Design: Styl Thonet

Styl Thonet to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kierunków w historii meblarstwa. Legendarne meble gięte stały się źródłem inspiracji dla wielu uznanych artystów i projektantów. Przykładem udanej, współczesnej adaptacji dorobku Michaela Thoneta są wzory czeskiej marki Ton.

Informacja prasowa

FORMAZONE prezentuje:

Gięta klasyka w nowej odsłonie

Styl Thonet to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kierunków w historii meblarstwa. Legendarne meble gięte stały się źródłem inspiracji dla wielu uznanych artystów i projektantów. Przykładem udanej, współczesnej adaptacji dorobku Michaela Thoneta są wzory czeskiej marki Ton.

Trudna sztuka gięcia drewna

Styl Thonet swoją nazwę zawdzięcza pomysłodawcy, a więc osobie Michaela Thoneta, niemieckiego stolarza, który opracował autorską technologię gięcia drewna przy zastosowaniu pary wodnej. Michael początkowo eksperymentował z materiałem klejonym z kilku warstw forniru. Z czasem Thonet przestał używać do produkcji mebli drewna klejonego warstwowo, zastępując je prętami bukowymi. Drewno było rozmiękczane poprzez gotowanie w wodzie lub parze wodnej, a następnie suszone w specjalnych metalowych formach, które przejmowały napięcia związane z suszeniem i zapobiegały pękaniu materiału. Gięta buczyna stała się jednym ze znaków rozpoznawczych stylu Thonet. Michael Thonet w 1837 roku kupił fabrykę kleju, którą zaczął wykorzystywać do produkcji mebli według swojego innowacyjnego pomysłu. Poza ciekawym wyglądem meble z manufaktury Thoneta były stosunkowo tanie w produkcji i pozwalały na znaczną oszczędność materiału. Przeszkodą na drodze dalszego rozwoju fabryki był brak patentu umożliwiającego sprzedaż mebli we Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji czy Niemczech. Kluczowym momentem w karierze Michaela Thoneta było spotkanie kanclerza i ministra spraw zagranicznych Klemensa von Metternicha, który był fanem jego talentu. Na zaproszenie Metternicha stolarz przeniósł się z rodzinnych Niemiec do Wiednia. W działalność produkcyjną zaangażował swoich pięciu synów i w 1849 roku założył firmę pod nazwą Gebruder Thonet. Najbardziej rozpoznawalnym meblem z fabryki Braci Thonet były krzesła, ale fabryka produkowała również m.in. wieszaki na ubrania i stoliki. Charakterystyczne meble gięte sygnowane nazwiskiem Thonet cieszyły się rosnąca popularnością w całej Europie. W 1851 roku Thonet nagrodzony został brązowym medalem za projekt krzesła podczas Wystawy Światowej w Londynie. Najbardziej charakterystycznym meblem z fabryki Thoneta było tzw. krzesło nr 14, które po dziś dzień jest atrakcyjnym eksponatem na rynku antykwarycznym, pomimo tego, że do 1930 roku wyprodukowano je w ilości blisko 50 milionów egzemplarzy. Za ten najsłynniejszy model krzesła Thonet uhonorowany został podczas Wystawy Światowej w Paryżu w 1867 roku. Po śmierci Michaela Thoneta w 1871 roku firmę przejęli jego synowie August i Karo.

Meble gięte w dobrym Tonie

Tradycja produkcji mebli giętych znalazła kontynuatorów. Jednym ze współczesnych entuzjastów stylu Thonet jest czeska marka Ton. Meble z fabryki Ton nie są wiernym odwzorowaniem klasycznych wzorów i modeli autorstwa Michaela Thoneta, a ich nowoczesną adaptacją. Dzięki temu gięte meble marki Ton stanowią propozycję nie tylko do wnętrz utrzymanych w klasycznej stylistyce, ale również nowoczesnych apartamentów czy domów. "Projektantom marki Ton udało się zachować elegancję i delikatną linię stylu Thonet, a jednocześnie nadać meblom nowoczesnego charakteru" - podkreśla Filip Zabijak ze sklepu internetowego www.formazone.pl , który ma w swojej ofercie meble czeskiego producenta. Ton produkuje nie tylko krzesła, fotele, ławki, ale również stoły. "Marka Ton powstała w oparciu o założoną w 1861 roku fabrykę mebli giętych w Bystricy pod Hostynem, której fundatorem był nie kto inny jak Michael Thonet. Ton jako bezpośredni spadkobierca dziedzictwa Thoneta ma m.in. wyłączność na produkcję legendarnego krzesła nr 14 " - mówi Katarzyna Szymanik z Formazone. Lokalizacja fabryki Ton też nie jest przypadkowa, gdyż Bystrica otoczona jest lasami bukowymi. "Fabryka marki Ton w Bystricy jest obecnie najstarszą tego typu manufakturą na świecie." - podkreśla Filip Zabijak.

Ton dostępny w Polsce

Krzesła, fotele i stoły marki Ton można kupić w sklepie internetowym Formazone / www.formazone.pl / z meblami, oświetleniem i dekoracjami wnętrz wielu światowych producentów. W swojej ofercie Formazone posiada m.in. krzesło Merano marki Ton, nagrodzone w 2011 roku prestiżową w świecie wzornictwa nagrodą reddot design award. Merano to dębowe, gięte krzesło zaprojektowane przez młodego włoskiego twórcę Alexa Guflera. O dekoracyjność krzesła decydują dwa gięto-klejone elementy drewniane, skrzyżowane pod kątem prostym, służące za siedzenie i oparcie. Całość oparta jest na nietypowych dla stylu Thonet prostych nogach. Model ten dostępny jest w dwóch wersjach: tapicerowanej lub w całości wykonanej z drewna dębowego. Nawiązaniem do stylistyki lat 60-tych jest lekkie, ażurowe krzesło Ironica ze szczebelkowym oparciem wykonanym z giętej buczyny. "Zaletą modelu Ironica jest szeroka oferta kolorystyczna. Krzesło może być wybarwione w jednym z dwunastu standardowych kolorów drewna lub w kolorach kryjących z palety Pantone." - zauważa Filip Zabijak z Formazone. Efektownym uzupełnieniem krzeseł i foteli marki Ton będą okrągłe stoliki kawowe z kolekcji Delta /dostępne w różnych wymiarach/ czy tradycyjne stoły prostokątne z linii Grand czy Jutland. Więcej informacji o meblach Ton znaleźć można m.in. na stronie www.formazone.pl .

***

Wszystkie opisane powyżej produkty znaleźć można w sklepie online www.formazone.pl.

Kontakt dla mediów:

Marcin Poboży

marcin@hshpr.pl

tel. 604 779 03

Trudna sztuka gięcia drewna

Styl Thonet swoją nazwę zawdzięcza pomysłodawcy, a więc osobie Michaela Thoneta, niemieckiego stolarza, który opracował autorską technologię gięcia drewna przy zastosowaniu pary wodnej. Michael początkowo eksperymentował z materiałem klejonym z kilku warstw forniru. Z czasem Thonet przestał używać do produkcji mebli drewna klejonego warstwowo, zastępując je prętami bukowymi. Drewno było rozmiękczane poprzez gotowanie w wodzie lub parze wodnej, a następnie suszone w specjalnych metalowych formach, które przejmowały napięcia związane z suszeniem i zapobiegały pękaniu materiału. Gięta buczyna stała się jednym ze znaków rozpoznawczych stylu Thonet.

fot. formazone.pl

Michael Thonet w 1837 roku kupił fabrykę kleju, którą zaczął wykorzystywać do produkcji mebli według swojego innowacyjnego pomysłu.

Poza ciekawym wyglądem meble z manufaktury Thoneta były stosunkowo tanie w produkcji i pozwalały na znaczną oszczędność materiału. Przeszkodą na drodze dalszego rozwoju fabryki był brak patentu umożliwiającego sprzedaż mebli we Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji czy Niemczech. Kluczowym momentem w karierze Michaela Thoneta było spotkanie kanclerza i ministra spraw zagranicznych Klemensa von Metternicha, który był fanem jego talentu. Na zaproszenie Metternicha stolarz przeniósł się z rodzinnych Niemiec do Wiednia. W działalność produkcyjną zaangażował swoich pięciu synów i w 1849 roku założył firmę pod nazwą Gebruder Thonet. Najbardziej rozpoznawalnym meblem z fabryki Braci Thonet były krzesła, ale fabryka produkowała również m.in. wieszaki na ubrania i stoliki.

fot. formazone.pl

Charakterystyczne meble gięte sygnowane nazwiskiem Thonet cieszyły się rosnąca popularnością w całej Europie.

W 1851 roku Thonet nagrodzony został brązowym medalem za projekt krzesła podczas Wystawy Światowej w Londynie. Najbardziej charakterystycznym meblem z fabryki Thoneta było tzw. krzesło nr 14, które po dziś dzień jest atrakcyjnym eksponatem na rynku antykwarycznym, pomimo tego, że do 1930 roku wyprodukowano je w ilości blisko 50 milionów egzemplarzy. Za ten najsłynniejszy model krzesła Thonet uhonorowany został podczas Wystawy Światowej w Paryżu w 1867 roku. Po śmierci Michaela Thoneta w 1871 roku firmę przejęli jego synowie August i Karo.

Meble gięte w dobrym tonie

Tradycja produkcji mebli giętych znalazła kontynuatorów. Jednym ze współczesnych entuzjastów stylu Thonet jest czeska marka Ton. Meble z fabryki Ton nie są wiernym odwzorowaniem klasycznych wzorów i modeli autorstwa Michaela Thoneta, a ich nowoczesną adaptacją. Dzięki temu gięte meble marki Ton stanowią propozycję nie tylko do wnętrz utrzymanych w klasycznej stylistyce, ale również nowoczesnych apartamentów czy domów.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ>>

Więcej o: