Kobieta, która stoi za nową kolekcją IKEA

Ze spotkania najbardziej rozpoznawalnej marki meblarskiej na świecie - IKEA - z jedną z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich projektantek - Ilse Crawford - musiało wyniknąć coś niebanalnego.

Zaobserwowaliśmy, że im bardziej wirtualne staje się nasze życie, tym bardziej tęsknimy za czymś namacalnym. Jednocześnie zauważyliśmy zmiany zachodzące w miejscach pracy, takie jak odchodzenie od twardych powierzchni w kierunku większej liczby materiałów, które angażują zmysły, jak na przykład drewno - mówi angielska projektantka Ilse Crawford o swojej współpracy z marką IKEA .

GALERIA: NOWA KOLEKCJA IKEA >>

Fot. Marcus Lawett

imię: Ilse nazwisko: Crawford ur.: 1962 r. wykształcenie: historyczka zawód: projektantka, autorka książek o wzornictwie.

Na Wyspach nazwisko Crawford wzbudza prawdziwą ekscytację. Z wykształcenia historyczka, pracowała jako redaktorka w magazynach wnętrzarskich, by w końcu zająć się projektowaniem. Jej sukces jest ogromny i w dużej mierze wynika z tego, że Ilse Crawford doskonale rozumie swoich klientów. Kolekcja Sinnerlig, którą stworzyła dla marki IKEA oferuje użytkownikom prawie bez przerwy korzystającym ze smartfonów, laptopów i tabletów możliwość dotknięcia natury. Dlatego wykorzystano w niej takie materiały jak lite drewno akacjowe, ceramikę, szkło dmuchane ręcznie, bambus, trawę morską, bawełnę, len, a przede wszystkim korek. Ten ostatni stał się bohaterem kolekcji i jej znakiem rozpoznawczym.

IKEA: Meble z korka

Charakterystyczny wygląd korka, jego intrygująca struktura, która pozwala angażować zarówno zmysł wzroku, jak i dotyku, sprawiają, że doskonale sprawdza się on w nowoczesnych wnętrzach wnosząc do nich naturalne ciepło. W projekcie Ilse Crawford nie ma nic przaśnego, umiejętnie natomiast wydobyto urodę użytych materiałów i ich organiczną, kojącą paletę barw. Trzydzieści produktów, które znalazły się w kolekcji Sinnerlig to cisi towarzysze naszej głośnej i zabieganej codzienności. Wyjściowo podzielono je na trzy grupy: praca, jedzenie i odpoczynek. Oczywiście można je dowolnie mieszać i łączyć według upodobania, ale mniej wprawni dekoratorzy mają czytelną podpowiedź w aranżacji. Bo taka właśnie jest Crawford, uważa, że jej zadaniem jest pomagać, a nie komplikować. Wybija się tutaj praktyczne skandynawskie podejście, które wyniosła z domu - jej mama była Dunką. Zresztą kolekcja została zaprojektowana w zgodzie ze skandynawskim poszanowaniem przyrody. Korę korkową pozyskuje się z dębów bez konieczności ich wycinania, a bawełna pochodzi z upraw ekologicznych. Czyli wszystko odbywa się w zgodzie z naturą.

GALERIA: NOWA KOLEKCJA IKEA >>

Więcej o: