Dom z widokiem na Wawel

Budynek zlokalizowany jest niedaleko centrum Krakowa, w spokojnej dzielnicy domów jednorodzinnych, na wzgórzu z pięknym widokiem na Wawel i góry.

Założeniem inwestora było, aby dom był możliwie wysoki ze względu na roztaczający się z góry piękny widok. Z kolei we wnętrzu założeniem było zachowanie przestrzennych relacji pomiędzy wszystkimi kondygnacjami z jak największym otwarciem przestrzeni.

Budynek stoi w najwyższym punkcie ulicy - odróżniając się swoją kubiczną formą i gładkimi białymi elewacjami, stanowi dominantę przestrzenną, punkt kulminacyjny w otaczającej zabudowie.

 fot. Tomasz Zakrzewski/ archifolio.pl

Cofnięcia i wysunięcia bryły mają na celu optyczne rozbicie dość znacznej kubatury, odzwierciadlają zarazem strefy funkcjonalne wewnątrz domu.

Na najwyższej kondygnacji znajduje się przestrzeń wielofunkcyjna. Kondygnacja niższa zawiera oddzielone od siebie strefy sypialne dzieci i rodziców. W przyziemiu zlokalizowano część dzienną z gabinetem, w suterenie garaże, część techniczną oraz pokoje gościnne. Jeszcze niżej, pod powierzchnią niewielkiego ogrodu znajduje się doświetlony z góry basen. Wszystkie kondygnacje są powiązane przestrzennie, tak aby z każdego miejsca możliwy był łatwy kontakt z domownikami znajdującymi się w innej części budynku. Nawet prywatna łazienka - zawieszona w otwartej przestrzeni szklana kostka - pozwala na wgląd w pozostałe pomieszczenia, jeśli tylko chroniące ją rolety pozostają zwinięte. Wnętrza utrzymane w minimalistycznej stylistyce, w chłodnej tonacji ocieplają detale w drewnie i kamieniu. Wspornikowe schody w parterze oparto na belce, która wraz z podporami tworzy charakterystyczny znak xv.

Architekt: RS+ Robert Skitek, rsplus.pl
Lokalizacja: Kraków, Polska
Zespół projektowy: Robert Skitek, Robert Wilczok, Paulina Bełoniak, Michał Lisiński, Barbara Kotas, Dawid Marszolik
Konstrukcja: PROBEX Marian Urbanik
Realizacja: 2011
Powierzchnia: 475 m2
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski, archifolio.pl

 

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

 

Zdjęcie Fotel Tappo (biały) Zdjęcie Etap Sofa Sofa IMPRESSIONE 1RF L-TT SU 1RF P Zdjęcie HALMAR Fotel BUTTERFLY
Fotel Tappo (biały) Etap Sofa Sofa IMPRESSIONE ... HALMAR Fotel BUTTERFLY
źródło: Okazje.info
Więcej o:
Komentarze (28)
Dom z widokiem na Wawel
Zaloguj się
 • bieruch

  Oceniono 99 razy 97

  czad! można siedzieć na kiblu nie tracąc kontaktu wzrokowego z resztą domowników

 • darmen987

  Oceniono 46 razy 44

  Nie ma to jak wydać kilkadziesiąt tysięcy na głośniki i słuchać przez nie muzyki w pokoju z kaflami na podłodze :)))))

 • stop_dla_podatkow

  Oceniono 36 razy 36

  Tja ... super. Zwłaszcza w kompozycji z domem obok. Mógł postawić pagodę. Też byłby oryginalny.... Trzeba być kompletnie pozbawionym smaku aby nie nawiązywać do otoczenia. I tak potem wygląda nasz kraj. A największy brak odpowiedzialności wykazał ten kto wyraził zgodę na budowę wg takiego projektu. Aaaa żeby było jasne. Sam dom bardzo ładny!

 • sprawazlewa

  Oceniono 37 razy 35

  Ciekawe! Czteropiętrowa kamienica w otoczeniu parterowych domów. Niech się właściciel nie zdziwi, jak obok stanie 10-piętrowa willa jednorodzinna z widokiem na morze i zasłoni mu widok na góry i ukochany Wawel!

 • treblig

  Oceniono 32 razy 32

  Projekt bardzo oryginalny, niektóre rozwiązania dyskusyjne: łazienka nie zapewniająca prywatności, schody bardzo niebezpieczne dla dzieci, okupienie wspaniałej przestrzeni wewnątrz kompletnym niedopasowaniem do zabudowy reszty sąsiedztwa, kompletny brak oddzielenia przestrzeni podwórza od sąsiadów, malutkie podwórko i wrażenie wciśnięcia wielkiego domu w wąziutką działkę. Natomiast jeśli spełnił pragnienia właściciela, w domu nie mieszkają małe dzieci, właściciel lubi się wyróżniać wśród sąsiadów, podwórka nie potrzebuje, a brak prywatności w łazience mieszkańcom nie przeszkadza, to projekt w kategoriach obiektywnych jest świetny. No i jeszcze jedno. W salonie stoi genialny sprzęt audio: kolumny Avantgarde Acoustic, wzmacniacz bodajże Pathos. Piekielnie drogi sprzęt, ale doskonały pod względem brzmieniowym. Marzenie. Tyle ze w tak umeblowanym salonie to nie ma prawa dobrze zagrać. Gładkie ściany, gładkie podłogi, brak tkanin, dywanów, pólek z książkami, grafik czy obrazów czy czegokolwiek innego, co tłumi i rozprasza dźwięk. W takim wnętrzu nawet doskonały sprzęt i świetne nagrania zabrzmią po prosu źle. Design designem, ale praw akustyki się nie da przeskoczyć.

 • antoniferdynand

  Oceniono 16 razy 14

  mnie wydaje się zbyt przegadany i na pokaz - zwłaszcza w odmienieniu do wnętrza. Te fotele to jakiś przyciężki dramat do bryły, która z założenia pewnie miała być lekka. Ilość szyb wewnątrz przeraża. Te kropelki to jakiś kicz. Nie wspomnę już o łazience aby popisać się przed znajomymi. Generalnie ocieka kasą a nie dyskretną elegancją modernizmu.

 • nutka7.17

  Oceniono 16 razy 14

  Od strony ulicy wypisz wymaluj prosektorium :)))

 • typciak

  Oceniono 10 razy 10

  Brak kuchni.
  W sumie mając taką chałupę przecież jada się na mieście. Co ja...

 • zdzisiomisio

  Oceniono 9 razy 9

  Łomatko! Przewymiarowane to jak cholera. Za duże, za ostentacyjne, z oklepanymi jak stara kobyła rozwiązaniami, zero oryginalności. No i ten blaszany komin doskonale pasuje to estetyki całości. Szkoda działki, szkoda kasy, szkoda sąsiadów. Ech.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX