W jaki sposób sfinansować remont domu lub mieszkania?

Zarówno drobne prace remontowe w mieszkaniu, jak i gruntowny remont domu można zrealizować przy wsparciu finansowym banku. Pytanie tylko, w jaki sposób skredytować swoje przedsięwzięcie? Kredytem gotówkowym, hipotecznym, a może jeszcze innym?

Banki mają w swojej ofercie co najmniej kilka produktów, które sprawdzają się jako sposób finansowania remontu nieruchomości. Do dyspozycji są takie instrumenty, jak pożyczka hipoteczna, kredyt gotówkowy, limit odnawialny czy wreszcie kredyt hipoteczny. Każde z tych rozwiązań działa inaczej i różni się pod względem kosztowym czy dostępnych kwot finansowania. Dlatego też, aby móc wybrać najlepszy dla siebie kredyt na remont, trzeba najpierw bliżej przyjrzeć się ich specyfice.

Kredyt na drobny remont mieszkania

Jeśli potrzeby kapitałowe są niewielkie i nie przekraczają kilku tysięcy złotych, warto rozważyć kredyt gotówkowy lub ewentualnie limit odnawialny. Ten pierwszy zapewni szybki wpływ określonej ilości środków, które będzie można wygodnie zwrócić w ramach comiesięcznych rat. Dlatego stanowi dobry sposób na sfinansowanie przedsięwzięcia, którego koszt można dość dokładnie oszacować. Może być to zakup wyposażenia łazienkowego lub kuchennego, mebli do pokoju, ale również farb, pokrycia podłóg czy innych materiałów.

Jeśli remont będzie realizowany etapami, ciekawą opcją może okazać się limit odnawialny w koncie. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego wiąże się bowiem nie z przelewem określonej kwoty pożyczki, lecz z otrzymaniem dostępu do pewnej puli środków, z której można swobodnie i wielokrotnie korzystać w miarę potrzeb. Co ważne, odsetki naliczane są tutaj jedynie od faktycznie wykorzystanej kwoty limitu, a samo zadłużenie można spłacać w niemal dowolnych częściach i terminach.

Kredyt gotówkowy na większe przedsięwzięcia

Kredyt gotówkowy pozwala pozyskać od kilkuset do nawet 200 000 złotych, dlatego może sprawdzić się również w przypadku większych przedsięwzięć. Dzięki niemu można wyremontować nawet całe mieszkanie nie narażając się jednocześnie na nadmierne obciążenie finansowe. Taki kredyt można spłacać przez okres od kilku miesięcy do nawet 10-12 lat, co pozwala optymalnie dopasować wysokość rat do możliwości domowego budżetu. Należy jednak podkreślić, że w przypadku zobowiązania na kilkadziesiąt tysięcy złotych staje się on już stosunkowo drogą, mało opłacalną opcją finansowania.

Jeśli nieruchomość wymaga gruntownego remontu, który może pochłonąć kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych, najkorzystniejszym wyborem będzie prawdopodobnie kredyt hipoteczny. Chcąc natomiast sfinansować kilka różnych celów związanych z nieruchomością, na przykład odświeżenie kuchni, zakup zestawu wypoczynkowego i posadzenie żywopłotu, warto skorzystać z pożyczki hipotecznej. Ta ostatnia, podobnie jak kredyt gotówkowy, pozwala pozyskać środki na całkowicie dowolne cele, ale ze względu na zabezpieczenie w postaci nieruchomości, które dobrze zabezpiecza interesy kredytodawcy, jest od niego sporo tańsza.

Kredyt hipoteczny na gruntowny remont domu lub mieszkania

Kredyt hipoteczny stanowi popularny sposób finansowania zakupu mieszkań i domów, ale warto wiedzieć, że można go również wykorzystać do pokrycia wydatków związanych z pracami remontowymi. Co ważne, jego zaciągnięcie jest możliwe pod warunkiem, że posiadana nieruchomość nie jest obciążona hipoteką.

To, na co konkretnie można przeznaczyć kredyt hipoteczny, zależy od szczegółów oferty danego banku. Prace remontowe najczęściej są tu jednak rozumiane dość szeroko, tak więc pozwala on sfinansować wykończenie ścian i podłóg, wymianę drzwi i okien, wykonanie elewacji, czy też instalację stałych elementów wyposażenia, takich jak wanna, grzejnik czy umywalka. Co ważne, środków z kredytu hipotecznego zwykle nie można przeznaczyć na zakup mebli, sprzętu AGD czy innych ruchomych elementów wyposażenia.

Kredyt hipoteczny jest najtańszym źródłem finansowania remontu nieruchomości, jednak może sprawdzić się wyłącznie przy większym przedsięwzięciu. Bierze się to stąd, że wymaga sprostania wielu formalnościom i wiąże się ze sporą liczbą dodatkowych kosztów – to choćby opłata za wycenę i ubezpieczenie nieruchomości czy składka za ubezpieczenie na życie. Tego typu wydatki pojawiają się również przy niższych kwotach kredytu, dlatego w przypadku drobnego remontu staje się on po prostu nieopłacalny.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oferty kredytu hipotecznego są na tyle zróżnicowane, że różnica w kosztach pomiędzy najlepszą, a najmniej korzystną może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto zatem skorzystać z porównywarki kredytowej dostępnej na stronie: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Z jej pomocą można łatwo sprawdzić szczegóły poszczególnych propozycji i ocenić, który kredytodawca zapewni najlepsze warunki kredytowania.

O wybór najbardziej opłacalnej oferty finansowania dobrze jest zadbać również w przypadku mniejszej inwestycji. Oszczędności będą odpowiednie niższe, ale i tak warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie poszczególnych propozycji. Nie zajmie to dużo czasu, bowiem i w tym wypadku można skorzystać z porównywarki finansowej: https://finanse.rankomat.pl/, która ułatwia znalezienie korzystnego kredytu gotówkowego lub innego produktu kredytowego.