Wyposażenie wnętrz: schody dla wygody

Na rodzaj schodów powinniśmy zdecydować się już na etapie projektowania wnętrza. Coraz częściej stają się one ważną dekoracją, jednak wybierając je, postawmy na pierwszym miejscu wygodę i bezpieczeństwo domowników.

Drewniane

Są bardzo popularne, bo wyglądają naturalnie i delikatnie. Mniej przytłaczają wnętrze niż np. schody z żelbetu, zwłaszcza jeśli są ażurowe - prześwity dodają im bowiem lekkości, umożliwiają też przepływ światła. Robi się je z twardych gatunków drzew liściastych lub egzotycznych (choć z powodów ekonomicznych czasem decydujemy się na mniej wytrzymałe schody sosnowe). Co kilka lat trzeba je konserwować. Drewno jest łatwe w obróbce i bez trudu się je barwi, wykonane z nich schody (wraz z balustradą) mogą więc wyglądać bardzo dekoracyjnie. Schody drewniane zwykle wybieramy do wnętrz urządzonych klasycznie albo rustykalnie.

Drewno jest nie tylko efektowne, ale i wytrzymałe - o ile wybierzemy twardy gatunek i zabezpieczymy go odpowiednim preparatem przeznaczonym do schodów. Od sposobu wykończenia zależy też, czy będą bardziej lub mniej śliskie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład , Zapisz się

Na stalowej konstrukcji

Schody stalowe często są wybierane do nowocześnie urządzonych mieszkań. Zwykle buduje się je z bardzo wytrzymałej stali kwasoodpornej, rzadziej ze stali nierdzewnej. Takie schody są mniej stabilne od żelbetowych, słabiej też tłumią dźwięki. Stalowa może być cała konstrukcja albo tylko jej część - wtedy stopnie czy balustrada są wykonane z drewna lub ze szkła. Do produkcji szklanych elementów używa się szkła laminowanego lub klejonego; żeby stopnie były mniej śliskie, producenci poddają je specjalnemu procesowi matowienia lub pokrywają foliami antypoślizgowymi.

Żelbetowe

Najczęściej pełne, montowane w wydzielonych klatkach schodowych, rzadziej w otwartym wnętrzu. Robi się je jeszcze na etapie budowy. Ekipa budowlana może wykonać je samodzielnie lub zamontować gotowe elementy (prefabrykowane). Schody żelbetowe są bardzo wygodne i ciche (tłumią dźwięki kroków), a także bardzo trwałe. Ich konserwacja zależy od rodzaju zastosowanych materiałów wykończeniowych, którymi mogą być płytki ceramiczne, drewno, kamień, wykładzina dywanowa, a nawet beton.

Schody żelbetowe możemy wyłożyć płytkami ceramicznymi lub kamiennymi. Ich pielęgnacja sprowadza się prawie wyłącznie do mycia. Z czasem można wymienić zniszczone fugi.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

Warto wiedzieć

Prawidłowe wymiary schodów:

* min. szerokość stopnia: 80 cm

*głębokość: 26-30 cm

*wysokość: 16,5-20 cm

Podstawowy podział schodów:

* jednobiegowe - chodzi się po nich bez zmiany kierunku

*dwubiegowe - zmieniają kierunek, są przedzielone spocznikiem (większym stopniem)

*zabiegowe - zmieniają kierunek, ale nie mają spocznika

*kręcone - stopnie są ułożone wokół osi.

Balustrada

Niezbędna, gdy w domu są dzieci lub osoby starsze. Ma wysokość 90 cm, montuje się ją po jednej stronie schodów. Jeśli jednak stopnie mają więcej niż 80 cm szerokości, po drugiej stronie (na ścianie) warto zamocować poręcz (przyda się też przy schodach ze ścianami po obu stronach). W nowoczesnych wnętrzach często rezygnuje się z tradycyjnej balustrady na rzecz tafli szkła sięgających od podłogi do sufitu. Pamiętajmy jednak, że balustrada ma ułatwiać poruszanie się po schodach, warto więc przymocować do tafli poręcz, która zapobiegnie też dotykaniu szkła palcami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.