznione przez cały dzień, jeżeli okna dachowe będą ustawione w stronę południową, czy może pomieszczenie będzie dobrze nadawać się na domowe biuro z powodu okien znajdujących się po stronie zachodniej.

Uszczelnienie okna

Kiedy już wiemy, jak umiejscowione będą nasze okna połaciowe, pozostaje nam przygotowanie izolacji i wstawienie okien. Przekrój poddasza dostarczy nam cennych informacji na temat konieczności solidnego uszczelnienia okna.

Wstawianie okien powinno być poprzedzone przygotowaniem odpowiedniej izolacji. Zwłaszcza jeśli jest większe prawdopodobieństwo, że okno będzie narażone na częstsze opady atmosferyczne deszczu bądź śniegu. Warto też uwzględnić ogólną lokalizację domu. W wietrznych miejscach nie warto oszczędzać na izolacji, żeby zimą cieszyć się przyjemnym ciepłem na poddaszu. Jeśli zatem nie lubimy zimna, a mieszkamy w wietrznej okolicy, lepiej wybrać ciepły montaż okien. Cena nie będzie znacząco odbiegać od standardowego montażu okien dachowych, a efekt będzie odczuwalny już przy okazji pierwszej jesieni.

Wybór rozmiaru okna

Wybór wielkości okien dachowych to nie tylko aspekt estetyczny czy kwestia zapotrzebowania na światło słoneczne. Montaż okien dachowych powinien uwzględniać m.in. takie parametry, jak obciążenie krokwi, co czasami może prowadzić do pewnych ograniczeń w kwestii wyboru rozmiaru okien. Czasami też lepiej zainstalować dwa mniejsze okna połaciowe niż jedno większe. Różnicę odczujemy także podczas codziennego użytkowania. Otwieranie, zamykanie, a także mycie dużych okien może być dla niektórych osób uciążliwe. Dlatego tak ważna jest praca projektanta konstrukcji budowlanych, który powinien uwzględnić wszelkie czynniki ryzyka czy przeniesienia obciążenia.

Właściwy montaż okien

Kiedy już wszystko jest odpowiednio zaplanowane, a materiały przygotowane, można przystąpić do właściwego montażu okien. Zazwyczaj montaż okien dachowych odbywa się przy pomocy specjalnego zestawu okiennego, który zawiera m.in. kątowniki montażowe. Te przykręca się wkrętami do łat montażowych o szerokości 4–5 cm lub bezpośrednio do krokwi. Jeśli budujemy nowy dom, to już na etapie budowy dachu rozstaw krokwi uwzględnia potrzeby konkretnych okien. Dlatego jeśli zdecydowaliśmy się na montaż okna dachowego Velux, już w planie dobrze jest zamieścić informacje na temat wymiarów np. kołnierza do okna dachowego Velux i wymogów okien względem krokwi. Montaż okna dachowego w istniejącym domu jest nieco bardziej skomplikowany i czasami wymaga więcej pracy. Rośnie również koszt wstawienia okna.

Newralgicznym punktem pracy dekarza jest łączenie okna z membraną dachową. Jeszcze przed montażem okien dachowych na dachu powinna znajdować się już membrana dachowa lub inna izolacja wstępna. W ten sposób nie narażamy miejsca instalacji na negatywny wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także oszczędzamy dodatkowych prac. Taka kolejność prac pozwala również lepiej zadbać o właściwą izolację dla dachu oraz okna.

Kolejny istotny punkt to poziomowanie okna dachowego. Chodzi o to, żeby ościeżnica była bardzo dobrze wypoziomowana na łatach, ponieważ wpływa to na poprawne otwieranie i zamykania okna połaciowego. Najlepiej kilkukrotnie sprawdzić wszelkie nierówności oraz powstałe szczeliny. To też czas na użycie dodatkowych form ocieplenia, by następnie móc zastosować folię przeciwwilgociową.

Ostatni krok to montaż kołnierza uszczelniającego. Najlepiej dobrać go pod konkretny model okna, a nawet marki. Kołnierz musi też być zgodny z rodzajem zastosowanych dachówek. Wśród rozterek dotyczących tego, jak przebiega montaż okna dachowego w blachodachówce, w tym właśnie przypadku trzeba zastosować specjalny fartuch, który dokładnie formuje się, dopasowując jego kształt do odpowiednio przyciętych dachówek. Pozostałe prace wykonywane są już wewnątrz domu. Należy tu wyróżnić ułożenie foli paroizolacyjnej wokół okna czy ocieplenie wnęki okiennej.

Cena montażu okien dachowych

Zatem ile kosztuje montaż okna? Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, chociażby ze względu na różne stawki w konkretnych regionach Polski. Z pewnością wstawienie okna dachowego jest nieporównywalnie droższe niż w przypadku zwykłych okien ściennych. Niemniej bez względu na to, gdzie mieszkamy, musimy się liczyć ze stawką co najmniej 530 zł/mb okna, zakładając standardowy poziom trudności instalacji. Czasami jednak trzeba liczyć się ze stawką przekraczającą 600 zł/mb. Jak nietrudno się domyślić, najwięcej zapłacą mieszkańcy województwa mazowieckiego, a w szczególności Warszawy. Niższe stawki mają dekarze z województw: lubelskiego, warmińsko-mazurskiego czy podlaskiego.

Cena okien dachowych

Osobny koszt stanowią same okna. Cena zależna jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania wybranego modelu. Okna ze specjalistycznym systemem wentylacji będą oczywiście droższe, natomiast nie zmieni się cena montażu okien. Na koszt okna wpływa też jego rozmiar. Dla przykładu zaawansowane technicznie duże okno dachowe Velux będzie ponad dwukrotnie droższe niż mniejsze okno innej marki. Szeroką ofertę okien dachowych można znaleźć na stronie bricoman.pl, gdzie znajdziemy zarówno podstawowe modele, jak i produkty renomowanych marek.

Cena robocizny

Jak już wspomnieliśmy przy okazji cen montażu okien, cennik za robociznę będzie uzależniony od stopnia trudności, a także regionu kraju. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się okna z montażem, które oferują jednolitą stawkę bez względu na adres domu. Koszt montażu okna dachowego nierzadko przerasta sam zakup okien, jednak ze względu na to, że jest to zaawansowany proces, trudno dziwić się dekarzom. Pamiętajmy też, że fachowcy często osobno wyceniają obróbkę okna dachowego. Cena może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy.