Design i biały uśmiech: aranżacja gabinetu stomatologicznego

Sposobów na radzenie sobie ze strachem przed wizytą u stomatologa jest wiele. Sami lekarze starają się nam niejednokrotnie w tym pomóc. Naszą uwagę zwróciły gabinety stomatologiczne, w których przykładem takiej pomocy jest... aranżacja wnętrz. W takim miejscu nie tylko czujemy się jak w eleganckim hotelu czy restauracji - zastosowane rozwiązania skutecznie odwracają uwagę pacjentów od tego, z czym za chwilę przyjdzie im się zmierzyć.

Gabinet stomatologiczny chyba nikomu nie kojarzy się zbyt przyjemnie. Udajemy się tam, aby dbać o zdrowie - ale same zabiegi, a nawet stres związany z oczekiwaniem na wizytę, przyprawiają nas o nieprzyjemne dreszcze. Nie poprawia sytuacji również wygląd pomieszczeń, w jakich się owe zabiegi odbywają - niemal w całości białe i, nie licząc specjalistycznego sprzętu, puste wnętrza są sterylne i trochę wieją grozą. Lekarze na szczęście zdają sobie z tego sprawę i coraz więcej gabinetów przestaje przypominać laboratoria. Przestrzeń zaaranżowana w sposób, który nie wywołuje ściśle medycznych skojarzeń jest o wiele przyjemniejsza - pomaga też wyciszyć się i uspokoić skołatane nerwy. Wystarczy odpowiednie dobranie mebli, dodatków i materiałów wykończeniowych, aby stworzyć pacjentom przyjazne warunki do radzenia sobie z trudnymi chwilami.

Poczekalnia dla pacjentówPoczekalnia dla pacjentów Proj. Madama, Fot. Yassen Hristov

Warto jednak zacząć projektowanie takiej przestrzeni od oddzielenia strefy, w której odbywają się zabiegi od poczekalni dla pacjentów. Bezpośrednie sąsiedztwo, do którego jesteśmy tak bardzo przyzwyczajeni, jedynie pogłębia nasz niepokój - a to za sprawą dźwięków urządzeń dochodzących z gabinetów. Oczekiwanie na swoją kolej przebiega w opisywanych przychodniach w sposób bardziej komfortowy właśnie ze względu na odsunięcie od siebie tych miejsc.

Aranżacja poczekalniAranżacja poczekalni Proj. Madama, Fot. Yassen Hristov

Wszyscy chętnie korzystamy z trendów przy urządzaniu mieszkań i domów - dlaczego zatem gabinet stomatologiczny nie miałby zostać zaaranżowany zgodnie z nimi? W prezentowanych wnętrzach znajdziemy na przykład beton, który polubiliśmy i wciąż nie mamy go dosyć. Skąd takie upodobanie do materiału, który kiedyś kojarzył się z halą produkcyjną lub domem w stanie surowym? Beton może nadawać wnętrzom ciekawego charakteru i może być z powodzeniem stosowany we aranżacjach innych niż industrialne - pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy do niego pozostałe materiały wykończeniowe. W kompozycji z naturalnym drewnem i żywą zielenią będzie się prezentował niemal elegancko. Innym, niezwykle ciekawym i urzekającym elementem wyposażenia wnętrz jest tzw. zielona ściana - ale określenie to nie odnosi się tylko do koloru, a do "materiału", jakim owa ściana została pokryta. To chrobotek - rodzaj porostu, który jednak w ogólnej świadomości funkcjonuje pod nazwą mchu (zwykliśmy tak go nazywać przez wygląd do złudzenia przypominający mech).

Największym zaskoczeniem są jednak aranżacje pomieszczeń, w których odbywają się zabiegi stomatologiczne. Wyobrażacie sobie leczenie zębów na łące lub... na księżycu? Teraz już nie musicie - wystarczy odwiedzić jeden z gabinetów, które zostały zaaranżowane za pomocą takich tematycznych fototapet.

Aranżacja gabinetu zabiegowegoAranżacja gabinetu zabiegowego Proj. Madama, Fot. Yassen Hristov