fundamenty
-
Odbiór robót budowlanych - wykopy pod fundamenty
Na etapie prac fundamentowych warto sprawdzić czy ekipa usunęła i właściwie składuje ziemię roślinną oraz czy dobrze przygotowała wykopy pod fundament.
-
Odbiór robót budowlanych - ściany fundamentowe
Po wymurowaniu ścian fundamentowych musimy sprawdzić, czy są one równe i zgodne z wymiarami podanymi w projekcie.
-
Wykopy i fundamenty - co z ziemią roślinną i drzewami
Przed rozpoczęciem robót fundamentowych należy usunąć warstwę ziemi roślinnej z całego obrysu przyszłego budynku i zabezpieczyć rosnące na działce drzewa przed uszkodzeniem ich w trakcie prac budowlanych
-
Odbiór robót budowlanych - ławy fundamentowe
Jeśli tylko jest to możliwe - bądźmy na budowie podczas betonowania fundamentów.
-
Odbiór robót budowlanych - fundamenty
Odbierając fundamenty, należy przede wszystkim sprawdzić, czy zostały prawidłowo usytuowane na działce oraz czy poziomu ich posadowienia jest zgodny z dokumentacją techniczną.
-
Jak zrobić zbrojenie fundamentów bez błędów
Betonowe ławy fundamentowe wraz z wieńcami stropowymi usztywniają budynek i zabezpieczają go przed uszkodzeniami. Aby ławy mogły spełniać to zadanie trzeba je zazbroić.
-
Geodeta - na początek budowy
Zanim rozpocznie się na działce prace fundamentowe, trzeba najpierw precyzyjnie określić miejsce, w jakim - zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę - ma stanąć dom. Nazywa się to wytyczaniem fundamentów. Może to robić tylko geodeta z odpowiednimi uprawnieniami.
-
Geodeta - wytyczanie fundamentów na początek budowy
Zanim rozpocznie się na działce prace fundamentowe, trzeba najpierw precyzyjnie określić miejsce, w jakim - zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę - ma stanąć dom. Nazywa się to wytyczaniem fundamentów. Może to robić tylko geodeta z odpowiednimi uprawnieniami.
-
Zrobienie wykopu i pozostawienie go na zimę nie przyspieszy prac budowlanych
Ujemna temperatura powoduje przemarzanie gruntu - w Polsce, jeśli mrozy są silne i długotrwałe, mogą ściąć grunt nawet do głębokości przekraczającej jeden metr.
-
Beton samozagęszczalny na fundamenty - stop pękającym ścianom!
Pęknięcia, rysy, a czasem nawet grube szczeliny na ścianie i suficie to widok, który możemy spotkać w 70% nowo wybudowanych budynków. Jedną z głównych przyczyn tej sytuacji są źle wykonane fundamenty i zastosowanie niskiej jakości betonu.
-
3 sposoby na wykopy pod fundament
Wykop robi się do głębokości, na jakiej przewidziano posadowienie budynku. Sposób jego wykonania zależy od tego, czy ławy będą wylewane w deskowaniu, czy bezpośrednio w gruncie.
-
Błędy popełniane przy budowie domów z modułów
Konstrukcje z prefabrykatów są trwałe, przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji. To właśnie cena bywa często powodem, dla którego inwestorzy decydują się na samodzielny montaż modułów. Tymczasem słaba znajomość tej technologii, kiepskie materiały i chaos na budowie mogą sprawić, że zamiast domu z paczki dostaniemy przysłowiowego kota w worku.
-
Sprawdzanie gruntu pod fundamenty
Nie da się dobrze zaprojektować fundamentów, jeśli się nie wie, na jakim gruncie ma stanąć dom. Lepiej to sprawdzić - zwłaszcza, jeżeli sąsiedzi skarżą się na kłopoty ze swoimi domami.
-
Fundamenty - poradnik
Podpowiadamy jak układać fundamenty, jak izolować fundamenty, jak budować fundamenty na trudnych gruntach