Jak urządzić pokój nastolatka? 5 niezbędnych elementów

Pokój nastolatka najczęściej pełni jednocześnie rolę sypialni, miejsca do nauki, spotkań z przyjaciółmi i spędzania wolnego czasu, dlatego warto zadbać, by przestrzeń ta była komfortowa i funkcjonalna. Choć największe znaczenie mają oczywiście indywidualne preferencje, to istnieje kilka elementów, których w młodzieżowym pokoju nie powinno zabraknąć - podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Dobrze jest przyjrzeć się bliżej potrzebom i zainteresowaniom dorastającego człowieka – w tym okresie życia chęć posiadania własnego kąta, który dodatkowo pozwala zachować prywatność i poczuć się swobodnie, jest niezwykle silna. Pokój nastolatka, podobnie jak nastoletni wiek, rządzi się swoimi prawami, jednak najważniejsze, by był po prostu wygodny i możliwie najlepiej spełniał wszystkie swoje zadania.

1.Funkcjonalne strefy

Przemyślany plan to podstawa. Niestety, często pojawiają się zgrzyty, bo wizja, jaką zakładali rodzice, znacznie różni się od wymarzonego pokoju przyszłego lokatora. Nic w tym dziwnego, zaaranżowanie wnętrza to dla młodego człowieka sposób na wyrażenie siebie, a estetyka to kwestia bardzo osobista. Zanim jednak przyjdzie czas na detale, kompletujemy główne wyposażenie - czego nie może zabraknąć?

Pierwszym, kluczowym elementem jest stworzenie stref: taki pokój, to pokój do zadań specjalnych, w którym muszą zmieścić się podstawowe sprzęty, a przy tym odrobina miejsca na realizację pasji, spotkania z rówieśnikami, rozrywkę i naukę. Wydzielenie odpowiednich punktów to świetny sposób, by zacząć – to pomoże łatwo zagospodarować nawet niewielką przestrzeń i określić, jakie meble i dodatki będą niezbędne.

2.Pożegnaj chaos

Na początek przyda się dobra organizacja, która jest związana z wyborem funkcjonalnych szaf, pojemników, regałów na książki i wszystkiego, co pozwoli zapanować nad ewentualnym bałaganem, jaki mógłby wynikać zwyczajnie z braku wyposażenia. Jeśli ubrania i dodatki nie leżą w garderobie, powinny wylądować komodach i szafach, w innym wypadku prędko zaczną gromadzić się byle gdzie. Zaletą zamykanych szaf i szuflad jest nie tylko możliwość wygodnego przechowywania odzieży, ale też przedłużenia jej świeżości.

Książki, gadżety, pamiątki, rzeczy osobiste – wszystko to może spokojnie znaleźć się na regałach, półkach i we wszelkiego rodzaju pudłach, które pomagają utrzymać porządek, a przy tym mogą być na tyle uniwersalne, że z powodzeniem sprawdzą się przez kolejne lata.

3. W wolnej chwili

Spotkania z przyjaciółmi, rozwijanie pasji i szansa na swobodne spędzanie czasu wśród własnych spraw to dla nastolatków priorytet – samopoczucie ma ogromne znaczenie, a pokój młodego dorosłego to często prawdziwy azyl, dlatego ważne, by panowały tam możliwie najbardziej optymalne warunki.

Gdy nastolatka odwiedzają rówieśnicy, najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się pufy i fotele. Te pierwsze zajmują zdecydowanie mniej miejsca i fantastycznie wyglądają – designerskie modele są wygodne i dodają przestrzeni charakteru.

4. Strefa nauki

Dorastanie to czas ciągłego rozwoju. Nastolatki uczą się bez przerwy i na wielu płaszczyznach, zarówno w szkole, jak i wśród rówieśników, a przy tym wciąż jeszcze rosną i zdecydowanie muszą dbać o postawę. Biurko do nauki i wygodne krzesło o odpowiedniej wysokości będą miały potężny wpływ na pozycję, w jakiej nastolatek spędzi godziny nauki, i na pewno okażą się zbawienne dla kondycji kręgosłupa w przyszłości.

Biurko z szufladami bądź szafką pomoże zorganizować miejsce do nauki, przyda się także biurowe krzesło, które pozwoli zachować właściwe ułożenie ciała podczas pracy. Młodzieżowe meble mogą rosnąć razem z nastolatkiem, wystarczy postawić na regulowane modele, które z czasem zmienią swoją wysokość i ustawienie.

5.Odpoczynek

Nastolatki wykorzystują ogromne pokłady energii, którą gromadzą właśnie wtedy, gdy odpoczywają i wysypiają się zdrowo – do tego natomiast niezbędne jest wygodne łóżko. Zamiast dziecięcego łóżeczka, w pokoju nastolatka znajdzie się raczej stelaż wyposażony w ergonomiczny materac pozwalający zadbać o wsparcie kręgosłupa, pomagający wyspać się wygodnie w ulubionej pozycji. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań można znaleźć dedykowane nastolatkom higieniczne i bezpieczne materace Hilding – np. Hilding Breakdance, czyli model wykonany z dwóch wyjątkowo trwałych i efektywnych pianek, zapewniający odciążenie i podparcie ciała w czasie snu.

Dlaczego dobrze dobrany materac do spania ma tak duże znaczenie dla każdego nastolatka? Dorastający organizm potrzebuje więcej snu niż osoba dorosła. Godziny spędzane w łóżku przekładają się więc bezpośrednio na stan całego aparatu ruchu, postawę ciała i ogólne samopoczucie oraz rozwój – odpoczynek to źródło energii, by móc zmierzyć się z codziennymi wyzwaniami, a tych przecież w nastoletnim świecie nie brakuje.

Choć wizja idealnego pokoju nastolatka może być bardzo różna, to przede wszystkim warto pamiętać, że to nie dorośli, a dorastający młodzi ludzie, będą spędzać w tej przestrzeni swój czas – uczyć się, odpoczywać czy gościć przyjaciół. Ostatecznie warto więc wypracować kompromis między potrzebami nastolatka a zdaniem dorosłych: wspólne urządzanie wnętrza to doskonała okazja, by zrobić coś razem, i przy tym stworzyć fantastyczne miejsce, które będzie spełniało wszystkie swoje zadania.