Podłoga w salonie - pomysły na jej wykończenie

Czym się różni parkiet od paneli, jaki wzór będzie najlepszy do twojego mieszkania, lepiej wybrać modne olejowanie czy klasyczne lakierowanie? Dowiedz się wszystkiego o sposobach wykańczania podłogi.

Jaka podłoga w salonie? Rodzaje parkietów

Parkiet, czyli klepki z litego drewna, przyklejone do podłoża, to najpopularniejszy rodzaj wykończenia podłogi. Najczęściej spotykane wymiary parkietu to 7 cm na 2,2 cm. Coraz częściej jednak spotyka się większe rozmiary klepek, zbliżające się nawet do wymiarów desek. Parkiet jest najbardziej uniwersalnym sposobem wykańczania podłogi, pasującym do niemal każdego rodzaju wnętrza.

Duże deski z litego drewna świetnie pasują do pomieszczeń w stylu skandynawskim, rustykalnym, ale także minimalistycznym. Wyglądają bardzo efektownie, jest to jednak najdroższy rodzaj wykończenia podłogi. Ze względu na pracę dużych kawałków drewna ułożonych na legarach podłoga z dużych desek jest najmniej stabilna. Wśród nowości pojawiają się jednak deski z rowkowanymi spodami, przyklejane bezpośrednio do podłogi. Są mniej narażone na odkształcanie.

Specyficzną odmianą parkietu są mozaiki - sprzedawane w płytach deszczułki ułożone już w gotowy wzór. Są cieńsze niż klasyczny parkiet, dlatego mniej razy można poddać je renowacji.

Rzadko spotykanym rodzajem parkietu jest bruk. Przypomina nieco mozaikę, ale jest ułożony niejako odwrotnie - powierzchnia jest zbudowana z przekrojów drewnianych klocków, ustawionych pionowo względem powierzchni podłogi. Kostki bruku są najczęściej łączone w płyty i naklejone na siatkę.

Co na podłogę: parkiet czy panele?

Panele różnią się od parkietu materiałem, z którego są wykonane, i sposobem montażu. Mogą być m.in. drewniane, laminowane, winylowe. Są fabrycznie wykończone - nie wymagają zabezpieczenia lakierem ani olejem. Panele drewniane, zwane też podłogą warstwową, są zwykle zbudowane z dwóch albo trzech rodzajów drewna lub płyty drewnopochodnej. Tylko górna warstwa jest wykonana z dobrej jakości drewna z drzewa liściastego. Panele drewniane można przyklejać do podłogi, mocować na legarach lub układać jako tzw. posadzki pływające - łączone w jedną powierzchnię za pomocą zatrzasków.

Panele laminowane składają się z kilku warstw tworzyw sztucznych, m.in. płyty drewnopodobnej i laminatu, czyli specjalnego papieru pokrytego warstwą żywicy oraz ochronnej powłoki mineralnej. To dużo tańsze rozwiązanie niż tradycyjne parkiety. W porównaniu do podłóg drewnianych zapewniają większą stabilność wymiarów i kształtów poszczególnych elementów.

Wadą paneli laminowanych jest to, że kiedy zostaną uszkodzone, nadają się tylko do wymiany. Tymczasem tradycyjny parkiet lub deski można odnawiać nawet do 12 razy - po cyklinowaniu wyglądają jak nowe. Z drugiej strony jednak dobrej jakości panele trudniej jest uszkodzić niż podłogi drewniane. Niektóre panele drewniane można odnawiać, ale mniej razy niż parkiet, ponieważ są cieńsze.

Jakie jeszcze właściwości różnych rodzajów podłóg warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji? Parkiet absorbuje wilgoć i potrafi oddawać ją z powrotem. Stwarza to przyjazny mikroklimat domu, ale wymaga też większej dbałości - mieszkanie trzeba odpowiednio wietrzyć i zapewniać niską wilgotność powietrza. Naturalne drewno zmienia kolor pod wpływem promieniowania słonecznego. Niektóre panele wydają głuchy odgłos podczas chodzenia, ale część z nich ma wbudowaną warstwę wyciszającą.

Za największą wadę paneli uważa się ich sztuczny wygląd, imitujący tylko drewno. Dlatego producenci wymyślają wciąż nowe rozwiązania, które mają poprawić wygląd paneli. Popularnym ostatnio wykończeniem paneli jest tzw. V-fuga. To specjalne wyprofilowanie brzegów panelu, które po połączeniu poszczególnych elementów tworzy szczelinę w kształcie litery V. Dzięki temu podłoga nie wygląda sztucznie, ale przypomina tę wykonaną z litych desek. V-fuga może być wykonana dwustronnie (wzdłuż dłuższych boków - wydłuża optycznie pomieszczenie) lub czterostronnie (wygląda najbardziej naturalnie). Złudzenie naturalnego drewna dają również panele węższe niż standardowe.

Jakie są różnice cenowe między parkietem a panelami? Sprawdź koszty ułożenia podłogi z obu tych materiałów w salonie o powierzchni 25 m2>>

Modne podłogi. Jaki wzór wybrać?

W tradycyjnym, przestronnym salonie świetnie sprawdzi się na przykład jodełka francuska - deseczki przycięte pod kątem 45 stopni, tworzące wzór zbliżony do grota strzały. Pasuje do stylu klasycznego i dużych pomieszczeń. Stwarza wrażenie głębi i przestronności, ale uwaga: może też wywoływać złudzenie optyczne niestabilnej, "pagórkowatej" podłogi.

W mniejszych mieszkaniach, urządzonych w nowoczesnym stylu, często spotyka się wzór okrętowy, zwany też angielskim lub wolnym. To parkiet wykonany z cienkich, długich deszczułek, ułożonych równolegle do siebie. Miejsca ich łączenia powinny wyglądać na przypadkowe. Jeśli ułożymy wzór okrętowy ukośnie w stosunku do ścian, ukryje to ewentualne nierówności kątów między ścianami.

Cegiełka różni się od wzoru okrętowego tym, że jest ułożona regularnie - połączenia sąsiadujących klepek układają się w regularny wzór. Nadaje pomieszczeniu element stonowania i symetrii.

W większym pomieszczeniach warto wybierać wzory zmniejszające naturalną pracę drewna, czyli takie, w których poszczególne elementy ułożone są względem siebie ukośnie lub poprzecznie, np. drabinka, jodełka podwójna czy szachownica. Podłogi, w których wszystkie elementy leżą w jednym kierunku, np. duże deski lub wzór okrętowy, są nieco mniej stabilne wymiarowo.

W nowoczesnych wnętrzach dobrze sprawdzi się parkiet niższej klasy, o mniej regularnej barwie i usłojeniu. Jest nie tylko tańszy, lecz także tworzy bardziej ciekawy, dynamiczny wzór.

Wybierając wzór parkietu, pamiętajmy, że lepiej wygląda podłoga ułożona w kierunku padania światła, ponieważ uwidacznia ono naturalne walory drewna.

InfografikaInfografika materiały partnera

Jaka podłoga w twoim salonie? Sztuczki optyczne

Jasne podłogi rozświetlają i powiększają optycznie przestrzeń. Szczególnie silny efekt jasnego, przestronnego salonu dają modne ostatnio bielone podłogi. Warto jednak pamiętać, że są trudniejsze do utrzymania w czystości, a początkowy efekt wizualny może po pewnym czasie minąć. Podczas renowacji ich dekoracyjna warstwa może zostać usunięta.

Duże deski pomniejszają optycznie pomieszczenie, z kolei drobny wzór stwarza optyczne złudzenie większej przestrzeni. Deszczułki ułożone wzdłuż dłuższej ściany wydłużą pomieszczenie, a w poprzek - poszerzą. Ciemne drewno egotyczne optycznie pomniejsza i obniża pokoje.

Chłodne odcienie drewna lepiej sprawdzą się w salonach wschodnich, południowych i zachodnich, ciepłe kolory podłogi - w pokojach umiejscowionych od strony północnej. Im bardziej salon jest narażony na działanie promieni słonecznych, tym szybciej drewno zmieni swój kolor, przechodząc najczęściej w ciepły, żółtawy odcień.

Sposoby wykańczania podłogi drewnianej

Jak wykończyć drewnianą podłogę - bardzo modnym ostatnio olejem lub olejowoskiem czy tradycyjnym lakierem?

Olejowanie podłogi pozwala oddychać drewnu, zachowuje na dłużej głębię koloru, nadaje podłodze szlachetnego matu i sprawia, że mniej się rysuje. Lepiej nadaje się do ogrzewania podłogowego. Podłogę olejowaną trudniej jednak utrzymać w czystości. Deski impregnowane olejem wymagają częstszego odświeżania. Trzeba wykonywać je minimum raz na rok. Nie wymaga to jednak generalnego remontu ani pomocy fachowców, można zrobić to we własnym zakresie. Można również bez problemu dokonywać miejscowych napraw i renowacji. Wosk dodatkowo dodaje olejowanej podłodze gładkości w dotyku.

