Pokój dziecka: Jak wybrać biurko dla ucznia?

Uczeń może odrabiać lekcje nawet kilka godzin dziennie. Aby dziecko siedziało w odpowiedniej pozycji i nie obciążało kręgosłupa należy wybrać odpowiednie biurko. Jak znaleźć to idealne?

Historia tego mebla sięga XVII wieku

Powstało we Francji, z połączenia stołu i komody. Pulpit miał stanowić powierzchnię roboczą, zaś szuflady i półki służyły do przechowywania materiałów piśmienniczych. Biurko. Dziś ma różne formy i kształty, ale wciąż służy do tego samego: do pracy i nauki. W biurze i w domu. Sprawdzało się w czasach, gdy pisano gęsim piórem, potem stalówką maczaną w atramencie i wreszcie długopisem. Także dziś, gdy do pisania głównie wykorzystujemy komputer, biurko jest  niezbędne w pracy,  i w wielu domach. Szczególnie tych, w których są uczące się dzieci.

Do wyboru do koloru

Biurka przybierają dziś najróżniejsze formy: od tradycyjnych, masywnych brył pełnych praktycznych zakamarków, po lekkie, transparentne konstrukcje  służące głównie jako pulpit pod laptop. Wybór rozwiązań jest ogromny, a projektanci wciąż wymyślają nowe - zachwycające wyglądem i zaskakujące nowymi pomysłami. Biurka powstają z drewna, płyt meblowych, z plastiku, ze szkła i stali. Bez względu na to, jaki styl preferujemy, znajdziemy biurka pasujące do wnętrz w stylu nowoczesnym, skandynawskim, shabby chic, i wielu innych.

Odpowiednia postawa

Odpowiednie biurko powinno wymuszać prawidłową postawę podczas siedzenia. Jeżeli jest za niskie, dziecko będzie się garbić, zmieniać pozycję, a to może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa.

Siedząc przy biurku dziecko powinno mieć proste plecy, a wszystkie potrzebne przybory w zasięgu ręki. Idealnym rozwiązaniem jest więc biurko, które będzie rosło razem z dzieckiem np. dzięki regulacji wysokości nóg, czy nachylenia blatu.

W przypadku młodszych dzieci, biurko powinno mieć szerokość 75 cm i głębokość 50 cm, dla nastolatków odpowiednio 100 i 75 cm. Eksperci wspominają również o nachyleniu blatu pod katem między 10° - 16° - wymusi to odpowiednią postawę naszego dziecka.

Zobacz nasze propozycje>>

Więcej o: