Dlaczego tak wiele osób decyduje się na zakup inteligentnego oświetlenia?

Inteligentne oświetlenie nie jest już technologiczną nowinką dostępną jedynie dla nielicznych. Obecnie praktycznie każdy może sam zamontować je w mieszkaniu i to stosunkowo niewielkim kosztem. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na taki krok? Istnieje ku temu wiele powodów - okazuje się nie tylko cena motywuje nas do zakupu tego rodzaju świateł.

 1. Inteligentne oświetlenie rozwiązuje wiele problemów

Inteligentne żarówki LED w odróżnieniu od zwykłych wyposażone są w chipy Wi-Fi, dzięki czemu mogą łączyć się z internetem. Oznacza to, że można sterować nimi zdalnie, nie tylko z każdego miejsca w domu, ale także poza nim. W przypadku oświetlenia WiZ, które właśnie zawitało na półkach polskich sklepów, służy do tego specjalna aplikacja mobilna. Przy jej pomocy można zarówno ręcznie uruchamiać i wyłączać poszczególne światła, jak i tworzyć harmonogramy, dzięki którym oświetlenie w domu może włączać się automatycznie o określonych godzinach.

Dysponując inteligentnym oświetleniem oraz aplikacją do zarządzania takim systemem, nie trzeba się już martwić zostawionym światłem w łazience, ponieważ w każdej chwili można wyłączyć je zdalnie. Kładąc się do łóżka, również wygodnie wyłączymy światła w całym domu – przy pomocy aplikacji albo komendy głosowej. Światła WiZ współpracują bowiem nie tylko z aplikacją, ale także domowymi asystentami takimi jak Google Home czy Amazon Alexa.

 1. Inteligentne oświetlenie może ułatwiać wstawanie i zasypianie

Niepodważalną przewagą inteligentnego oświetlenia nad tradycyjnym jest możliwość sterowania temperaturą barwową światła. Jedna żarówka WiZ może świecić zarówno chłodnym, jak i ciepłym białym światłem. Da się nawet zaprogramować ją tak, aby barwa światła zmieniała się automatycznie, w zależności od pory dnia.

Takie oświetlenie jest znacznie przyjaźniejsze dla naszych wewnętrznych zegarów dobowych, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnego nie świeci cały czas tą samą barwą i z tą samą intensywnością.

Dlaczego jest to tak ważne? Badania nad naszymi zegarami dobowymi pokazują, że chłodne białe światło powinno nam towarzyszyć jedynie w godzinach przedpołudniowych – dodaje nam wtedy energii i zwiększa naszą produktywność. Potem wraz ze stopniowo ocieplającym się światłem powinniśmy przygotowywać się do nocnego wypoczynku. Inteligentne żarówki WiZ są w stanie dostosować się do tych naturalnych potrzeb! Właśnie dlatego wymiana oświetlenia w domu na inteligentne może poprawić nam samopoczucie i przyczyniać się do lepszego snu.

Odpowiednio ustawione żarówki WiZ mogą również ułatwiać pobudki wszystkim tym, którzy zmuszeni są wstawać, gdy za oknem wciąż jest ciemno. Oświetlenie WiZ da się zaprogramować tak, aby stopniowo rozjaśniało się od określonej godziny i tym sposobem naturalnie wybudzało nasz organizm ze snu, imitując wschód słońca. Takie świetlne pobudki mogą być naprawdę przyjemne – niektórzy są w stanie dzięki nim całkowicie zrezygnować ze zwykłego budzika!

1. Inteligentne oświetlenie tworzy w domu unikalną atmosferę

To, że dom oświetlony przy pomocy inteligentnych świateł jest przyjaźniejszy dla naszych rytmów okołodobowych to jedno. Koniecznie trzeba jednak zwrócić uwagę na estetyczne walory takiego oświetlenia. Po prostu robi ono wrażenie i uprzyjemnia czas spędzany w domu.

Inteligentne oświetlenie może imitować blask iskrzącego się kominka, zachód słońca a nawet morskie głębiny. W aplikacji WiZ dostępne są dziesiątki gotowych trybów oświetleniowych. Można też tworzyć własne sceny, samodzielnie miksując kolory albo wgrywając do aplikacji dowolne zdjęcie. Możliwości jest naprawdę sporo. Najważniejsze jest jednak to, że każde z ustawień ma realny wpływ na nastrój w domu. Tryb „relaks” jest doskonałym tłem dla wieczornych sesji jogi, natomiast sceny nawiązujące do przyrody np. wspomnianych wcześniej morskich głębin, świetnie sprawdzają się podczas czytania maluchom bajek.

1. Inteligentne oświetlenie pomaga skupić się na pracy i nauce

Mówiąc o inteligentnym oświetleniu WiZ, koniecznie trzeba wspomnieć także o trybach sprzyjających koncentracji. Są to zazwyczaj ustawienia z dużą ilością światła niebieskiego w spektrum, ponieważ to właśnie takie światło pomaga nam się skupić. Oczywiście nie należy wystawiać się na nie zbyt często oraz w nieodpowiednich godzinach (np. późnym wieczorem), ale gdy do skończenia jest ważny projekt, potrafi być ono bardzo pomocne.

Co ciekawe, podobne oświetlenie wykorzystuje się obecnie w biurowcach. W tych najnowocześniejszych pracownicy często mają do dyspozycji aplikacje, przy pomocy, których mogą zmieniać parametry oświetlenia w otoczeniu swojego stanowiska. Dzięki oświetleniu WiZ możesz zastosować podobną technologię w swoim domu – wystarczy, że wkręcisz inteligentną żarówkę do lampki biurkowej. Nie zaszkodzi również, jeśli zamontujesz tego rodzaju oświetlenie w pokoju dzieci – im też przyda się wsparcie podczas odrabiania lekcji.

2.  Inteligentne oświetlenie wcale nie musi być drogie

Urządzenia z kategorii „smart home” wciąż sprawiają wrażenie bardzo drogich. Kojarzą nam się z technologiami, jakie do niedawna można było zobaczyć jedynie w domach bohaterów filmów o Jamesie Bondzie. Obecnie technologia ta staje się jednak coraz tańsza i coraz bardziej powszechna. Ceny wspominanych wielokrotnie żarówek WiZ zaczynają się już od 50 zł. Nie jest to dużo, tym bardziej gdy weźmiemy pod uwagę opisane wyżej możliwości.

Warto wiedzieć również, że do uruchomienia systemu nie potrzebne są żadne dodatkowe urządzenia. Wystarczy zsynchronizować żarówki z routerem Wi-Fi, który większość z nas ma już w domu. Oczywiście potem można rozbudowywać system o kolejne urządzenia np. czujniki ruchu, jednak na start w zupełności wystarczy nam kilka żarówek, które same zdolne są do wielu zaskakujących rzeczy.

***

Oświetlenie WiZ jest już dostępne w sklepach: Carrefour, Selgros, Auchan, Leroy Merlin oraz w wybranych specjalistycznych sklepach oświetleniowych. Kupimy je również przez internet, a od listopada również przy okazji zakupów w sklepach sieci E.Leclerc. Po więcej informacji zapraszamy na stronę: wizconnected.com