Historia tego przedsięwzięcia rozpoczęła się w lipcu 2013, kiedy Bożena Gargas - prezes IWP oraz Adam Spała, właściciel Fabryki Porcelany AS Ćmielów podjęli współpracę w celu stworzenia w IWP stałej ekspozycji porcelanowych figurek zaprojektowanych przez Lubomira Tomaszewskiego, Hannę Orthwein, Mieczysława Naruszewicza i Henryka Jędrasiaka.
W latach 50. i 60. XX w. czwórka rzeźbiarzy wypracowała w Instytucie nowoczesny styl kameralnej rzeźby, który całkowicie odmienił postrzeganie bibelotów. Projektanci udowodnili, że porcelanowa figurka może być małym dziełem sztuki, a przy tym modnym dopełnieniem nowoczesnego wnętrza. Produkowały je wszystkie największe wytwórnie porcelany w Polsce - w Wałbrzychu, Ćmielowie, Chodzieży, Jaworzynie Śląskiej, Katowicach--Bogucicach i Tułowicach. Z produkcji porcelanowej rzeźby zasłynęła przede wszystkim ćmielowska wytwórnia "Świt". To tu udało się zachować oryginalne formy i modele, które dziś są wykorzystywane w produkcji przez AS Ćmielów.
fot. materiały prasowe IWPSpośród ponad stu wzorów, których produkcję wznowiła ćmielowska fabryka porcelany prezentowanych jest czterdzieści, tych najbardziej znanych, cenionych, nowoczesnych.
fot. materiały prasowe IWPWszystkie eksponaty są ręcznie wykonane i malowane, większość z nich posiada dekorację zgodną z oryginalną koncepcją projektantów IWP. W prezentowanej w IWP kolekcji znalazła się m.in. "Sudanka" i "Seksbomba" projektu Henryka Jędrasiaka, "Arabka", oraz "Wielbłąd" Lubomira Tomaszewskiego, "Dzik" Mieczysława Naruszewicza, czy "Sowa" i "Gibon" autorstwa Hanny Orthwein.
fot. materiały prasowe IWPPrezentujemy również nowatorski serwis "Dorota" zaprojektowany w 1961 roku przez Lubomira Tomaszewskiego, który przyniósł mu złoty medal na I Międzynarodowej Wystawie Wzornictwa w Paryżu i zwrócił uwagę Philipa Rosenthala, założyciela Studio-Line.
fot. materiały prasowe IWPKolekcja znajduje się w Sali Designerów (Małpiarni) - budynku, w którym ponad 50 lat temu mieścił się Zakład Ceramiki i Szkła IWP - jego pracownie i piece, gdzie powstawały prototypy figurek, serwisów i galanterii ceramicznej.
Kolekcja będzie udostępniana zwiedzającym (grupom powyżej 5 osób) od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-16.30, po uprzednim umówieniu terminu.
Organizator:
Instytut Wzornictwa Przemysłowego,
ul. Świętojerska 5/7, 00-236 Warszawa
Komisarz:
Katarzyna Figura, IWP
Opieka merytoryczna:
Katarzyna Rzehak, IWP
Projekt wystawy:
Marta Niemywska
Dawid Grynasz
www.iwp.com.pl