Aranżacje stołów na różne okazje

W zależności od okazji, czy wyprawiamy uroczystą kolację, śniadanie we dwoje, czy zabawę karnawałową, warto poświęcić kilka chwil na aranżację wnętrza, w którym będą przebywać nasi biesiadnicy. Jednym z centralnych miejsc jest stół jadalniany, który powinien zachęcać nie tylko pięknymi zapachami, ale także oprawą, która na długo zapadnie w pamięci zarówno gości, jak i gospodarzy.

Każdy człowiek w różnym stopniu korzysta z posiadanych przez siebie zmysłów. Tym, u których walory smakowe idą w parze ze wzrokowymi, Paulina Stępień z serwisu multimedialnego Kotlet.tv przedstawia kilka gotowych projektów aranżacji stołu jadalnego.

Szarość w wersji glamour

Elegancka kolacja sylwestrowa czy karnawałowa idealnie skomponuje się ze srebrzystoszarą aranżacją w stylu glamour. To idealny duet, który zachęci do siadania przy stole, a jednocześnie wprowadzi lekko tajemniczą, wieczorną atmosferę. Stonowane barwy, bogate w swoim kolorystycznym minimalizmie, dodadzą szyku i dobrego smaku każdej imprezie. Z kolei niszowe dodatki wykorzystujące motyw piór podkreślą prestiżowy charakter spotkania.

W tej aranżacji nie trzeba wykorzystywać obrusu. Jeżeli stół jest zadbany wystarczą eleganckie serwetki, koniecznie w kolorze grafitowym lub czarnym, jak te przeszywane srebrzystą nitką od Duka. Wybierając zastawę warto postawić na klasyczną biel, jaką proponuje np. AlmiDécor w kolekcji Leonika lub zastawę wykorzystującą elementy szklane (AlmiDécor Claro). Jeżeli zdecydujemy się na serwetki, niech będą białe (home&you) - idealnie skomponują się z ciemnymi podkładkami oraz grafitowymi kwiatami (AlmiDécor). Szampańskie bąbelki najlepiej zasmakują w wysokich, połyskujących kieliszkach, jak np. te z kolekcji Carmena od AlmiDécor.

Fantazyjny wygląd stołu pomogą nadać oryginalne akcenty. Mogą to być ozdoby piórkowe od home&you czy figurki ptaka proponowane przez AlmiDécor.

Granat podkreśli ważne chwile

- Bardzo rzadko przy oprawie stołów jadalnych wykorzystuje się kolor granatowy. A niesłusznie, ponieważ jest to bardzo głęboka i poważna barwa, która idealnie nada się na uroczystości, świąteczne okazje oraz inne wydarzenia o podniosłej randze - mówi Paulina Stępień, w serwisie multimedialnym Kotlet.tv odpowiadająca m.in. za aranżacje.

Aranżując stół w kolorze granatowym warto wybrać biały obrus, który ładnie skontrastuje się z ciemnymi dodatkami. Na granatowej podkładce (do zakupienia np. w Ikea) ułożyć można zastawę złożoną w dwóch kolekcji - białej i szklanej (Claro i Leonika od AlmiDécor). To bardzo gustowny zestaw składający się z trzech talerzy, obiadowych i do zupy oraz małej miseczki, z jednej strony niezwykle elegancki, z drugiej delikatny, szczególnie jeżeli dodamy świąteczny akcent, jak na przykład wazon, misę wypełnioną bombkami lub srebrzystym łańcuchem. Pięknie skomponuje się także ozdoba w kształcie serduszka (AlmiDécor) obok gałązki z kryształków (home&you) czy niezwykle oryginalnego kwiatu w kolorze granatu (AlmiDécor). Idealnym uzupełnieniem będą proste szklanki oraz wysokie kieliszki do szampana z delikatnym wzorem (kolekcja Carmena, AlmiDécor). Tak nakryty stół, utrzymany w tonacji zimowej, wygląda baśniowo, jakby zaczerpnięty z bajecznego, śnieżnego pejzażu.

Skromny fiolet zawsze w cenie

Nieco tańszą, acz równie modną jest stylizacja we fiolecie. Idealnie skomponuje się z prostym, białym obrusem i zastawą w tej samej tonacji kolorystycznej. - Aby stworzyć taką aranżację wymagana jest drobna inwestycja np. w zwiewny szal lub kawałek fioletowej, przejrzystej tkaniny, za którą nie powinniśmy zapłacić więcej niż 20 zł - radzi Paulina Stępień. Na stole dużym materiał można ułożyć wzdłuż zastawy, mniejszym - rzucić niedbale, aby okręcał się wokół ułożonych na nim elementów, naczyń itp. Warto pomyśleć o mocniejszym akcencie, jak np. kolorowym szkle w postaci fioletowego kieliszka do czerwonego wina z kolekcji basic2 home&you czy szklaneczki w tym samym odcieniu.

Dodatkowo na stole można położyć sztuczną, brokatową roślinkę czy gałązkę oraz inne przyciągające oko detale, jak np. kolorowy ptak czy sztućce w fantazyjnym wzorze. Do dekoracji stołu równie dobrze pasować będą delikatne świeczniki w kolorze srebrnym, fioletowym lub białym. Tak jak fioletowy jest "lekkim" kolorem, tak i w dodatkach powinno postawić się przede wszystkim na lekkość i zwiewność.

Zanim zaczniemy przygotowywać się do aranżacji stołu należy dokładnie przemyśleć efekt, jaki chcemy osiągnąć. Jeżeli wydarzenie jest poważne, zdecydujmy się na głębokie, stonowane barwy i dodatki z wyższej półki. Z kolei jeżeli chcemy stworzyć ciepłą, domową atmosferę wybierzmy słoneczne, mocne kolory, które wniosą światło do pomieszczenia. Nawet, gdy nie mamy czasu na wariacje na temat aranżacji warto pomyśleć nad choć jednym, małym akcentem, który urozmaici nasz stół - czasem wystarczą fantazyjne serwetki położone pod talerzami lub pojedyncza róża w wąskim, wysokim wazonie. A efekt? Sprawdźcie sami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.