Dom z widokiem na Wawel

Budynek zlokalizowany jest niedaleko centrum Krakowa, w spokojnej dzielnicy domów jednorodzinnych, na wzgórzu z pięknym widokiem na Wawel i góry.

Założeniem inwestora było, aby dom był możliwie wysoki ze względu na roztaczający się z góry piękny widok. Z kolei we wnętrzu założeniem było zachowanie przestrzennych relacji pomiędzy wszystkimi kondygnacjami z jak największym otwarciem przestrzeni.

Budynek stoi w najwyższym punkcie ulicy - odróżniając się swoją kubiczną formą i gładkimi białymi elewacjami, stanowi dominantę przestrzenną, punkt kulminacyjny w otaczającej zabudowie.

fot. Tomasz Zakrzewski/ archifolio.pl

Cofnięcia i wysunięcia bryły mają na celu optyczne rozbicie dość znacznej kubatury, odzwierciadlają zarazem strefy funkcjonalne wewnątrz domu.

Na najwyższej kondygnacji znajduje się przestrzeń wielofunkcyjna. Kondygnacja niższa zawiera oddzielone od siebie strefy sypialne dzieci i rodziców. W przyziemiu zlokalizowano część dzienną z gabinetem, w suterenie garaże, część techniczną oraz pokoje gościnne. Jeszcze niżej, pod powierzchnią niewielkiego ogrodu znajduje się doświetlony z góry basen. Wszystkie kondygnacje są powiązane przestrzennie, tak aby z każdego miejsca możliwy był łatwy kontakt z domownikami znajdującymi się w innej części budynku. Nawet prywatna łazienka - zawieszona w otwartej przestrzeni szklana kostka - pozwala na wgląd w pozostałe pomieszczenia, jeśli tylko chroniące ją rolety pozostają zwinięte. Wnętrza utrzymane w minimalistycznej stylistyce, w chłodnej tonacji ocieplają detale w drewnie i kamieniu. Wspornikowe schody w parterze oparto na belce, która wraz z podporami tworzy charakterystyczny znak xv.

Architekt: RS+ Robert Skitek, rsplus.pl Lokalizacja: Kraków, Polska Zespół projektowy: Robert Skitek, Robert Wilczok, Paulina Bełoniak, Michał Lisiński, Barbara Kotas, Dawid Marszolik Konstrukcja: PROBEX Marian Urbanik Realizacja: 2011 Powierzchnia: 475 m2 Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski, archifolio.pl

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Zobacz wideo

źródło: Okazje.info

Więcej o: