Bez oczyszczacza powietrza ani rusz

W eleganckim domu nie może zabraknąć oczyszczacza powietrza. Dzisiaj to już właściwie standard technicznego wyposażenia, taki sam jak np. kino domowe. I tak, jak kino domowe oczyszczacz musi być nie tylko najlepszy technologicznie, najbardziej funkcjonalny, ale i dostosowany do designu wnętrza.

Wybierając urządzenie, które będzie dbało o pozbycie się z powietrza, którym oddycha cała rodzina alergenów, grzybów, kurzu, bakterii i wirusów, a nawet sierści domowych ulubieńców czy nieprzyjemnych zapachów, trzeba zacząć od techniki.

Kluczowy jest CADR, ale nie tylko

– CADR to skrót od angielskiego Clean Air Delivery Rate, czyli współczynnik pozwalający ustalić, ile czystego powietrza potrafi dostarczyć oczyszczacz – wyjaśnia Jakub Koss, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Mierzy się go w metrach sześciennych na godzinę. Im większe pomieszczenie, w którym ma pracować oczyszczacz, tym wyższy powinien być wskaźnik CADR.

Philips Dual Scan AC3858/50 ma wydajność 500 m3/h, to oznacza, że w ciągu 6 minut uzdatni powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2. Samsung AX90R7080WD/EU z kolei ma wydajność 701 m3/h, więc warto o nim pomyśleć, planując zakup oczyszczacza, który będzie pracował w większych pomieszczeniach.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden parametr. Trzeba sprawdzić, na jakiej powierzchni mieszkania urządzenie jest w stanie utrzymać czyste powietrze. Samsung AX90R7080WD/EU poprawi jakość atmosfery w pomieszczeniach o powierzchni do 90 m2. Są też takie urządzenia, jak np. Electrolux Pure A9 PA91-604GY, usuwające zanieczyszczenia w pomieszczeniach o wielkości do 129 m2.

– W dużych pomieszczeniach np. reprezentacyjnych salonach, istotne jest też, w jaki sposób dostarczane jest oczyszczone powietrze –  wyjaśnia Jakub Koss, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD.

Modele Samsung AX90R7080WD/EU czy AX60R5080WD/EU wydmuchują je aż w trzech kierunkach, dzięki czemu dotrze ono do wszystkich części pokoju. Z kolei Electrolux Pure A9 PA91-604GY ma system AirSurround wywołujący spiralny ruch powietrza, dzięki któremu urządzenie oczyści nawet trudno dostępne zakamarki pomieszczenia.

Przydadzą się dodatkowe funkcje

– Nowoczesne oczyszczacze nie tylko spełniają swoją podstawową funkcję, czyli dbają o to, żebyśmy oddychali czystym powietrzem –  tłumaczy Jakub Koss, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD. –  Niektóre z nich mają też dodatkowe opcje, ułatwiające nam życie.

Do tej kategorii należą np. jonizatory, które dzięki uwalnianiu jonów ujemnych poprawiają samopoczucie, neutralizując niekorzystne jony dodatnie, emitowane głównie przez urządzenia elektroniczne. Takie rozwiązanie znajduje się np. w modelach marki Electrolux Pure A9 PA91-604GY czy Pure A9 PA91-404GY. Sharp w swoim modelu KC-G60EUW stosuje nowoczesny system jonizacji – Plasmacluster. Dodatkowo urządzenie to ma jeszcze funkcję inteligentnego nawilżania powietrza – docenią je zwłaszcza ci, w których domach albo mieszkaniach zainstalowane jest centralne ogrzewanie. Funkcjonalność oczyszczacza i nawilżacza łączą w sobie także modele Sharp KC-D40EUB czy KC-A40 EUB. Nie tylko oczyszczają powietrze, ale również zachowują jego wilgotność, umożliwiając swobodne oddychanie.

Cicho, bo rodzina śpi

– Aby oczyszczacz powietrza był skuteczny musi działać nieprzerwanie – mówi Jakub Koss, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Zanim go kupimy powinniśmy zatem sprawdzić, czy jego praca jest na tyle cicha, że nie będzie nam przeszkadzała np. we śnie.

W normalnym trybie pracy oczyszczacz wytwarza hałas ok. 50 decybeli. W przypadku modelu choćby Sharp KC-A40EUB to 46 decybeli, nie będzie więc przeszkadzał podczas rozmów lub oglądania telewizji. Dobry oczyszczacz powinien też mieć tryb nocny – to bardzo ważne, zwłaszcza wtedy, gdy będzie stał w pokoju dziecka. Philips Dual Scan AC3858/50 w tym trybie wytwarza 22,5 decybela, a np. Samsung AX60R5080WD/EU – 20 decybeli. Szepczący człowiek robi więcej „hałasu”.

Drobiazg a ułatwia życie

Jeden, nawet bardzo wydajny, oczyszczacz w wielopokojowym mieszkaniu, a tym bardziej w domu nie wystarczy, aby poprawić równocześnie jakość powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli mamy taką potrzebę, to optymalnie byłoby dobrać kilka urządzeń w zależności od powierzchni pokoi i stosować je w tym samym czasie. Jeśli jednak planujemy zakup tylko jednego oczyszczacza, wówczas warto zwrócić uwagę, czy jest mobilny, bo to nam ułatwi przenoszenie go i korzystanie z jego zalet w różnych miejscach.

Taki model, jak Samsung AX60R5080WD/EU ma kółka u podstawy. Są starannie ukryte i nie wypływają na estetykę tego urządzenia, a równocześnie łatwo je przepchnąć do innego pokoju. Sharp KC-G60EUW ma nie tylko kółka, ale i hamulec, który stabilizuje całe urządzenie.

Estetyka też się liczy

Producenci oczyszczaczy powietrza mają świadomość, że znajdą się one w najbardziej reprezentacyjnych częściach domów i mieszkań. Urządzenia projektowane są zatem tak, aby pasowały do stylowych wnętrz. Electrolux Pure A9 PA91-604GY i jego kuzyn Pure A9 PA91-404GY mają minimalistyczny design świetnie pasujący do nowoczesnych mieszkań. Tworząc go, projektanci ograniczyli wykorzystanie plastiku na rzecz naturalnych tworzyw, takich jak drewno i tkaniny. Philips Dual Scan AC3858/50 stawia z kolei na kompaktowe i smukłe kształty. Sharp KC-D40EUB i KC-A40EUB także ładnie wkomponują się w każde stylowe wnętrze.