Sypialnia w stylu skandynawskim - aranżacje i inspiracje

Piękno tkwi w prostocie. Minimalistyczna sypialnia w skandynawskim stylu zachwyca eleganckim wystrojem, nie tracąc funkcjonalnego charakteru. Stonowana kolorystyka, meble o prostych liniach i przytulne dodatki tchną spokojem gwarantującym odpoczynek od zgiełku i tempa miejskiego życia.

Skandynawię rozsławiła na świecie nie tylko literatura kryminalna spod szyldu nordic noir oraz filozofia hygge, lecz także (a może nawet przede wszystkim) styl urządzania wnętrz. Już od lat 50. XX wieku cieszy się on niesłabnącą popularnością. Jego naczelna zasada brzmi: funkcjonalność nie musi być równoznaczna z rezygnacją z piękna. Czyste, proste linie, brak zbędnych mebli i bibelotów, świetliste kolory i naturalne materiały spodobają się przede wszystkim miłośnikom eleganckiego minimalizmu oraz ekologii. Sypialnia urządzona w stylu skandynawskim będzie nie tylko estetyczna, lecz także przytulna i skłaniająca do odpoczynku.

Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?

Słowo klucz to funkcjonalność. Skandynawska sypialnia ma być urządzona tak, by wywoływać poczucie spokoju, stąd nacisk na jak największą ilość wolnej przestrzeni i brak nieporęcznych mebli. Ład aranżacyjny oznacza, że każdy znajdujący się w sypialni przedmiot powinien mieć swoje miejsce, dobrze przemyślane na etapie projektowania wystroju. Taka aranżacja ma dodatkową zaletę – optycznie powiększa nawet małe wnętrza.

Centrum pomieszczenia powinno stanowić łóżko o prostej, minimalistycznej konstrukcji, najlepiej wykonane z naturalnego drewna lub kutego metalu. Niezależnie od materiału mebel powinien mieć biały lub beżowy kolor. Pozostałe elementy umeblowania, a więc stolik nocny, szafa na ubrania czy komoda, również powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Aby wpisać się w skandynawski styl, należy wybierać modele w stonowanej kolorystyce, a więc głównie w odcieniach beżu bądź bieli.

Sypialnia skandynawska to królestwo drewna, z którego wykonana może być podłoga oraz meble. W tego typu pomieszczeniu świetnie sprawdzi się też surowy kamień i wiklina. Miłośnicy stylu industrialnego, świetnie pasującego do skandynawskich wnętrz, mogą też pokusić się o elementy zrobione z żelaza. Przytulny wygląd nadadzą pomieszczeniu tekstylne dodatki – w skandynawskiej sypialni świetnie sprawdzą się zwłaszcza pledy o grubym splocie, ozdobne poduszki i puszyste dywany. Oczywiście wykonane z naturalnych materiałów np. wełny, lnu lub bawełny.

Brak chaosu i nadmiaru to jedno, relaksujący charakter wnętrzu nadają jednak odpowiednie kolory:

  • aranżując sypialnię w stylu skandynawskim, należy kierować się zasadą prostego łączenia barw, tak by zachować harmonię. Można wybrać różne odcienie tego samego koloru (np. jasny niebieski z dodatkiem ciemniejszego niebieskiego) lub barwy pokrewne, czyli sąsiadujące na palecie barw. Unikać należy natomiast silnych kontrastów kolorystycznych;

  • styl skandynawski czerpie z natury – kolorystyka powinna być więc inspirowana surową przyrodą północy. Podstawowa paleta to cała gama szarości, złamanych bieli oraz beży, uzupełniana odcieniami zgaszonego błękitu, ciepłego brązu oraz wrzosu.

Czy można połączyć wodę z ogniem? Skandynawowie pokazują, że jest to jak najbardziej możliwe. W ostatnich latach popularność zyskuje stylistyka scandi boho, łącząca stonowany minimalizm stylu skandynawskiego z artystycznym bogactwem i szaleństwem boho. W praktyce może to przekładać się np. na zastosowanie dodatków w intensywnych odcieniach różu, zieleni i indygo, które będą kontrastować z białymi ścianami. Z powodzeniem można zatem zawiesić orientalne kilimy na ścianach, nakryć łóżko patchworkową narzutą lub uzupełnić umeblowanie plecionym fotelem-huśtawką bądź rattanowym fotelem bujanym. Sypialnia w stylu scandi boho spodoba się przede wszystkim osobom, które lubią niebanalne rozwiązania i nie boją się przełamywać kanonów. Będzie to także świetny wybór dla miłośników minimalizmu, dla których styl skandynawski jest jednak nieco zbyt surowy.

Meble do sypialni w stylu skandynawskim

Nawet w najbardziej minimalistycznie urządzonym wnętrzu nie może zabraknąć podstawowego umeblowania. W skandynawskiej sypialni powinno się więc znaleźć:

  • łóżko – o minimalistycznym designie z prostymi lub ewentualnie delikatnie tylko zakrzywionymi liniami. Łóżko skandynawskie wykonane powinno być z naturalnego drewna lub metalu;

  • komoda – dobra alternatywa dla szafy lub dodatkowy mebel do przechowywania rzeczy, które pragnie się mieć pod ręką. Jej blat można wykorzystać ponadto jako miejsce do eksponowania książek, roślin bądź nielicznych bibelotów. Do sypialni w stylu skandynawskim należy wybierać modele o prostej linii, najlepiej w odcieniach bieli i szarości – minimalizm formy przełamywać mogą jednak ciekawe uchwyty. Dobrze, by mebel wyposażony był w szuflady, ułatwi to bowiem organizację drobnych rzeczy. Wersja z lustrem może zastąpić toaletkę w myśl zasady o redukowaniu zbędnego umeblowania;

  • szafa – powinna być duża i pojemna, najlepiej trzyczęściowa, wyposażona zarówno w wieszaki, jak i liczne półki oraz szuflady. W takim modelu zmieści się cała odzież, a także akcesoria: bielizna, buty, apaszki, czapki lub kapelusze. Utrzymanie porządku nie będzie natomiast trudne. Szafa powinna być wykonana z naturalnego drewna (np. sosny) – w zależności od indywidualnych preferencji można wybrać model w naturalnym kolorze drewna bądź pomalowany na biało. W skandynawskiej przestrzeni najlepiej sprawdzi się drewniana, biała lub klasyczna szafa do sypialni IKEA;

  • fotel bujany – mebel zapewniający chwilę relaksu i dodający pomieszczeniu przytulności. W skandynawskiej sypialni sprawdzi się zwłaszcza model wykonany z wikliny;

  • szafka nocna – niewielki, ale niezwykle praktyczny mebel. Na jego blacie można postawić lampkę nocną, służy on też jako miejsce do odłożenia książki, okularów czy telefonu komórkowego przed snem oraz trzymania zegara z budzikiem bądź szklanki wody. W szufladce możliwe jest natomiast przechowanie drobiazgów, takich jak chusteczki higieniczne, krem do rąk czy ładowarka do telefonu.

Skandynawskie łóżko do sypialni

Łóżko to główny element wyposażenia sypialni oraz jeden z ważniejszych czynników warunkujących udany nocny wypoczynek, jego wyboru nie należy więc dokonywać w pośpiechu. Maksymalny komfort zapewni łóżko podwójne, niezależnie od tego, czy urządza się sypialnię dla singla, czy dla pary – warto pokusić się o taki zakup, jeśli pomieszczenie jest wystarczająco duże i nie trzeba oszczędzać cennej powierzchni. Na rynku dostępne są modele w różnych rozmiarach, od 140 × 200 cm do nawet 200 × 200 cm. Łóżko do sypialni powinno mieć dobry stelaż: drewniany, metalowy lub tapicerowany – w tym drugim przypadku należy wybierać modele malowane na biało, by pasowały do pomieszczenia w skandynawskim stylu.

Dobrym wyborem zawsze będzie łóżko do sypialni IKEA z zagłówkiem pozwalającym wygodnie oprzeć się np. w czasie czytania książki. Ten element konstrukcji nie zabiera miejsca, a istotnie zwiększa komfort użytkowania. Osoby o romantycznym usposobieniu mogą zdecydować się na łóżko z baldachimem, czy to na stelażu, czy też podwieszanym u sufitu. Nada on sypialni przytulności i doskonale wpisze się w styl scandi boho.

Sam stelaż nie zapewni jednak komfortu snu, równie ważny jest materac. Wybierając odpowiedni model materaca do sypialni IKEA, należy pamiętać, że powinien być idealnie wyprofilowany. Jak to rozumieć? Powinien być idealnie dopasowany do kształtu ciała śpiącej osoby, tak by równomiernie rozkładał jej ciężar, zapewniał wygodę i nie powodował bólu kręgosłupa czy karku. Do najbardziej popularnych modeli należą materace piankowe, zwłaszcza wykonane z pianki memory, mającej zdolność zapamiętywania kształtu ciała śpiącej osoby. Materace te odznaczają się wysoką sprężystością, dzięki czemu zapewniają wsparcie dla każdej części ciała, a poprzez strefy komfortu redukują nacisk na ramionach i biodrach. Dobrym pomysłem będzie też zakup maty chroniącej materac przed zabrudzeniami.

Łóżko w stylu skandynawskim należy wyposażyć w pościel wpisującą się w tę stylistykę. Prześcieradło, kołdra i poduszka powinny być utrzymane w stonowanej kolorystyce np. w odcieniach bieli, piasku oraz beży. Wzornictwo powinno być proste – nie trzeba całkowicie rezygnować ze wzorów, należy jednak wybierać subtelne desenie np. delikatną jodełkę lub motywy roślinne. Na dzień łóżko skandynawskie warto przykryć pledami i ułożyć na nim dekoracyjne poduszki.

Oświetlenie do sypialni w stylu skandynawskim

Naturalne światło to niezbędny element kreowania skandynawskiego klimatu w sypialni. Aby wpuścić do pomieszczenia jak największą ilość promieni słonecznych, warto zrezygnować z ciężkich zasłon okiennych na rzecz lżejszych stor z lnu lub woalu w połączeniu z roletami. Pożądany nastrój można stworzyć także, odpowiednio bawiąc się sztucznym oświetleniem – w tym celu należy zadbać o kilka źródeł światła:

  • lampa sufitowa wisząca zapewnia centralne, górne światło obejmujące tylko część sypialni;

  • lampki ścienne emitują przyjemne, subtelne światło, które sprzyja relaksowi przed snem;

  • większe kinkiety pomagają również wyeksponować konkretny element wyposażenia wnętrza lub określoną jego część;

  • lampka nocna z abażurem sprawdza się jako dodatkowe źródło światła podczas wieczornego czytania w łóżku, dodaje też sypialni przytulności;

  • wysoka lampa podłogowa daje łagodniejsze i bardziej rozproszone światło niż górna lampa. Jej stylowy klosz dodaje ponadto urody wnętrzu;

  • świeczki – zapalone wieczorem kreują przytulny, intymny nastrój, w ciągu dnia stanowią natomiast modną ozdobę.

Do sypialni w stylu skandynawskim warto wybierać lampy wykonane ze szkła (przyciemnionego, barwionego lub białego), metalu bądź drewna – świetnie sprawdzą się m.in. lampy w stylu industrialnym. Idealne modele powinny mieć proste, geometryczne kształty, bez fantazyjnych ornamentów oraz naturalne kolory. Dobrym pomysłem będzie zakup lampy z dużym kloszem lub abażurem, który stanie się wyrazistym elementem wystroju wnętrza. W przypadku modeli używanych przede wszystkim przed snem, np. lampki nocnej lub kinkietów bocznych, należy pamiętać, by wybierać żarówki emitujące ciepłe żółte światło – niebieskie zakłóca bowiem naturalny rytm dobowy ludzkiego organizmu i utrudnia zasypianie.

Dodatki i tkaniny do sypialni w stylu skandynawskim

To dodatki tworzą tak pożądany w każdej sypialni kameralny, przytulny klimat – urządzając pomieszczenie w stylu skandynawskim, nie należy jednak przesadzać z ich ilością. Warto też wybierać takie akcesoria, które nie tylko nie zaburzą prostoty i klarowności skandynawskiej sypialni, lecz harmonijnie się w nie wpiszą. Doskonałym elementem dekoracyjnym będą narzuty i kapy na łóżko, ręcznie plecione koce, skórzane dywaniki, futrzane kapy oraz poduszki ułożone na łóżku i fotelu – dodadzą one ciepła minimalistycznemu i nieco surowemu pomieszczeniu.

Zamiast ciężkich zasłon w oknach warto zastosować lżejsze wersje z lnu lub bawełny bądź zwiewne firany. Blat komody pięknie ozdobią eleganckie wazony oraz zdjęcia w drewnianych lub metalowych ramkach. Na stoliku nocnym można postawić klasyczny czarny budzik, na podłodze natomiast umieścić pleciony koszyk i duże rośliny doniczkowe. Dążenie do minimalistycznego wystroju nie musi oznaczać rezygnacji z obrazów i grafik na ścianach, choć i w tym przypadku należy kierować się zasadą: im mniej, tym lepiej. Zamiast kolażu zdjęć zajmującego większą część ściany, warto więc wybrać jedną lub dwie fotografie o odpowiedniej tematyce.

Skandynawska sypialni powinna być królestwem natury, dlatego należy zrezygnować ze sztucznych tkanin oraz plastiku. Pożądane materiały to bawełna, len, wełna, drewno, rattan, wiklina.

Tempo współczesnego życia nie sprzyja psychicznemu relaksowi, dlatego tak ważne jest stworzenie domowej oazy. Styl skandynawski we wnętrzach sprzyja wyciszeniu po ciężkim dniu, głównie dzięki redukcji nadmiaru sprzętów, spokojnym liniom mebli i stonowanej kolorystyce. Urządzając pomieszczenie w tym klimacie, łatwo jednak popaść w banał, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy – planowanie sypialni z architektem od IKEA pomoże uniknąć stereotypowych rozwiązań i zaprojektować wnętrze jednocześnie funkcjonalne, jak i estetyczne. To wygodna alternatywa dla samodzielnego urządzania, tym bardziej że usługi planowania i projektowania wnętrz dostępne są także online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Zobacz także inne inspiracje:

https://czterykaty.pl/czterykaty/7,69505,26547253,mala-sypialnia-aranzacje-i-pomysly-na-przytulne-wnetrze.html

https://czterykaty.pl/czterykaty/7,69505,26549787,sypialnia-na-poddaszu-pomysly-na-aranzacje-skosow.html