Miedziane źródło inspiracji

Chociaż zwyczajowo mówi się o złotej polskiej jesieni, to z powodzeniem można by zacząć nazywać ją miedzianą. Ta charakterystyczna barwa mieni się czerwienią i brązem co przywodzi na myśl jesienne kolorowe liście

Wykonane z miedzi przedmioty pięknie odbijają światło, dając delikatną poświatę, która ociepli każde pomieszczenie. Wspaniale dopełniają wnętrza i dodają im charakteru. W zależności od sposobu obróbki miedziane przedmioty mogą być bardzo nowoczesne, minimalistyczne w formie lub wręcz przeciwnie -rustykalne, jak choćby miedziane rondle z babcinej kuchni. Miedź pokryta patyną z jednej strony przypomina o upływie czasu, z drugiej wskazuje, że właśnie dzięki niemu przedmioty zyskują nowy charakter.

 

Jeśli zatem miedź daje tak wielką liczbę możliwości przetwarzania i użytkowania, nic więc dziwnego, że od zarania dziejów była dla człowieka inspirująca. Pierwsze elementy biżuterii z niej wykonanej datowane są już na 9000 lat p.n.e. Kolejne tysiąclecia przynosiły odkrycia, które pozwoliły nowożytnym nazwać jedną z epok - epoką brązu. Z czasem zaczęto stosować ją do budowy wodociągów i wymyślono miedziaki. Pomimo, że to żelazo stało się podstawowym metalem kolejnych cywilizacji zachodnich to metale, których głównym składnikiem jest miedź, były wykorzystywane wszędzie tam gdzie liczyły się wytrzymałość i długotrwałość. Jej wyjątkowe właściwości wykorzystywali tak rzemieślnicy, jak i artyści. Wreszcie stała się ona nieodłącznym elementem przemysłu i nauki. Można powiedzieć, że jest to metal naszej cywilizacji - bez miedzi nie mogłaby przybrać dzisiejszych kształtów.

 

Co w takim razie jest w niej tak charakterystycznego i nietypowego, że inspiruje zarówno naukowców, jak i artystów? Zacznijmy zatem od jej zupełnie podstawowych właściwości. Jak każdy metal, także miedź koroduje, co jednak niezwykle ważne - w jej przypadku proces ten postępuje znacznie wolniej. Jest to metal z jednej strony bardzo wytrzymały, a z drugiej strony pozwalający na różnorodną obróbkę. Możliwe jest tworzenie jego stopów, takich jak brąz czy mosiądz. Idąc dalej, dzięki niej możliwa była elektryfikacja świata. Choć może to brzmieć przesadnie, to jednak bez miedzianych przewodów, które posiadają najlepszą przewodność elektryczną ze wszystkich powszechnie stosowanych w przemyśle metali, nie byłoby to możliwe. Także doskonałe przewodzenie ciepła wpłynęło na szerokie zastosowanie miedzi w przemyśle - samochody, ale także wiele innych maszyn nie mogłoby działać bez jej udziału.

 

Ten wyjątkowy metal oraz jego stopy są też bardzo uniwersalne. Wpływa na to między innymi łatwość z jaką można łączyć ze sobą różne elementy z nich wykonane. Z jednej strony mamy zatem do dyspozycji wszelkiego rodzaju śruby i nitowania, a z drugiej - trwałe łączenie dzięki lutowaniu czy spawaniu. Dzięki nim montaż miedzianych elementów, niezależnie od ich wielkości nie nastręcza problemów. Natomiast odporność miedzi, brązu i mosiądzu na korozję sprawiła, że były one stosowane zarówno do celów funkcjonalnych, jak i dekoracyjnych od średniowiecza, przez kolejne stulecia, okres rewolucji przemysłowej, aż do dnia dzisiejszego.

 

Dzięki swoim cechom miedź inspiruje nie tylko inżynierów i konstruktorów. Jej właściwości są wspaniałą pożywką do wielu badań naukowych, które z czasem prowadzą do nowych rozwiązań technologicznych. Rozległe badania laboratoryjne i kliniczne wykazały, że miedź posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe, tzn. zmniejsza ilość bakterii i potrafi zabić patogeny chorobotwórcze. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ulicy Kamieńskiego we Wrocławiu jest pierwszą jednostką w kraju, która zdecydowała się na wyposażenie oddziału nefrologii w elementy wykonane właśnie z Cu+ (czyli miedzi przeciwdrobnoustrojowej) - Ta grupa metali, w skład której wchodzi czysta miedź i jej stopy, ma naturalną zdolność do szybkiego likwidowania bakterii, wirusów i grzybów osiadających na jej powierzchni w czasie dwóch godzin, nawet przy wysokim obciążeniu bakteryjnym - mówi Michał Ramczykowski, prezes Polskiego Centrum Promocji Miedzi (PCPM), które jest partnerem projektu wyposażenia w miedź Cu+ wrocławskiego szpitala.

 

Dzięki swojemu natychmiast rozpoznawalnemu pięknu i nadzwyczajnej uniwersalności, miedź od wieków jest inspiracją również dla artystów. To jedyny, oprócz złota, metal o własnej barwie. Charakterystyczny czerwono-brązowy odcień nie bez powodu nazywany jest miedzianym. Pięknie komponuje się z drewnem i szkłem, dodając wnętrzom niepowtarzalnego, ciepłego blasku. Mosiężne naczynia, elementy wykończenia mebli, klamki, balustrady, świeczniki, bibeloty... Dodatkowo metal ten zmienia także swoją barwę pod wpływem warunków środowiskowych. Wystawiona przez dłuższy czas na działanie wilgoci pokrywa się zielonkawą patyną, która z punktu widzenia chemicznego ma za zadanie chronić metal, natomiast z punktu widzenia estetycznego nadaje mu zupełnie nowego, odmiennego charakteru. Przedmioty pokryte tym charakterystycznym nalotem są przez nas odbierane jako wiekowe, a zatem często bardziej wartościowe i intrygujące. Wszystkie te właściwości sprawiają, że miedź to materiał niezwykle uniwersalny, dający wręcz niewyczerpane możliwości.

 

Jak wiele form, zarówno użytkowych, jak i o charakterze czysto estetycznym mogą z miedzi stworzyć designerzy i architekci czy projektanci wnętrz, można obserwować dzięki coraz liczniejszym konkursom oraz wystawom poświęconym właśnie temu surowcowi. Wśród nich warto wspomnieć choćby o międzynarodowym "Copper and the Home", zadaniem uczestników którego, jest reinterpretacja przedmiotów codziennego użytku, z wykorzystaniem estetycznych oraz technicznych zalet miedzi i jej stopów. W poprzedniej edycji doczekaliśmy się polskiego laureata w kategorii studenckiej. Praca B-side Michała Holcera, studenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - kran wykonany z miedzi, który jednocześnie podaje mydło oraz wodę - została wyróżniona za innowacyjne wykorzystanie miedzi w celu podwyższenia standardu higieny w toaletach w miejscach publicznych. Przed nami natomiast kolejna edycja europejskiego konkursu dla architektów o nagrodę "Miedź w architekturze". Choć konkurs zostanie rozstrzygnięty w 2015 roku, to szczegóły poznamy jeszcze tej jesieni. Dotychczas brało w nim udział 8 projektów z Polski, m.in. nowa siedziba Wydziału Lingwistyki Uniwersytety Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie czy budynek Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Miejmy nadzieję, że także tym razem wyjątkowe właściwości miedzi staną się źródłem niewyczerpanej inspiracji dla architektów, również z Polski.

Dowiedz się więcej na temat miedzi:

MIEDŹ zastosowanie, zalety

http://www.mieć-miedź.pl/

MIEDŹ w architekturze

http://www.miedź-w-architekturze.pl/

Instalacje z MIEDZI

http://www.akademiamiedzi.pl/

MIEDŹ w projektowaniu

http://www.copperindesign.org/

Polskie Centrum Promocji Miedzi

http://copperalliance.pl/

Fanpage Akademia Miedzi

https://www.facebook.com/akademia.miedzi?fref=ts, https://www.facebook.com/Cu.w.architekturze