Lakier z kolei lepiej chroni przed uszkodzeniami i jest trwalszy. Odnawia się go rzadziej, ale za to z pomocą fachowców, po wcześniejszym odnowieniu całej powierzchni. Lakier błyszczący optycznie powiększa, rozświetla i uszlachetnia wnętrze. Bardziej jednak widać na nim odpryski i zarysowania. Bardzo popularne wiele lat temu wykończenie na wysoki połysk ostatnio znów wraca do łask. Z kolei lakier matowy daje efekt bardziej naturalnego, surowego wykończenia. Jest bardziej polecany do podłóg narażonych na szybkie zniszczenie. Złotym środkiem może być wybór lakieru półmatowego.

Podłogi olejowanej nie można już lakierować. Odwrotny zabieg jest możliwy - da się pokryć olejem podłogę wcześniej lakierowaną.

Co na podłogę w pokoju dziennym? Nietypowe pomysły

Ci, którzy nie boją się ekstrawagancji, mogą rozważyć także inne pomysły na podłogę w salonie niż tradycyjny parkiet czy panele. Mogą to być na przykład łatwe w utrzymaniu płytki kamienne lub ceramiczne, które przy ogrzewaniu podłogowym zimą grzeją, a latem zapewniają przyjemny chłód.

Charakteru nowoczesnego loftu nada salonowi podłoga z betonu, malowana specjalną farbą do betonu i utrwalającym lakierem bezbarwnym. Podobny efekt wywoła podłoga ze stali nierdzewnej - gładkiej lub z dekoracyjnymi wytłoczeniami.

Podłogi z żywic epoksydowych, poliuretanowych, akrylowych oraz winyloestrowych dają efekt jednolitej tafli, przypominającej posadzki przemysłowe. Są łatwe do utrzymania w czystości i przyjazne dla osób uczulonych na kurz. Mogą jednak szybko się rysować. Pasują do industrialnych wnętrz i jaskrawych kolorów mebli oraz dodatków. Niektóre rodzaje podłóg żywicznych pozwalają na zatapianie w nich różnych materiałów, np. kamieni czy odręcznych malunków. Inne z kolei posadzki żywiczne dają efekt "kamiennego dywanu".

Inne sposoby na wykończenie podłogi w pokoju dziennym to na przykład wykładziny kauczukowe, podłoga z bambusa, panele z korka albo tzw. marmoleum - połączenie linoleum, płyty HDF i naturalnego korka. Wśród najbardziej oryginalnych pomysłów są nawet szklane pustaki podłogowe czy podłogi ze skóry naturalnej pozyskiwanej w procesie recyklingu.

Podłoga na specjalne potrzeby: ogrzewanie podłogowe, dzieci, zwierzęta w domu

Jaką podłogę wybrać, gdy chcemy zainstalować w salonie ogrzewanie podłogowe? Idealnie sprawdzą się płytki kamienne lub ceramiczne. To materiał, który najlepiej przewodzi ciepło, zmniejsza koszty ogrzewania i nie zmienia swoich właściwości pod wpływem temperatury. Co jednak gdy chcemy na podłogę w salonie położyć coś bardziej przytulnego?

Przy ogrzewaniu podłogowym nie poleca się drewnianych podłóg litych ze względu na ryzyko wypaczenia. Poza tym drewno jest dobrym izolatorem termicznym, a więc będzie słabo przepuszczać ciepło z ogrzewania podłogowego. Decydując się mimo wszystko na parkiet, najlepiej wybrać gatunek mało kurczliwy, na przykład merbau, tek czy dąb. Niepolecany jest buk czy jesion, które w dużym stopniu zmieniają wymiary pod wpływem temperatury. Drewno do ogrzewania podłogowego lepiej olejować niż lakierować. Parkiet przy ogrzewaniu podłogowym nie powinien być zbyt gruby.

Lepiej niż lite drewno sprawdzą się podłogi warstwowe lub panele laminowane. Niektóre z nich nadają się na ogrzewanie podłogowe wodne, niekoniecznie natomiast na elektryczne. Takie informacje powinny zawsze znajdować się w opisie producenta.

Jaką podłogę do salonu wybrać, jeśli w domu są małe dzieci? Najlepiej zdecydować się na podłogę niejednolitą kolorystycznie, o dużym stopniu twardości i odporności na uszkodzenia. Wszelkie zniszczenia będą na niej mniej widoczne. Parkiety i podłogi drewniane są najzdrowsze dla dzieci - niosą za sobą najmniejsze ryzyko alergii. Wielu rodziców decyduje się na olejowanie jako bardziej ekologiczną metodę wykańczania podłogi niż lakierowanie.

Jeśli mamy w domu zwierzęta, warto zdecydować się na twardą podłogę, która niełatwo poddaje się zarysowaniom. Można wziąć pod uwagę również to, na jakim kolorze drewna najmniej widoczna będzie sierść naszego ulubieńca.

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z vivus.pl - serwisem oferującym pożyczki online.