Oceanarium w Gdyni - Dyplom Roku SARP

Trafne rozpoznanie problematyki jednej z głównych przestrzeni miasta Gdyni, subtelne formy architektoniczne osadzone we właściwie zaprojektowanej przestrzeni urbanistycznej oraz funkcjonalne rozwiązania. Tak w skrócie można opisać zwycięską pracę Mikołaja Adamusa w 51. edycji konkursu DYPLOM ROKU im. Zbyszka Zawistowskiego.

Doroczna nagroda Stowarzyszenia Architektów Polskich - Dyplom Roku, przyznawana jest za najlepszą pracę dyplomową, która uzyskała w danym roku tytuł magistra inżyniera architekta na polskich uczelniach architektonicznych. Podczas tegorocznej edycji w rywalizacji o prestiżowy tytuł udział wzięło aż 109 projektów z całego kraju.

Zwycięzcą konkursu został Mikołaj Adamus, którego praca wyróżniła się niezwykłą wrażliwością oraz odpowiednim zaadaptowaniem przestrzeni miejskiej Mola Południowego i Skweru Kościuszki. W swoim projekcie Oceanarium w Gdyni zastosował on delikatne formy oraz rozwiązania funkcjonalne, które w tak zaprojektowanej oprawie architektonicznej podnoszące atrakcyjność strefy molo w Gdyni.

Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia I stopnia dla prac: Pawła Wolanina za projekt Muzeum przy polskim cmentarzu wojskowych w Bykowni na Ukranie, Aleksandy Cywoniuk, autorki Memorium Ofiar Obławy Augustowskiej oraz Karoliny Rączki, która zaproponowała projekt Pacziw. Dom poza domem. Uniwersalny model współczesnego obozu cygańskiego. Wyróżnienie II stopnia otrzymali: Monika Więcek - autorka projektu Centrum Technologii i Kultury na rewitalizowanym terenie Elektrociepłowni Garbary w Poznaniu oraz Małgorzata Marcinkowska za pracę Architektura w Służbie Dyplomacji. Projekt Konsulatu Generalnego w Edynburgu.

Wszystkie zgłoszone prace były nieszablonowe i warte uwagi, jednak to Michał Adamus dzięki wnikliwej analizie wykazał się niezwykłym zrozumieniem przestrzeni i umiejętnym jej zaaranżowaniem.

Celem pracy było wykształcenie szkicu koncepcji przekształcenia obszaru pozwalającego na optymalne wykorzystanie potencjału unikalnego miejsca oraz zaproponowanie obiektu wieńczącego całe założenie

- podsumował laureat.

Oprócz nagrody głównej zwycięzca otrzymał także specjalne wyróżnienie od Roca Polska. Firma widząc pasję młodych architektów, ich kreatywne podejście oraz umiejętność łączenia w projektach designu z praktycznym zastosowaniem wspiera studentów w rozpoczęciu ich zawodowej drogi. Wyrazem tego podejścia jest zaproszenie Michała Adamusa do odbycia praktyki w należącym do grupy Roca zakładzie produkcyjnym, mieszczącym się w Gryficach.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Więcej o: