Festiwal Tkanin w Concordia Design

Od 14 do 16 listopada w Concordia Design w Poznaniu odbędzie się pierwszy w Polsce Festiwal Tkanin. Premierowa edycja nosi nazwę Konteksty łącząc różne obszary, w których tkaniny grają główną rolę.

W programie Festiwalu znalazły się: specjalnie zaprojektowana wystawa, warsztaty, panele edukacyjne i dyskusje z ekspertami, rodzinna niedziela dla dzieci, kuratorskie oprowadzanie, działania w przestrzeni miejskiej.

Pomysł na stworzenie Festiwalu Tkanin powstał z potrzeby pokazania potencjału polskiej tkaniny. Organizatorzy zwracają także uwagę na światowe trendy, możliwości projektowych i użytkowych, jakie na co dzień stwarzają materiały. Główną ideą tego wydarzenia jest wymiana doświadczeń między użytkownikami tkanin, jej producentami i projektantami. Pomimo swojego profesjonalnego charakteru wydarzenie zaangażuje nie tylko tych, którzy świat tkanin i designu znają od kuchni. Program zbudowano w taki sposób, aby uruchomić przestrzeń miejską - w końcu tkanina uczestniczy w codzienności absolutnie każdego z nas. Aby tego doświadczyć, mieszkańcy Poznania na małych skrawkach materiału będą zapisywać swoje życzenia i wieszać je na drzewach. Ambicją organizatorów jest także włączenie w to wydarzenie innych miejsc związanych z sztuką, designem czy historią włókiennictwa. Podczas trwania Festiwalu tkanina silnie "zaznaczy swoją obecność" w spotkaniu przy kawie w restauracji, natkniemy się na nią także w muzeum, w parku czy na uczelni. Punktem centralnym wydarzenia będzie wernisaż wystawy tkanin. Zainauguruje go artystyczny performance grupy ID Textile oraz kuratorskie oprowadzanie.

Festiwal to ludzie. Twórczyni i pasjonatka tkanin Małgorzata Bernady zaprosiła ekspertów, którzy będą dzielić się swoim doświadczeniem m.in.: Aleksandrę Gacę - projektantkę tekstyliów i tkanin, dr Dorotę Taranek prezentującą swoje żakardy i ręcznie malowane jedwabie w galeriach w Polsce i za granicą, przedstawicieli najlepszych światowych marek tkanin, np. Andre Stevensa - dyrektora artystycznego holenderskiego KKOBE. Festiwal odwiedzi też dr Andrew Hebden - wykładowca znanej, angielskiej szkoły artystycznej. Wydarzeniem Festiwalu będzie także art performance francuskiego duetu ID Textile, który za pomocą obrazu i muzyki ożywia tkaniny pokazując swoje spektakle na całym świecie.

Festiwal Tkanin nie jest wydarzeniem branżowym. Oczywiście będzie można spotkać na nim producentów tkanin czy projektantów. To przede wszystkim okazja, żeby każdy, nie tylko profesjonalista, mógł o tkaninie dowiedzieć się czegoś więcej. Stąd dbałość o to, aby stworzyć ofertę warsztatową absolutnie dla wszystkich. Znajdą się w niej warsztaty z druku jedwabnych apaszek, które będą własnoręcznie dekorowane wzorami (poprowadzi Justyna Medoń - artystka i pasjonatka pracy z tkaninami), warsztat z doboru wzorów (prowadzi Ewa Kostera, wstęp wolny), czy spotkanie o baśniowym tytule: Wątek i Osnowa czyli tajemnice tkackiego krosna, które poprowadzą Witold Przewoźny i Lucyna Grupa w Muzeum Etnograficznym.

Dzieci też mogą zająć się tkaniną! Wraz z rodzicami będą mogły wziąć udział w warsztatach z naturalnego barwienia tkanin prowadzonych przez Natalię Całus (wstęp wolny!), lub wspólnie pobawić się w Krainie Tkanin specjalnie zorganizowanej na tę okazję przez Warsztaty Agaty, gdzie będą poznawać wielość faktur i kolorów (to propozycja dla najmłodszych).

Wstęp na wszystkie wykłady jest wolny. Udział w warsztatach i potwierdzenie wzięcia udziału w wykładzie należy zgłaszać pod adresem mailowym biuro@festiwaltkanin.pl w tytule wpisując temat wykładu lub warsztatu.

Festiwal Tkanin plakatFestiwal Tkanin plakat materiały prasowe materiały prasowe

Dokładny program Festiwalu Tkanin, zaprzyjaźnione, związane z Festiwalem miejsca w przestrzeni Poznania  oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie  www.festiwaltkanin.pl

Więcej o: