Tak, tutaj ktoś mieszka. Ranking 3 najciekawszych domów na świecie. Wyobraźnia nie zna granic

Myśląc o domu jako budynku, w pierwszej kolejności przychodzi nam na do głowy obraz symetrycznej bryły z prostym dachem i przezroczystymi oknami po bokach. Tymczasem okazuje się, że dla niektórych schemat ten może wyglądać zupełnie inaczej...

TOP 3 NAJCIEKAWSZE DOMY NA ŚWIECIE - NASZE PROPOZYCJE

Gdy architekt zdecyduje się puścić wodzę fantazji, rezultatem może okazać się coś, czego  zupełnie nie kojarzymy z budynkiem mieszkalnym. Wille na drzewie, przezroczyste ściany czy obiekty w kształcie samolotów – to tylko niektóre propozycje które mogłyby pojawić się na liście najbardziej niezwykłych domów na świecie. Jest ich jednak o wiele więcej.

3. Bąbelkowy dom w Cannes

Przez niektórych zwany również „Bąbelkowym Pałacem". Znajduje się w Théoule-sur-Mer we Francji. Nieoczywiste kształty bryły i pastelowe barwy tworzą kompozycję prawie jak wyrwaną z baśni. Zachwyca również ilość zagospodarowanej przestrzeni we wnętrzu. Bąbelkowy dom ma 1200 metrów kwadratowych i mieści w sobie hol, 10 sypialni, baseny czy amfiteatr na świeżym powietrzu, mogący gościć około 500 osób.

Sam projekt został stworzony przez węgierskiego architekta Antti Lovag. W pracę nad urządzaniem sypialni zaangażowanych było wielu artystów, którzy starali się, aby wystrój współgrał z całościowym wrażeniem odrealnienia budowli. Końcowy rezultat jest oszałamiający.

2. Dom dla wielbicieli psów

Z daleka obiekt wygląda jak największy beagle na świecie – i rzeczywiście nim jest. W przybliżeniu ma wysokość dwóch pełnych pięter. Pensjonat znajduje się w Cottonwood w Minnesocie i sprawdzi się idealnie dla miłośników psów, zwłaszcza rasy beagle. Składa się z dwóch sypialni, która może pomieścić maksymalnie 4 osoby. Popularność miejsca sprawia, że na wolne terminy czeka się nawet kilka miesięcy.

Z kompozycją budynku współgra również otoczenie, ale i sam wystrój wnętrz. Dopracowana wizja architekta oraz efekt końcowy projektu zagwarantowała mu miejsce na liście „20 najbardziej zwariowanych miejsc do przenocowania", opracowanej przez London Times.

Dom w kształcie psaDom w kształcie psa dogbarkpark.com

1. Przezroczysty dom

Na ogół cenimy sobie prywatność i odpoczynek w domowym zaciszu, Przezroczysty dom, znajdujący się w Tokio zdaje się przełamywać te utarte schematy.

Nowoczesny styl wykonania i innowacja, z jaką architekci podeszli do tworzenia projektu wzbudza wiele kontrowersji. Z jednej strony szklany budynek przywodzi na myśl minimalizm, wygląda bardzo elegancko i estetycznie. Z drugiej – pomimo przestrzennej konstrukcji wnętrz, nie ma w nim miejsca na prywatność. Przechodnie i sąsiedzi przez całą dobę mogą obserwować to, co dzieje się we wnętrzu.

Twórcy projektu wyjaśniają natomiast, że inspirowali się starożytnymi mieszkańcami Japonii, zamieszkującymi drzewa. Właśnie dlatego we wnętrzu znajdziemy mnóstwo schodów, drabin i innych elementów, przywodzących na myśl las. Architekci dodają również:

Intrygujące w drzewach jest to, że nie są one od siebie hermetycznie odizolowane, ale w pewnym sensie łączą się ze sobą. A przez to łączą też ludzi.

Estetyka i nowoczesny design czy potrzeba prywatności – każdy z nas może zdecydować, co jest ważniejsze. Dla mieszkańców przezroczystego domu wybór był raczej oczywisty.

Wnętrze przezroczystego domuWnętrze przezroczystego domu fot. Sou Fujimoto Architects / well.pl

Więcej o: