Jaki odkurzacz pionowy do sprzątania sierści zwierząt?

Kochamy naszych pupili, ale sprzątanie po nich nie zawsze jest szybkie i łatwe. Wyciąganie za każdym razem wielkiego odkurzacza tradycyjnego, by usunąć sierść z tapicerek czy dywanów jest męczące i mało efektywne. Sprawdź, jak za pomocą odkurzacza pionowego można znacznie przyspieszyć sprzątanie po zwierzaku i jaki model Bosch będzie dla ciebie najlepszy.

Odkurzacz pionowy – dlaczego jest idealny dla właścicieli zwierząt?

Obecnie odkurzacze pionowe są równie efektywne, co modele tradycyjne. Mimo że wyglądają niepozornie, dysponują najnowszymi technologiami, które ułatwiają sprzątanie. Między innymi modele Bosch z linii Unlimited wyposażono w bezszczotkową technologię silnika, która sprawia, że jest on silny, niezawodny i bezemisyjny.

Odkurzacze pionowe są wyraźnie bardziej ustawne i łatwiejsze w przechowywaniu ze względu na niewielkie rozmiary. Co ważne, są też znacznie lżejsze oraz poręczniejsze od tradycyjnych. Przeciętny klasyczny odkurzacz bez rury ma ciężar ok. 6 kg, podczas gdy model pionowy (na przykładzie Bosch Unlimited Serie | 6 i Serie | 8) waży bez rury i szczotki mniej niż 2 kg, a wraz z tymi akcesoriami jego waga nie przekracza 2,3-2,9 kg.

To sprawia, że łatwiej sięgnąć po sprzęt, by natychmiast sprzątnąć po zwierzaku – nie wymaga to wysiłku. Dzięki temu sierść nie roznosi się po mieszkaniu i bałagan nie ma szansy się nawarstwić. Za pomocą takiego sprzętu po pupilu z łatwością sprzątnie także dziecko, a nawet osoba starsza. Przy modelach pionowych nie trzeba się bowiem tak często schylać, tym bardziej, że włącznik odkurzacza znajduje się przy rączce.

Zdecydowanym plusem urządzeń tego typu jest też ich wielofunkcyjność – można sprzątać w poziomie i w pionie. To oznacza, że z łatwością usuniemy sierść zwierzaka nie tylko z tapicerki i dywanu, ale i np. z zasłon. To wygodne dla osób posiadających choćby koty, które lubią spacerować po parapetach.

Ponadto modele pionowe są też zazwyczaj bezprzewodowe, dzięki czemu możemy odkurzać także w miejscach bez stałego dostępu do prądu, np. w garażu, na działce czy w samochodzie, a kabel nie plącze się nam pod nogami.

Jaki odkurzacz pionowy do sierści wybrać?

Kupując odkurzacz pionowy, poza ceną i jakością, warto zwrócić uwagę na to, czy ma on kilka ważnych dla właścicieli zwierząt cech:

  • czy jest bezprzewodowy – funkcja szczególnie przydatna dla osób wożących zwierzęta samochodem. Dzięki niej usuwanie sierści np. po wizycie u weterynarza jest znacznie szybsze i łatwiejsze;
  • czy jest wielofunkcyjny – o możliwości sprzątania w pionie i poziomie wspominaliśmy już powyżej. Dzięki temu z łatwością odkurzymy zasłony, ozdobne poduszki, ale także blaty mebli czy sufity (np. z pajęczyn). Ponadto warto zwrócić uwagę na liczbę i jakość końcówek w zestawie z odkurzaczem – np. czy poza klasycznymi przystawkami zawiera on także szczotkę do tapicerek oraz końcówkę do trudnodostępnych miejsc (np. do odkurzania między poduchami kanapy);

  • czy ma odpowiednie filtry – przy zwierzaku ważna jest nie tylko obecność samych filtrów, ale też to, czy łatwo się je czyści i opróżnia;

  • czy efektywnie usunie sierść – niektóre modele są kierowane bezpośrednio do właścicieli zwierząt (np. odkurzacze ProAnimal marki Bosch) i mają dodatkowe technologie wspomagające usuwanie sierści.

Bezprzewodowy odkurzacz pionowy

Wybierając bezprzewodowy model, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jakość akumulatorów i ich pojemność. Nie chcemy przecież co chwilę przerywać pracy, by doładowywać baterię odkurzacza.

Dobry model powinien mieć baterię o pojemności min. 2,5 Ah (np. Bosch Unlimited Serie | 6  ProAnimal BBS61PET2), co daje nieprzerwaną pracę przez 30 min. Jeśli masz duże mieszkanie, najlepiej zdecyduj się na odkurzacz z baterią 5,0 Ah (np. Bosch Unlimited Serie | 8 ProPower  BSS81POW), która pozwoli na sprzątanie bez przerwy przez ok. godzinę lub z dwiema bateriami o pojemności 3,0 Ah (np. Bosch Unlimited Serie | 8 BCS812INF).

Kiedy jedna z baterii będzie używana, druga może się w tym czasie ładować. To daje praktycznie nieograniczone możliwości pracy, szczególnie że wymiana akumulatorów jest dziecinnie prosta i nie wymaga schylania (baterię „wkilkuje” się przy rączce odkurzacza dzięki systemowi MOC na KLIK).

Odkurzacze Bosch Unlimited Serie | 6 i Serie | 8 mają też wyjątkowy system wymiennych akumulatorów (Power for ALL Alliance). Są one częścią 18-voltowego systemu bezprzewodowych elektronarzędzi do domu i ogrodu (linia zielona Bosch oraz innych marek). Dzięki temu mogą być używane wymiennie w odkurzaczu i innych posiadanych przez nas sprzętach.

Odkurzacz pionowy do usuwania sierści z podłóg i mebli

Jeśli zwierzak gubi dużo sierści, przydatne będą specjalne szczotki do jej usuwania. Modele odkurzaczy Bosch Unlimited Serie | 8 ProAnimal BBS81PET posiadają szczotkę ProAnimal, by efektywniej zbierać włosie. Jej sekretem jest dodatkowy wałek. Zestawy z tymi odkurzaczami zawierają też minielektroszczotkę ProAnimal, która pomaga w sprzątaniu tapicerek. Ponadto końcówki te są wyjątkowo łatwe w czyszczeniu (dzięki Systemowi EasyClean wyjmowanie i czyszczenie wałka do sierści zajmuje kilka chwil).

W połączeniu z klasyczną elektroszczotką Bosch AllFloor HighPower (w wykonującym 4 tys. obrotów na minutę wałkiem TwinBrush) zapewnią solidne i efektywne odkurzanie wszystkich rodzajów podłóg i powierzchni tekstylnych.

Odkurzacz pionowy z filtrem

Odkurzacze pionowe Bosch Unlimited Serie | 6 i Serie | 8 są wyposażone w specjalne filtry oczyszczające powietrze. Modele Serie | 6 mają wysoce higieniczny filtr o wydłużonej żywotności. Zawiera on wkład z membraną Pure Air, który zapewnia czystość wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza. Warto podkreślić też, że filtry w sprzętach tej linii są kasetowe, a więc łatwe w czyszczeniu (opłukuje się je pod wodą) i niewymagające wymiany.

Odkurzacze Serie | 8 mają podobny filtr, ale powietrze, które przez niego przechodzi jest filtrowane potrójnie, co daje oczyszczenie na poziomie 99,9%. Na uwagę zasługuje też dodatkowy system RotationCean. Pozwala on na ekspresowe oczyszczanie filtra przy zachowaniu maksymalnej higieny.

Wielofunkcyjny odkurzacz pionowy

Dzięki rozbudowanej gamie akcesoriów modele Bosch Unlimited Serie | 6 i Serie | 8 pozwalają sprzątnąć całe mieszkanie od podłogi do sufitu. Pomaga w tym nie tylko ogrom dostępnych końcówek, ale również teleskopowa rura. W razie potrzeby końcówki można też przyłączyć bezpośrednio do urządzenia, np. gdy okurzamy kanapy i fotele lub samochód. Szczególnie przydatna jest długa i giętka ssawka zakończona zwężeniem. Można dzięki niej odkurzyć okruszki ze szczelin kanapy, rozsypane przy klatce zwierzęcia wiórki lub trociny czy naniesiony piasek, który trudno wymieść z rogów pokoju czy z okolic listew.

Warto raz jeszcze podkreślić, że odkurzaczy pionowych tego typu można używać nie tylko w domu, ale także na działce, w garażu oraz na najróżniejszych powierzchniach – płytkach, parkietach, dywanach, tapicerkach.

Jak sama nazwa wskazuje, odkurzacze Unlimited nie mają limitów. Można nimi wygodnie i swobodnie sprzątać także stoły i blaty, co jest przydatne przy zwierzętach klatkowych, których klatki stoją np. na regale czy komodzie.

embed