Domowe schowki - gdzie je najlepiej umieścić

Jeśli potrzebne rzeczy są zawsze pod ręką, nie trzeba nieustannie przemierzać mieszkania w tę i z powrotem, łatwiej też utrzymać porządek. Domowe schowki najlepiej jest mieć w pobliżu miejsc, w których używa się przechowywanych w nich przedmiotów.

Najwygodniej mieszka się w takim domu, w którym składziki, garderoby i podręczne magazyny rozmieszczone są w różnych punktach. Jeśli na przykład obszerna, wygodna garderoba znajdzie się na innym poziomie niż sypialnia, będzie znacznie mniej funkcjonalna niż zwykła szafa stojąca w pobliżu łóżka i łazienki. Podobnie jest ze spiżarnią, czy szatnią.

1. Przy wejściu potrzebne są schowki na ubrania i buty, czyli szatnia. Najwygodniej mieć szatnię w specjalnym pomieszczeniu. Hol wejściowy uwolniony od funkcji szatni łatwiej uczynić pomieszczeniem reprezentacyjnym i włączyć w przestrzeń salonu. W mniejszych domach i mieszkaniach szatnię zastępują zazwyczaj szafy i szafki w holu wejściowym. Aby na co dzień wygodnie się z nich korzystało, na drążku o długości jednego metra nie powinno wisieć więcej niż 10-15 ubrań.

Schowki na okrycia i buty powinien być wykończony materiałami odpornymi na zanieczyszczenia i wilgoć, no i łatwymi do sprzątania - to tu, stawia mokre parasolki, wiesza mokre peleryny i zdejmuje zabłocone kalosze. Szatnia powinna być doskonale wentylowana, mieć u dołu otwory nawiewne w ścianie lub drzwiach bądź nawiewnik w oknie, a także wyciąg powietrza przez własny przewód wentylacyjny bądź otwór pod sufitem łączący ją z innym pomieszczeniem, gdzie taki przewód się znajduje. Jeśli w szatni jest okno, powinno być zasłaniane (na przykład żaluzjami lub roletą), aby ubrania nie płowiały pod wpływem promieni słonecznych.

2. Przy wyjściu gospodarczym warto urządzić schowki na sprzęt do napraw domowych i utrzymania ogrodu. Najlepiej, aby był dostępny także z zewnątrz i miał wyjście jak najbliżej miejsca parkowania samochodu, wówczas łatwo będzie przenosić od niego cięższe rzeczy. Jeśli auto stoi na zewnątrz lub pod wiatą, składzik ten będzie miejscem przechowywania osprzętu samochodowego. Jeśli przy domu jest garaż, wygodnie jest mieć wejście do składziku prosto z niego. Nieco powiększony składzik może jednocześnie pełnić funkcję warsztatu bądź miejsca na rowery, środki czystości albo meble - ogrodowe czy te wyciągane tylko podczas większych przyjęć. W takim składziku można też przechowywać sezonowy sprzęt turystyczny i sportowy, a także świąteczne ozdoby domu. Bardzo ważne jest dobre zaplanowanie półek i miejsc na przechowywane w składziku przedmioty. W przeciwnym razie łatwo zamienić go w graciarnię, w której trudno będzie po cokolwiek sięgnąć. Składzik o opisanym programie umieszcza się niekiedy w piwnicy, ale trzeba pamiętać, że utrudnia to korzystanie z niego.

3. W kuchni i jej pobliżu przechowujemy oczywiście sprzęty służące do przygotowywania i spożywania posiłków, a także produkty spożywcze. Kupując mieszkanie, zawsze sprawdzajmy, czy w kuchni jest dostateczna ilość miejsca na szafki kuchenne. Jeśli dom jest duży, najlepiej, by była w nim osobna spiżarnia. Najwygodniejsza będzie taka w oddzielnym pomieszczeniu połączonym z kuchnią i położonym możliwie blisko wejścia, przez które wnosimy do domu zakupy. Pomieszczenie powinno być ciemne (światło przyspiesza psucie się żywności), doskonale wentylowane i położone z dala od źródeł ciepła - chodzi o to, by było możliwie jak najchłodniejsze (optymalna temperatura to 12-15oC). Schowki na jedzenie nie musi być tak duży jak pomieszczenia na odzież, w których trzeba zachować miejsce na swobodne poruszanie się. Tutaj wystarczy, by można było stanąć w progu i sięgnąć po wybrany produkt. W mniejszych domach funkcję spiżarni może pełnić szafka stojąca w kuchni. Hermetycznie zamknięte zapasy produktów żywnościowych, po które sięgamy od czasu do czasu, można również przechowywać w schowku gospodarczym na wyznaczonych do tego półkach. Spiżarnia musi mieć własną wentylację - kratkę nawiewną z zewnątrz i podłączenie do komina wentylacyjnego. Spiżarnia powinna być wydzielona z przestrzeni domu ścianami ceramicznymi, które mają dużą stateczność termiczną - czyli z opóźnieniem reagują na zmiany temperatury. Pozwoli to na jej lepszą izolację od zazwyczaj ciepłej kuchni.

4. W pobliżu stołu w jadalni to najwygodniejsze miejsce do przechowywania obrusów, serwetek, świeczników, wazonów, zastawy i nakryć stołowych. Kiedyś do tego celu służyły przepaściste kredensy. Teraz ich funkcję pełnią rozmaite szafki, witryny lub wnęki w ścianach. Zwróćmy uwagę, czy w naszym przyszłym domu znajdzie się na nie miejsce .

5.W pokoju dziennym - jeśli nie mamy osobnego pomieszczenia telewizyjno-muzycznego ani biblioteki - salon jest najlepszym miejscem do przechowywania książek, a także płyt i kaset audio-wideo. Warto więc wyznaczyć właśnie w tej części domu miejsce na szafki, półki i schowki na książki na kasety i płyty. Pokój dzienny może też służyć do eksponowania kolekcji hobbysty, na przykład gablot z motylami czy pamiątek z wakacji - o miejscu na takie zbiory warto pomyśleć jeszcze przed ostateczną decyzją o projekcie.

6. W sypialni lub tuż obok niej, potrzebujemy schowków na przechowywanie ubrań i pościeli. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest garderoba (jeśli to możliwe, osobna przy każdej sypialni), w której znajdzie się miejsce zarówno na ubrania, jak i na bieliznę pościelową oraz zapasowe kołdry i poduszki. Pomieszczenie to powinno być na tyle duże, żeby osoba z niego korzystająca mogła w nim wygodnie przeglądać rzeczy, przebierać się czy przeglądać w lustrze. Jeśli jest dość miejsca , warto też w garderobie urządzić kącik do prasowania ubrań. Jeśli domowe wnętrza są ciasne, można urządzić jedną garderobę obsługującą wszystkich domowników lub zastąpić garderobę dużymi szafami w korytarzu. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie oszczędne, jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię. Jednak holowi, którego ściany są zabudowane szafami, a nie na przykład udekorowane obrazami, trudniej nadać reprezentacyjny charakter. Najczęstszym częstym rozwiązaniem jest umieszczanie szaf w sypialniach. Aby dostęp do takiej szafy był wygodny, pomiędzy nią a łóżkiem musi być przejście szerokości minimum 80 cm.

7. W łazience zazwyczaj wystarczają niewielkie szafki na kosmetyki i ręczniki oraz schowek na brudną bieliznę, który warto ukryć w szafce. Dobra aranżacja tej przestrzeni to jednak bardzo trudne zadanie. Dlatego o pomoc w rozplanowaniu łazienki zawsze warto poprosić fachowca, który doradzi, jak wygodnie i funkcjonalnie zmieścić wszystkie potrzebne meble i pogodzić je z rozmieszczeniem urządzeń sanitarnych.

8. W przestrzeni gospodarczej przydaje się schowek na środki czystości: szczotki, wiadra, odkurzacz, podręczną drabinkę czy froterkę. Można do tego celu wykorzystać na przykład przestrzeń pod schodami lub kąt w kotłowni.

tekst H.T.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.