Letnie wystawy: to warto zobaczyć!

Zanim wyruszymy na wakacje, warto zobaczyć, co proponują nam galerie i muzea. A w nich szczyt sezonu! Jest i design, i plakaty, i twórczość słynnego reżysera Stanleya Kubricka. Są nawet... rowery!!! Latem artyści i kuratorzy nie odpoczywają.
 fot. materiały prasowe

Rowerem przez sztukę

Parady rowerowe w mieście, piknikowanie na poniemieckim welodromie, filmy sprzed ponad 100 lat, słynny plakat z albumu Queen czy futurystyczne projekty dwukołowego miasta. To tylko część  programu rowerowego biennale, które przez całe lato rządzi Wrocławiem.

Rower - środek lokomocji i sport czy może symbol wolności, emancypacji i alternatywnego sposobu życia. Od kilku lat można zauważyć coraz większe zainteresowanie rowerem jako ekologiczną alternatywą dla zakorkowanych autami miast. Ten dwukołowy pojazd jest również inspiracją dla artystów, designerów i filmowców. Dlatego właśnie rower jest bohaterem 4. Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH we Wrocławiu.

Głównym punktem programu Biennale jest wystawa "Velodream" w galerii Awangarda - BWA Wrocław przygotowana przez francuskie kuratorki Blandine Roselle i Sarah Cnudde ze stowarzyszenia KRAFT. Prezentowane są na niej prace ponad 30 twórców z całego świata, nietypowe obiekty stworzone z rowerów, jak chociażby dom na trzech kółkach chińskiego studia PIDO/PAO czy rower z tektury Chrisa Gilmoura. Na wystawie można obejrzeć fragmenty filmów o rowerach sprzed ponad 100 lat nakręcone przez Thomasa Edisona czy też oryginalny plakat z nagimi cyklistkami, który został wydany wraz ze słynnym singlem Queen Bicycle Race. Oprócz tego pojawia się wiele projektów przedstawiających różnorodne wizje architektów i artystów, którzy przekształcają miasta w niekończący się welodrom.

4. Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH, Awangarda, BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32, wydarzenia będą się odbywać do 31. 08. 2014 r., więcej na www.bwa.wroc.pl i profilu www.facebook.com/OutOfSth.

 fot. mat. prasowe

Projekt morze

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się latem czegoś o wzornictwie, proponujemy wyprawę do Gdyni. Organizowany tam od siedmiu lat festiwal Gdynia Design Days ma lekką, wakacyjną formułę, ale prezentuje bardzo bogaty program. W tym roku hasło festiwalu brzmi "Miasto+ 5.30.60". Tajemniczy skrót oznacza, że przygotowano atrakcje dla wszystkich grup wiekowych, od dzieci (5 plus), przez rodziców (30 plus), po dziadków (60 plus). Słowem, rodzinne wakacje mogą się zmienić w przygodę z dobrym projektowaniem.

Gdynia Design Days, 4-13.07.2014 r., więcej na www.gdyniadesigndays.eu

 fot. mat. prasowe

Kobieta z kamienia

Nazwisko Marii Papy Rostkowskiej z pewnością niewiele państwu mówi. Również my dopiero niedawno zapoznaliśmy się z twórczością tej utalentowanej rzeźbiarki, która w 2008 r. zmarła w Pietrasanta, stolicy marmuru kararyjskiego. Twórczość Rostkowskiej jest równie ciekawa jak jej życiorys. Działaczka "Żegoty", odznaczona orderem Virtuti Militari i łączniczka Powstania Warszawskiego odnajduje się w sercu paryskiej awangardy lat 50. Aktywna realizatorka idei realizmu socjalistycznego, przytłoczona duszną atmosferą Warszawy lat 50. wyjeżdża do Francji, by szukać twórczej wolności. Zanim odkryje pasję swego życia - marmur kararyjski - trafia do artystycznego salonu, skupionego wokół prestiżowej galerii XXe Siecle. Tworzenie zawsze pozostaje dla niej najsilniejszym wewnętrznym przymusem. Ostatnie dekady życia spędza w Pietrasanta we Włoszech, w skupieniu oddając się temu, co uznała za najważniejszy sens swej egzystencji - własnoręcznemu wykuwaniu wyrafinowanych, na poły abstrakcyjnych rzeźb z marmuru. Jej klasycyzujące kompozycje o lśniących powierzchniach zdobią dziś prestiżowe kolekcje prywatne i gmachy użyteczności publicznej na całym świecie.

Maria Papa Rostkowska, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Warszawa, wystawa czynna do 21.09.2014 r., więcej na www.krolikarnia.mnw.art.pl

 fot. mat. prasowe

Jacy byli

Przed II wojną światową prawie połowę mieszkańców Tarnowa stanowili Żydzi. Dziś nie ma ich tu prawie wcale. Pytania o tę nieobecność postawili sobie artyści i kuratorzy wystawy "Byliśmy". Prezentowane są na niej zarówno klasyki polskiej sztuki, np. "Umarła klasa" Tadeusza Kantora, jak i prace artystów współczesnych, np. pochodzącego z Tarnowa Wilhelma Sasnala. Całość tworzy sentymentalną, ale nie ckliwą opowieść.

Byliśmy, Muzeum Okręgowe, Biuro Wystaw Artystycznych, Tarnów, wystawa czynna do 24.08.2014 r., więcej na www.bwa.tarnow.pl

 fot. mat. prasowe

Sztuka dla Malucha

Małe dziecko nie zawsze jest mile widzianym gościem na wystawach. Jednak jest takie miejsce, gdzie maluchy uczą się obcować ze sztuką. To festiwal dla najmłodszych widzów, dzieci od zera do pięciu lat, oraz ich opiekunów. Kompleksowy, interdyscyplinarny, a przy tym interaktywny program pomoże nam wychować miłośnika sztuki.

