Akcesoria: zamki biometryczne - otwórz drzwi... palcem

Przytykasz palec do czytnika i już drzwi do domu albo mieszkania stoją przed tobą otworem. Taką możliwość zapewniają zamki biometryczne. Jak działają te urządzenia?

Do niedawna zamki biometryczne widzieliśmy głównie na filmach, gdzie strzegły wejścia do szczególnie chronionych pomieszczeń. Dziś można je zamontować również w naszych - jak najbardziej realnych - domach i mieszkaniach. O tym, jak funkcjonują takie zamki, mówi Czesław Suski, ekspert z firmy CAL.

Czym jest biometria?

To nauka zajmująca się dokonywaniem pomiarów istot żywych. Dziś jest ukierunkowana przede wszystkim na metody automatycznego rozpoznawania ludzi na podstawie ich cech fizycznych (sprawdzanie tożsamości osób i ich weryfikacja). Praktyczne zastosowanie znajduje w systemach kontroli dostępu, m.in. w zamkach biometrycznych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład, Zapisz się

Jakie cechy fizyczne człowieka mogą one rozpoznawać?

Najpopularniejsze są zamki ze skanerami linii papilarnych, układu naczyń krwionośnych palców, tęczówki oka oraz urządzenia rozpoznające twarz. Są bardzo wygodne w użyciu - każdy użytkownik raz skojarzony z systemem może otwierać zamek bez użycia klucza.

Jak działa zamek biometryczny?

Detektory (np. skanery linii papilarnych) przechowują wzorce osób uprawnionych do korzystania z zamka. Zeskanowany przez użytkownika odcisk palca jest porównywany ze zgromadzonymi wzorcami i w przypadku zgodności urządzenie przekazuje impuls elektryczny do otwarcia drzwi.

A co można zrobić, gdy stojący za naszymi plecami złodziej zmusza nas do otwarcia drzwi?

Wtedy przydaje się funkcja zwana "cichym alarmem". Powiedzmy, że drzwi otwieramy zazwyczaj palcem wskazującym; możemy zakodować również inny palec, np. serdeczny, który odrygluje drzwi, wysyłając jednocześnie powiadomienie o wymuszonym otwarciu do grupy interwencyjnej.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

Jak dostaniemy się do domu, gdy zamek biometryczny nagle nie zadziała?

Większość zamków można również otworzyć w inny sposób, np. kodem wprowadzanym z klawiatury, kartą kodową, a nawet tradycyjnym kluczem.

Co jeszcze potrafi zamek biometryczny?

Nowością jest możliwość tzw. wizualizacji stanu otwarcia czy zaryglowania drzwi na zdalnych urządzeniach, w tym w telefonach z systemem operacyjnym android za pomocą sygnału wi-fi. Oznacza to, że w każdym miejscu, w którym mamy dostęp do sieci, możemy sprawdzić, co się dzieje z drzwiami, kto i kiedy przyszedł. Możemy też zdalnie otworzyć drzwi osobie, która nie ma uprawnień. Rozwiązanie to docenią przede wszystkim rodzice, którzy mogą w każdej chwili sprawdzić, czy ich dziecko wróciło już do domu i czy jest bezpieczne.

Czy taki zamek może współpracować z systemem alarmowym?

Zamki biometryczne mogą być autonomicznymi urządzeniami wyposażonymi we własne zasilanie i wówczas najczęściej nie mogą współpracować z instalacjami domu, w tym również z systemem alarmowym. Innym rozwiązaniem jest system oparty na zamku elektrycznym, wbudowanym w skrzydło i połączonym przewodowo z czytnikiem biometrycznym i panelem kontrolnym umieszczonymi na ścianie lub w skrzydle drzwiowym. Takie rozwiązanie daje wiele możliwości, w tym współpracy z alarmem.

Czy chcąc wymienić zamek na biometryczny, trzeba montować nowe drzwi?

Niektóre urządzenia z czytnikami biometrycznymi mogą być montowane w miejscu standardowych zamków - cała elektronika wraz z czytnikiem biometrycznym mieści się wówczas w szyldzie klamki. Sygnał z czytnika przekazywany jest na sprzęgło i wtedy możemy otworzyć drzwi klamką. Innym sposobem jest umieszczenie czytnika na ścianie w pobliżu drzwi i przekazanie sygnału bezprzewodowo do sprzęgła w klamce lub elektrycznie napędzanej wkładce drzwiowej. Jeszcze inne rozwiązanie to dodatkowy zamek nawierzchniowy, montowany w drzwiach niezależnie od zamków już w nich funkcjonujących.

Więcej o: