Wystawa: kolekcja historycznych figurek ćmielowskich

14 listopada 2013 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego otwarta została stała ekspozycja ?figurek ćmielowskich? - miniaturowych, porcelanowych rzeźb zaprojektowanych w IWP w latach 1956 - 1965, a wyprodukowanych ponownie po latach przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów.

Historia tego przedsięwzięcia rozpoczęła się w lipcu 2013, kiedy Bożena Gargas - prezes IWP oraz Adam Spała, właściciel Fabryki Porcelany AS Ćmielów podjęli współpracę w celu stworzenia w IWP stałej ekspozycji porcelanowych figurek zaprojektowanych przez Lubomira Tomaszewskiego, Hannę Orthwein, Mieczysława Naruszewicza i Henryka Jędrasiaka.

 fot. mat. prasowe IWP

W latach 50. i 60. XX w. czwórka rzeźbiarzy wypracowała w Instytucie nowoczesny styl kameralnej rzeźby, który całkowicie odmienił postrzeganie bibelotów. Projektanci udowodnili, że porcelanowa figurka może być małym dziełem sztuki, a przy tym modnym dopełnieniem nowoczesnego wnętrza. Produkowały je wszystkie największe wytwórnie porcelany w Polsce - w Wałbrzychu, Ćmielowie, Chodzieży, Jaworzynie Śląskiej, Katowicach--Bogucicach i Tułowicach. Z produkcji porcelanowej rzeźby zasłynęła przede wszystkim ćmielowska wytwórnia "Świt". To tu udało się zachować oryginalne formy i modele, które dziś są wykorzystywane w produkcji przez AS Ćmielów.

 fot. materiały prasowe IWP

Spośród ponad stu wzorów, których produkcję wznowiła ćmielowska fabryka porcelany prezentowanych jest czterdzieści, tych najbardziej znanych, cenionych, nowoczesnych.

 fot. materiały prasowe IWP

 

Wszystkie eksponaty są ręcznie wykonane i malowane, większość z nich posiada dekorację zgodną z oryginalną koncepcją projektantów IWP. W prezentowanej w IWP kolekcji znalazła się m.in. "Sudanka" i "Seksbomba" projektu Henryka Jędrasiaka, "Arabka", oraz "Wielbłąd" Lubomira Tomaszewskiego, "Dzik" Mieczysława Naruszewicza, czy "Sowa" i "Gibon" autorstwa Hanny Orthwein.

 fot. materiały prasowe IWP

 

Prezentujemy również nowatorski serwis "Dorota" zaprojektowany w 1961 roku przez Lubomira Tomaszewskiego, który przyniósł mu złoty medal na I Międzynarodowej Wystawie Wzornictwa w Paryżu i zwrócił uwagę Philipa Rosenthala, założyciela Studio-Line.

 fot. materiały prasowe IWP

Kolekcja znajduje się w Sali Designerów (Małpiarni) - budynku, w którym ponad 50 lat temu mieścił się Zakład Ceramiki i Szkła IWP - jego pracownie i piece, gdzie powstawały prototypy figurek, serwisów i galanterii ceramicznej.

Kolekcja będzie udostępniana zwiedzającym (grupom powyżej 5 osób) od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-16.30, po uprzednim umówieniu terminu.

Organizator:

Instytut Wzornictwa Przemysłowego,

ul. Świętojerska 5/7, 00-236 Warszawa

Komisarz:

Katarzyna Figura, IWP

Opieka merytoryczna:

Katarzyna Rzehak, IWP

Projekt wystawy:

Marta Niemywska

Dawid Grynasz

www.iwp.com.pl