Sztuka szuka malucha, 1-5 lipca, Poznań, 8-9 lipca, Gdańsk, więcej na www.sztukaszukamalucha.pl

 fot. mat. prasowe

Labirynt Alicji

Alicja w Krainie Czarów nie przestaje nas fascynować. Jest także źródłem inspiracji dla artystów. W warszawskiej Zachęcie prezentowana jest wystawa, która stanowi twórczy dialog z dziełem Lewisa Carrolla. Natomiast w Ogrodzie Saskim, leżącym naprzeciw galerii, powstała instalacja, w której można przeżyć przygody Alicji.

Alicja w Ogrodzie Saskim, instalacja do 6.07.2014 r., Alicja po drugiej stronie, wystawa czynna do 17.08.2014 r. Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, więcej na www.zacheta.art.pl

 fot. mat. prasowe

Budynki w Wenecji

Nie mamy jednak na myśli tradycyjnej zabudowy i tłumnie odwiedzanych zabytków. Latem warto wpaść do Wenecji z powodu organizowanego tutaj Międzynarodowego Biennale Architektury. Impreza, której kuratorem jest chyba najbardziej znany współczesny architekt, Rem Koolhaas, pokazuje to, czym żyją i pasjonują się współcześni projektanci. I choć czasem szokują, tu ich można zrozumieć. Tradycyjnie Polska prezentuje swoją ekspozycję w naszym pawilonie narodowym. Angielski Guardian zaprezentował ją w dziesiątce najciekawszych prezentacji.

Międzynarodowe Biennale Architektury w  Wenecji, wystawa czynna do 23.11.2014, więcej na www.labiennale.org

 fot. mat. prasowe

Grafiki w Sandomierzu

Ryszard Gancarz jest absolwentem ASP w Krakowie, dyplom z wyróżnieniem uzyskał na Wydziale Grafiki w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana w 1980 roku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką projektową. Ma w swoim dorobku ponad 20 wystaw indywidualnych i udział w wielu imprezach artystycznych w kraju i za granicą. W 2008 roku został odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

Otwarcie wystawy Ryszarda Gancarza odbędzie się 1. sierpnia 2014 r. w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Sandomierzu. Wydarzenie jest swego rodzaju przedłużonym jubileuszem 30 lat pracy twórczej od czasu zrobienia dyplomu. Na ekspozycji znajdą się grafiki dyplomowe, prace rysunkowe z ostatnich 15 lat oraz grafiki cyfrowe.

Wystawa będzie czynna przez cały sierpień - to również okazja do wizyty w Sandomierzu - jednym z najpiękniejszych polskich miasteczek. Więcej na www.bwasandomierz.pl

 fot. mat. prasowe

Plakaty górą

Organizowane od roku 1966 Międzynarodowe Biennale Plakatu jest jednym z niewielu polskich wydarzeń artystycznych o znaczeniu międzynarodowym. O popularności tego konkursu najlepiej świadczą liczby. W tym roku zgłoszono aż 3814 prac! Kto zostanie nagrodzony, dowiemy się 7 czerwca w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Przez całe lato będzie można tam oglądać wystawę główną, na którą składają się wszystkie finałowe prace. To niezwykła okazja, żeby zobaczyć dokonania plakacistów z tak odległych krajów jak Chiny, Tajwan, Japonia, Argentyna czy Wenezuela.

Biennale Plakatu, wystawa główna czynna do 14.09, Muzeum Plakatu, Wilanów, więcej na www.biennale.postermuseum.pl

 fot. mat. prasowe

Cały ten Kubrick

Wszystko zaczęło się od zgromadzonych w domu pudeł. Tkwiły w nich przedmioty, które reżyser Stanley Kubrick (1928?1999) wykorzystywał do pracy przy filmach. Pewnego dnia kurator z muzeum we Frankfurcie zaproponował żonie artysty, Christiane, by ze zgromadzonych rekwizytów stworzyć wystawę. Do tej pory zobaczyło ją już ponad 800 tysięcy osób na całym świecie, m.in. w Berlinie, Los Angeles, Melbourne, Sao Paulo. Teraz ekspozycję możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Stanley Kubrick, wystawa czynna do 14.09.2014 r., więcej na www.muzeum.krakow.pl

 fot. serwis prasowy

Dawne fotografie

Fotograficzna opowieść o przedwojennej arystokracji i ziemiaństwie. Fascynująca historia życia Adama i Jadwigi Czartoryskich widziana oczami ich wnuczki Barbary Caillot-Dubus. Na wystawie prezentowanych jest blisko 50 fotografii pochodzących z prywatnego archiwum Adama i Jadwigi Czartoryskich: portrety i fotografie rodzinne, pejzaże i fotoreportaże o dużych walorach artystycznych, zdjęcia dokumentujące życie codzienne przedwojennej polskiej arystokracji i ziemiaństwa.

Adam i Jadwiga Czartoryscy należeli do ostatniego pokolenia urodzonego i wychowanego w realiach ziemiańskiego świata, z całą jego obyczajowością i specyfiką, choć nie uczestniczyli w życiu politycznym czy publicznym pozostawili niezwykle interesującą kolekcję zdjęć i dokumentów.

Photo Classeur Adama i Jadwigi Czartoryskich, Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza Willa Koliba Kościeliska 18, wystawa czynna do 20 sierpnia 2014 r., więcej na www.muzeumtatrzanskie.com.pl

Więcej o: