Drzwi do łazienki - jak wybrać i zamontować

Zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa budowlanego, drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz i mieć przynajmniej 0,8 m szerokości oraz 2 m wysokości w świetle ościeżnicy.

Zasady te warunkuje bezpieczeństwo użytkowania tego pomieszczenia - drzwi takie łatwiej otworzyć od zewnątrz w awaryjnych sytuacjach - mówi Czesław Suski, ekspert z firmy CAL, producenta drzwi drewnianych. Montując drzwi do łazienki trzeba zadbać o to, by ich skrzydło nie kolidowało ze sprzętami znajdującymi się w przedpokoju czy korytarzu. Przy planowaniu rozmieszczenia drzwi, szczególnie w niedużym przedpokoju, należy również uwzględnić to, by otwierane równocześnie nie obijały się o siebie. Łazienka jest pomieszczeniem, które jest narażone na bardzo wysoki poziom wilgotności. Ważne jest więc zadbanie o odpowiednią jego wentylację - pozwoli to uniknąć zbierania się wilgoci na ścianach i związanych z tym szkód. Drzwi łazienkowe nie mogą być z tych względów zbyt szczelne - całkowita powierzchnia wentylacji nie powinna być mniejsza niż 200 cm2. Jest to wymóg bezwzględny szczególnie w łazienkach z urządzeniami grzewczymi z otwartą komorą spalania - mówi Czesław Suski. Rozwiązaniami zapewniającymi skuteczną wymianę powietrza, stosowanymi w drzwiach łazienkowych, są podcięcia, szczeliny, kratki lub tuleje wentylacyjne - stosowane osobno bądź razem. W przypadku drzwi firmy CAL jest to połączenie specjalnej szczeliny oraz zawieszenie skrzydła na wysokości 16 mm nad podłogą. Zastosowane rozwiązania pozytywnie wpływają również na wygląd drzwi - w dobrze wentylowanej łazience ich powłoka będzie wyglądać pięknie w trakcie długotrwałego użytkowania.

Bezpieczny zamek

Poza klamkami, w drzwiach łazienkowych stosuje się odpowiednie zamknięcia od wewnątrz - zamki uniwersalne na klucz bądź popularne pokrętła łazienkowe. Przy wyborze rodzaju zamknięcia koniecznie należy uwzględnić sytuacje awaryjne - tak, by w razie potrzeby można było drzwi otworzyć również od zewnątrz.

Komfortowe przeszklenia

Do łazienki najczęściej wybiera się ten sam model skrzydła, co do innych pomieszczeń, dobierając ewentualnie inną liczbę oraz rozmieszczenie przeszkleń. W mieszkaniach stosuje się zarówno drzwi pełne, nieprzeszklone, jak i z różną ilością szyb. Drzwi przeszklone popularne są zwłaszcza w łazienkach małych i ciemnych, wymagających dodatkowego doświetlenia. Ze względu na konieczność zapewnienia poczucia prywatności domowników, zawsze są to jednak przeszklenia nieprzeźroczyste - mówi Czesław Suski.

Prawidłowy montaż

Przed wyborem bądź zamówieniem drzwi do łazienki należy wykonać prawidłowy pomiar otworu w murze. W przypadku ościeżnic na grubość muru (w tym również regulowanych), listwowanych od strony łazienki, warto uwzględnić położenie włączników i gniazdek. Ważnym czynnikiem jest również grubość warstwy płytek ceramicznych wraz z zaprawą - aby pomiar był dokładny, warto przeprowadzić go już po ich położeniu. Jeśli wysokość położenia płytek jest mniejsza niż wysokość drzwi z listwami, ścianę wokół otworu należy wyrównać przy pomocy płyt kartonowo-gipsowych bądź w inny sposób. Częstym błędem jest brak odpowiednio szerokich węgarków, które pozwolą na zamontowanie listew opaskowych. Podłoga w łazience na ogół wykonywana jest z materiałów innych niż ta w przedpokoju. - Z powodów estetycznych ważne jest, by ukryć pod skrzydłem linię połączenia dwóch rodzajów podłóg. Przy drzwiach otwieranych na zewnątrz linia ta powinna licować ze ścianą korytarza, choć w rzeczywistości może być przesunięta o kilka milimetrów w jedną bądź drugą stronę. Jest to szczegół, który powinno się uwzględnić już w momencie kładzenia podłóg.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.