Modne kolory do sypialni: trendy na 2021

Rok 2020 był inny niż wszystkie dotychczas. Sprawił, że człowiek znów zwrócił się ku sobie i swoim bliskim. Sypialnia jest miejscem, w którym każdy powinien znaleźć harmonię i odpoczynek. Może dlatego w najbliższych miesiącach w sypialni będą panować naturalne kolory.

Najmodniejsze kolory do sypialni w nadchodzącym roku będą nawiązywać do natury. Będą to beżowy, cynamonowy, śliwkowy, granatowy i miętowy. Barwy, które doskonale sprawdzą się w wielu aranżacjach, ale przede wszystkim wniosą do sypialni ciepło i powiew naturalności, balans, relaks.

Jak dobrać kolor do sypialni?

Dobierając kolory do sypialni, powinno się przede wszystkim kierować swoim smakiem. Warto także wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

 • odpowiednia kolorystyka wpływa na samopoczucie i odbiór wnętrza – jeżeli dobierze się zbyt ciemne kolory bądź za bardzo krzykliwe, może to wpłynąć negatywnie na sen oraz odpoczynek; warto dobierać ciepłe i spokojne barwy, by móc dzięki nim łatwiej odnaleźć poszukiwaną po zabieganym dniu harmonię;
 • stonowane barwy sprzyjają relaksowi, dlatego w sypialni warto postawić na spokojny beż czy miętowy, a nie na przykład fuksję, która może rozpraszać podczas odpoczynku, nawet jeśli jest miła dla oka;
 • jasne kolory na ścianie odnajdą się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach; z kolei ciemne barwy to raczej rozwiązanie do dużej sypialni, bowiem mała może zostać przytłoczona przez tak dobraną kolorystykę;
 • meble w jasnych odcieniach dobrze prezentują się w sypialni, która jest utrzymana w nieco ciemniejszej stylistyce, podobnie jak ciemne – w jasnej aranżacji; szczególnie w tej drugiej sytuacji warto pokusić się o pewien kontrast, który będzie przykuwać wzrok, ale i dawać poczucie ciepła oraz schronienia;
 • warto zrobić wizualizację, jeśli ktoś przymierza się do łączenia kolorów; nie wszystkie barwy będą ładnie się prezentować w zestawieniu. To, co ma się w głowie, zawsze warto przenieść na projekt, zanim przystąpi się do malowania i realizacji wnętrza; dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji może się okazać planowanie sypialni z architektem od IKEA.

Najpopularniejsze kolory do sypialni

Jaki kolor do sypialni w 2021 roku? Najlepiej postawić na beżowy, cynamonowy, śliwkowy albo miętowy. To barwy piękne, stonowane, a zarazem ciepłe i eleganckie. Dobierając kolor ścian do sypialni, warto pamiętać o dopasowaniu go do kolorów mebli, by uzupełniały się one, nawet na zasadzie kontrastu. Niedobrane barwy burzyć będą harmonię i balans.

Kolory ziemi

Rok 2021 będzie upływał pod znakiem kolorów ziemi, które są neutralne i pozwalają odpocząć od nadmiernej ilości bodźców, z którymi człowiek styka się na co dzień w swoim życiu. Królować będą w sypialniach zatem ciepłe kolory, w tym zwłaszcza cynamonowy oraz beżowy. Dadzą one poczucie jasnej i przytulnej sypialni, a przede wszystkim stworzą ciepłe i spokojne wnętrze, za którym tęskni prawie każdy człowiek, gdy biega między pracą, domem a dodatkowymi zajęciami czy szkołą swoich dzieci.

Co jeszcze charakteryzuje kolory ziemi:

Pasują do każdego stylu i wielkości pomieszczenia, są to bowiem kolory jasne i stonowane, więc nie będą przytłaczać nawet tych małych sypialni. Można spokojnie sięgnąć po cynamon czy beż, jeśli jest się właścicielem malutkiej sypialni, te kolory z pewnością ją rozjaśnią i nadadzą jej niecodziennego, ciepłego i naturalnego charakteru.

 • Dobrze komponują się z drewnem, dlatego na takie meble warto właśnie postawić.
 • Pasują do nowoczesnych wnętrz albo aranżacji w stylu boho, która przecież wyróżnia się na tle innych stylizacji swoją bliskością z naturą.
 • Idealnie będą harmonizować się z naturalnymi trendami; jeżeli planuje się sypialnię w cynamonie bądź beżu, warto dobrać do tak pięknych barw ścian dodatki roślinne, wiklinę czy naturalne tkaniny, które dodatkowo podkreślą bliskość aranżacji z naturą.

Miętowa sypialnia

Kolor miętowy wprowadza we wspaniały nastrój, jest on popularny w aranżacji, designie, a także na pokazach mody już od kilku sezonów. Nadaje on nieco chłodniejszy klimat wnętrzu, ale przede wszystkim jest łagodny i relaksujący. Z czym kojarzy się kolor miętowy? Między innymi z romantycznym wnętrzem, pełnym spokoju. Jest to barwa, która przyciąga swoim urokiem.

Miętowe ściany doskonale będą komponować się z białymi meblami lub takimi w kolorze jasnego drewna. Tego typu meble bowiem nie będą przyćmiewać oryginalnego koloru ścian, a z drugiej strony w zestawieniu będą pięknie się prezentować. Zatem dobierając dodatki, warto pomyśleć na przykład o takim wyborze, jak białe łóżko czy biała szafa do sypialni IKEA.

Śliwkowa sypialnia

Śliwkowa sypialnia to wyraz niesamowitego smaku i elegancji. Choć może się kojarzyć nam z typowo kobiecym wnętrzem, to odpowiednia aranżacja, dobór odcieni i dodatki mogą zdecydować również o męskim charakterze wnętrza. Ten odcień sprawi, że wnętrze będzie bardzo dostojne.

Śliwkowy to kolor wyciszający, uspakajający – dzięki niemu zdecydowanie łatwiej nam zasypiać. Co ważne, zwłaszcza w sypialni, dużo prościej też stworzyć romantyczną atmosferę, a czy nie tego potrzebujemy w sypialni? Ten kolor też będzie królować w nadchodzącym roku.

Co można jeszcze powiedzieć o śliwkowej sypialni:

 • pasuje do klasycznych i bogatych wnętrz – doskonale sprawdzi się zarówno w domu, mieszkaniu, jak i dworku; odcień śliwkowy jest przepełniony elegancją i dostojeństwem. Jeżeli więc pragnie się stworzyć bogate wnętrze, które będzie zapierać każdemu dech w piersi, warto postawić właśnie na ten kolor;
 • dobrze komponuje się z jasnym i ciemnym drewnem – w obydwu tych zestawieniach śliwkowy odcień sypialni zachowa swój piękny i elegancki wyraz;
 • pasuje do sypialni z dużym łóżkiem – szukając łóżka do sypialni w odcieniu śliwkowym, warto pomyśleć o łóżku podwójnym, jeśli pozwalają na to możliwości. Może być ono w jasnym albo ciemnym drewnie, ale również metalowe będzie cudownie się prezentować w tego typu wnętrzu.

Zobacz ofertę: łóżka do sypialni IKEA.

Granatowa sypialnia

Kolor granatowy kojarzy się przede wszystkim z relaksem i wyciszeniem. Jest to jednak barwa mocna i nowoczesna. W 2021 roku będzie ona królować w sypialniach na całym świecie. Granatowy pasuje do stylów: marynistycznego, nowoczesnego oraz industrialnego – jak zatem widać, kolor ten odnajduje się w bardzo różnych aranżacjach, poczynając od naturalnych, a kończąc na przemysłowych. Jest to barwa uniwersalna.

O czym jeszcze warto pamiętać, sięgając po ten kolor?

 • kolor granatowy wymaga bardzo dobrego oświetlenia – warto więc zadbać o zakup lamp sufitowych, podłogowych, ale i na szafeczkę nocną. Bez dobrego oświetlenia granat może okazać się odrobinę zbyt przytłaczający po zmierzchu; poza tym dobre oświetlenie wydobędzie piękno i elegancję tego koloru;
 • odcień ten sprawdzi się przede wszystkim w dużych pomieszczeniach; dla małej sypialni może okazać się zbyt przytłaczający;
 • dobierając dodatki, warto postawić na beże oraz biele; granat pięknie komponuje się z tymi odcieniami.

Dwa kolory w sypialni

Ciekawym pomysłem jest także połączenie w sypialni dwóch kolorów. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku długich i wąskich pomieszczeń. Iluzję głębi stworzy zastosowanie odważnych odcieni ciemnych kolorów na jednej ścianie bądź na jej fragmencie. Można taki pomysł zrealizować zarówno w małym, jak i dużym pomieszczeniu. Wszystko zależy od wyobraźni projektanta lub domowników.

Dwa kolory to jednak nie tylko iluzja głębi. Jak uzyskać efekt podniesienia sufitu? Wystarczy postawić na pionowe pasy na ścianach. Z kolei pasy poprzeczne to efekt poszerzenia sypialni. Jak widać, stosując dwa kolory, można osiągnąć naprawdę niesamowite efekty. Dlatego zawsze warto sięgnąć po różnorodne rozwiązania.

A jak najlepiej łączyć ze sobą barwy? Śliwkowy z beżowym, biały zaś z granatowym z dodatkowymi czerwonymi akcentami. Jeżeli myśli się o kolorze miętowym, warto postawić na drewno. Śliwkę można jeszcze połączyć z cynamonem. Dobierając w ten sposób kolory, tworzy się oryginalne wnętrza, dopasowane do własnych potrzeb. Powyższe wskazówki doboru kolorów dotyczą zarówno ścian, jak i mebli.

Rok 2021 będzie charakteryzować się tak pięknymi barwami, jak cynamon, śliwka, granat czy mięta. Warto postawić w nadchodzącym sezonie na barwy naturalne, stonowane, a zarazem ciepłe i eleganckie. Można pobawić się w artystę malarza i łączyć na ścianach różnie te barwy, aby uzyskać efekt poszerzenia pomieszczenia czy podniesienia sufitu. Nadchodzący rok ma w końcu różnić się znacząco od swojego poprzednika.

Zobacz także inne inspiracje:

https://czterykaty.pl/czterykaty/7,69505,26547253,mala-sypialnia-aranzacje-i-pomysly-na-przytulne-wnetrze.html

https://czterykaty.pl/czterykaty/7,69505,26547319,nowoczesna-sypialnia-pomysly-na-modne-wnetrze.html