Dodatki do kuchni w stylu francuskim

Niezobowiązująco elegancki, z nonszalancją i swobodą łączący elementy nowoczesne z barokowymi oraz wpływami rokoka - tak w skrócie można opisać styl francuski, który powstał w XIX wieku, a dziś jest chętnie powielany na całym świecie. Pokochano go za artyzm, szyk i bezpretensjonalność. Czym się charakteryzuje i jak na jego podstawie stworzyć przytulną kuchnię? Jakie sprzęty i dodatki są w stanie podkreślić atmosferę przeniesioną z paryskich kamienic?

Cechy stylu francuskiego

Przenieś atmosferę Paryża do swojej kuchni - infografikaPrzenieś atmosferę Paryża do swojej kuchni - infografika 

Ojcem rozpoznawalnego na całym świecie stylu francuskiego można nazwać barona Georgesa Houssmanna, który w drugiej połowie XIX wieku stworzył plan przebudowy Paryża na polecenie Napoleona III Bonaparte. W latach 1853–1870 urbanista doprowadził do postawienia nowych kamienic na miejscu starych zabudowań. Powstały parki (m.in. Lasek Buloński), szerokie aleje spacerowe, place gwiaździste, bulwary, gmach opery oraz luksusowe mieszkania, które miały być przestronne, wygodne, nowoczesne, ale nawiązywać stylem do poprzednich epok. Ich wnętrza stały się rozpoznawalne za sprawą niewymuszonego szyku, eleganckiej nonszalancji i perfekcyjnego łączenia elementów. Ich cechy to:

  • mariaż historii ze współczesnością, czyli eklektyzm pod kontrolą

W drugiej połowie XIX wieku we francuskiej architekturze panowała moda na nawiązania historyczne. W paryskich mieszkaniach można dziś więc znaleźć wpływy baroku i rokoka zestawione z nowoczesnymi elementami, które podkreślają wyjątkowość wnętrza.

Dumni ze swych zabytkowych kamienic Francuzi podkreślają to, co je wyróżnia, czyli wszelkie sztukaterie, zdobienia, stare parkiety, okna i drzwi. Nie żyją jednak wyłącznie przeszłością, ale szukają harmonii między historią a współczesnością. Wykorzystują dzieła aktualnych twórców i docenianych projektantów, awangardowe meble i dodatki, doceniają dzisiejsze artystyczne wzornictwo. Dlatego wnętrza w stylu francuskim można uznać za przykład kontrolowanego eklektyzmu. Elementy wystroju dobiera się tu na zasadzie mieszania epok i stylów, ale należy jednak spełnić szereg warunków, aby sięgnąć paryskiego niewymuszonego szyku.

  • dobór kolorów

Jedną z cech charakterystycznych jest dobór odpowiednich barw. Francuskie wnętrza są jasne i imponują przestrzenią, świetlistością. Króluje w nich monochromatyzm, w szczególności totalna biel. Może być ona przełamana odcieniami szarości i beżu. Mocny kolor stosuje się wyłącznie w detalach.

  • układ otwarty, czyli charakterystyczna przestrzeń i sztuczki optyczne

Paryskie mieszkania mają charakterystyczny układ. Dużo w nich przestrzeni, co podbija jeszcze obecność wysokich sufitów, dużych okien i drzwi. Najlepszy będzie więc układ otwarty, ale jeśli nim nie dysponujemy, możemy posłużyć się sztuczkami optycznymi. Lustra, pionowe sztukaterie, dekoracje okienne powieszone od samego sufitu – to wszystko optycznie podwyższa pomieszczenie.

  • akcja stylizacja, czyli postaw na zdobienia

Wnętrza w stylu francuskim wyróżniają charakterystyczne zdobienia. Meble są stylizowane, a ściany i sufity okraszone eleganckimi sztukateriami. Znajdziemy tutaj szlachetne drewno, marmur, kamień i akcenty złota oraz srebra.

  • dom miejscem sztuki i literatury

W paryskich kamienicach unosi się duch artyzmu. Wszędzie eksponowane są dzieła sztuki, obrazy oraz rzeźby. Również książki zyskują funkcję dekoracyjną, ustawione na półkach, położone niby od niechcenia na stoliku, tak jakby ktoś właśnie przerwał lekturę.

  • niewymuszony szyk

Całość ma sprawiać wrażenie niewymuszonej, naturalnej elegancji i wnętrza urządzonego bez zbytniego wysiłku i planu. To połączenie przytulności i klasy, szyku i swobody. Liczy się najwyższa jakość elementów wystroju, co nie oznacza jednak, że nie ma tu miejsca na sentymentalne pamiątki i przedmioty z duszą.

Jak urządzić kuchnię w stylu francuskim?

Szykowna kuchnia w stylu francuskim może stać się prawdziwym sercem domu i miejscem, do którego chętnie wprowadzać będziemy gości. Kierując się podstawowymi zasadami aranżacji tego typu wnętrz, można stworzyć klimat artystycznego Paryża z XIX wieku.

Tłem dla mebli, sprzętów i dekoracji niech będą jasne ściany, które najlepiej pomalować w odcieniach bieli, jasnych szarości i beży. Analogicznie można dobrać płytki w podobnych odcieniach lub ewentualnie dodać niewielki akcent czerni.

Styl podkreślimy, wykorzystując sztukaterie i ozdobne listwy. Podłoga również powinna być wyłożona dużymi jasnymi kaflami w tych barwach lub ozdobiona czarno-białą szachownicą, czy mozaiką. Nietypowym, lecz bardzo stylowym rozwiązaniem jest pozostawienie w kuchni drewnianego, odpowiednio zabezpieczonego przed wilgocią parkietu, który często zobaczyć można w zabytkowych francuskich kamienicach.

Meble w kuchniach francuskich są najczęściej białe lub kremowe z wyraźnymi frezami. Aby zyskać jeszcze więcej światła w pomieszczeniu, często stosowane są przeszklenia szafek. To odpowiednie miejsce na kredens po babci oraz stylizowany, klasyczny stół jadalniany z wygodnymi krzesłami, a nawet obitymi fotelami. Dopełnieniem dla dekoracyjnych frontów będzie blat wykonany z białego, szarego lub czarnego marmuru. Alternatywą może być drewno we wszystkich odcieniach.

Jakie sprzęty do kuchni w stylu francuskim?

Dobór sprzętów do kuchni w stylu francuskim również nie powinien być przypadkowy. Szukajmy AGD z nutką stylu retro, stylizowanego, o szlachetnej formie. Sprawdzi się biel i czerń oraz srebro, jeśli tylko zachwyci nas kształtem i dobrze komponować się będzie z dekoracyjnymi frontami szafek.

Jeśli chodzi o małe AGD, to powinno ono być przykładem sztuki użytkowej. Liczy się jakość, detal i dbałość o szczegóły oraz ten szczególny duch: połączenie starego z nowym. Doskonale sprawdzą się np. zestawy czajników i tosterów z serii De’Longhi Distinta Moments  o łagodnej formie stworzonej na bazie dekonstrukcji koła i kwadratu. Jeśli chcemy jeszcze bardziej podkreślić szyk oraz dodać nieco glamour, zdecydujmy się na linię De’Longhi Brillante o błyszczącym wykończeniu inspirowanym diamentami.

Małe AGD w wielkim stylu doceń piękno sztuki użytkowej - infografikaMałe AGD w wielkim stylu doceń piękno sztuki użytkowej - infografika 

Jakie dodatki do kuchni w stylu francuskim?

Odpowiednio dobrane dodatki i dekoracje będą kropką nad „i” przy tworzeniu klimatu paryskiej kuchni. Chociaż ma być ona szykowna i pełna szlachetności, nie możemy zapominać o artystycznej nonszalancji i przytulności, dzięki którym wnętrze sprawi wrażenie zaaranżowanego naturalnie, swobodnie, bez przesady.

Pasować będą akcesoria i dekoracje w klasycznym stylu, np. bogate żyrandole i dzieła sztuki, ale też pamiątki i elementy oddające ducha domu. Kuchnia francuska nie ma być urządzona jak z katalogu. Powinno w niej tętnić życie, wskazane są dostrzegalne jego ślady, np. ułożone książki kucharskie i notesy z przepisami, zawieszone nad kuchenką przybory, ustawiona w kredensie porcelana znaleziona na pchlim targu lub podarowana przez babcię. W ten sposób można Paryż przenieść pod swój dach.