Hortensja ogrodowa

Martyna Trębacz
29.06.2016 14:21
Hortensja ogrodowa to jeden z najpopularniejszych kwiatów uprawianych w Polsce. Zawiązuje swoje pąki kwiatowe w połowie lata, a kwitnie w porze letniej następnego roku.

Hortensja ogrodowa - pochodzenie kwiatu

Hortensja ogrodowa pochodzi z południowej i wschodniej Azji. Tylko tam można spotkać ją dziko rosnącą. Do Europy po raz pierwszy trafiła w XVIII wieku i od tamtej pory cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem miłośników zieleni. W Polsce hortensja najczęściej występuje na Pomorzu, a także w zachodniej części naszego kraju. Hortensja ogrodowa osiąga wysokość do 1,5 m. Jej zaletą jest długi okres kwitnienia - od kwietnia, aż do września. Potoczna nazwa tego krzewu ozdobnego pochodzi od imienia ukochanej francuskiego lekarza i botanika Philiberta Commersona - Hortensji Barret. To on jako pierwszy zwrócił uwagę na niezwykłą urodę tego krzewu. W języku łacińskim "hortensja" oznacza... pojemnik na wodę! Stąd też często jest nazywana wodnym kwiatem, ponieważ ma wyjątkowo duże potrzeby wodne. Hortensja ogrodowa należy do tej grupy krzewów ozdobnych, które są bardzo wymagające w pielęgnacji. Mimo to cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników roślin ozdobnych. Wszystko za sprawą pięknych, dużych kwiatów w różnych kolorach, które znakomicie zdobią każdy ogródek. Stąd nie dziwi fakt, że hortensja ogrodowa od wielu lat cieszy się tak wielką popularnością!

Hortensja ogrodowa - płotFot. Arkadiusz Ścichocki/ okazje.info

Hortensja - uprawa i pielęgnacja

Hortensja ogrodowa wymaga specjalnej uprawy i pielęgnacji. Aby nasze ogrody wyglądały okazale, należy zadbać o odpowiednie stanowisku dla kwiatów. Hortensja nie może być posadzona w przypadkowym miejscu. Wymaga ona odpowiedniej gleby - żyznej, wilgotnej - ale jednocześnie nie może stać w wodzie. Dodatkowym czynnikiem, od którego zależy czy nasze krzewy ozdobne będą w dobrej kondycji jest wpływ promieni słonecznych. Hortensja ogrodowa nie może być narażona na bezpośrednie działanie słońca, ale nie można jej tez całkowicie pozbawić dostępu do światła. Najlepszym rozwiązaniem będzie pół cieniste stanowisko. Jeśli zastosujemy się do wszystkich wytycznych, możemy być pewni, że nasze ogrody będą prawdziwym rajem, zarówno dla oka, jak i duszy! Aby nasze rośliny ozdobne zachwycały, bardzo ważna jest ich pielęgnacja. Aby hortensja lepiej rosła i obficie kwitła należy zadbać o odpowiednie nawożenie. Dostępne są na rynku specjalne nawozy przeznaczone dla hortensji. Należy je stosować 2-3 razy w sezonie, najpóźniej pod koniec sierpnia. Aby odpowiednio zadbać o nasze krzewy ozdobne, istotne jest ich podlewanie. Hortensje bardzo silnie odczuwają brak wody, zwłaszcza w czasie kwitnienia. Nawet mały niedobór, może spowodować usychanie zarówno kwiatów, jak i liści. Aby nasze ogrody wzbudzały podziw i urzekały, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie roślin przed zimą. Aby hortensja przetrwała okres zimowy, trzeba ją związać - tak by powstał stożek. Następnie należy podsypać roślinę korą, torfem lub gałązkami jedliny. Później owijamy krzewy hortensji matą słomianą i czekamy do następnej wiosny!

Hortensja ogrodowa - doniceFot. Magdalena Narkiewicz/fot. okazje.info

Hortensja bukietowa i pnąca

Innym gatunkiem hortensji, który nadaje się do uprawy w naszym klimacie jest hortensja bukietowa. Średnio osiąga ona wysokość ok. 2 m. Jej przewaga nad hortensją ogrodową wynika z mniejszych wymagań w pielęgnacji. Hortensja bukietowa jest zdecydowanie bardziej odporna na mrozy, przez co jej krzewy nie muszą być okrywane na zimę. Hortensja bukietowa kwitnie na kolor biały, jednak później jej kwiaty różowieją. Dla tych, którzy chcą udekorować ogrody w nieco inny sposób, świetnym pomysłem jest hortensja pnąca. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy być nasza hortensja wspinała się na płocie, lub specjalnych podpórkach. Hortensja pnąca jest pnączem odpornym na mrozy. Przy pomocy korzeni czepnych chwyta się podpór i w taki sposób wspina się nawet do wysokości 10 m. Hortensja pnąca z powodzeniem owija pnie drzew, przez co nasze ogrody mogą cieszyć się pięknym wyglądem przez cały sezon!

Hortensja ogrodowa - podpórki do kwiatówfot. Beata Gawryszewska/ fot. okazje.info

Hortensja ogrodowa vs Magnolia

Hortensja ogrodowa jest niewątpliwie jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych, uprawianych w Polsce. Największą konkurencję stanowi dla niej magnolia. Te rośliny ozdobne występują jako drzewa lub krzewy - najczęściej w Ameryce Południowej i Północnej, a także w Azji Wschodniej. Magnolia jest uprawiana najczęściej ze względu na piękne kwiaty, które znakomicie ubarwiają ogrody, zwłaszcza w okresie wiosennym. Jako rośliny ozdobne, mają opinię wymagających w uprawie. Jednak zarówno magnolia, jak i hortensja - przy odpowiedniej pielęgnacji może z powodzeniem upiększać nasze ogrody, tworząc ich niepowtarzalny wygląd i klimat!