Rumianek pospolity - właściwości, działanie oraz dlaczego warto pić herbatę z rumianku?

Rumianek pospolity jest bardzo popularną rośliną leczniczą. Wykorzystywany jest zarówno w kosmetyce jak i ziołolecznictwie. Jakie działanie i jakie właściwości posiada rumianek? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Rumianek jest przede wszystkim ziołem wykorzystywany w medycynie naturalnej. Wiele kosmetyków powstaje na jego bazie, ponieważ ma bardzo uniwersalne działanie i jest niezwykle bezpieczny, można go stosować nawet u dzieci. Dbając o zdrowie warto poznać właściwości oraz jakie działanie ma rumianek pospolity.

Rumianek jest rośliną jednoroczną, która wyrasta z nasion. Rośnie on na łąkach oraz polach nieużytkach. Rumianek osiąga wysokość do 60 cm, kwitnie od maja do lipca, jednak wymaga nasłonecznionego miejsca oraz żyznej gleby. Kwiaty z rośliny należy zbierać w momencie, gdy świeżo zakwitnie oraz suszyć w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Zbiory rumianku najlepiej przeprowadzać od maja do sierpnia.

Rumianek - właściwości

Rumianek pospolity, właściwościRumianek pospolity, właściwości Fot. Wikimedia Commons Fot. Wikimedia Commons

Rumianek jest ziołem, które posiada właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe oraz bakteriobójcze. Działa również przeciwalergicznie oraz uspokajająco. Kwiaty rumianku posiadają olejek eteryczny, który działa na alergię. Oprócz tego posiada mnóstwo soli mineralnych oraz witaminę C, która jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Rumianek przyspiesza również gojenie się ran oraz pobudza przemianę materii w skórze.

Roślina posiada najwięcej czynnych substancji, gdy zbieramy ją w suche, słoneczne dni w godzinach popołudniowych.

Rumianek - zastosowanie i działanie

Zastosowanie i działanie rumiankuZastosowanie i działanie rumianku Fot. HandmadePictures shutterstock Fot. HandmadePictures shutterstock

Rumianek ze względu szereg swoich zdrowotnych właściwości jest bardzo często wykorzystywany. Zaparzone koszyczki rumianku zawierają azulen, który korzystnie działa na uszkodzoną skórę ciała i pozwala na szybsze gojenie się ran. Rumianek do picia idealnie sprawdzi się przy skurczach oraz stanach zapalnych żołądka i jelit. Podczas stanów zapalnych skóry, oparzeniach, ranach oraz alergiach skórnych złagodzi podrażnienia. Stanie się również świetną inhalacją podczas stanów zapalnych dróg oddechowych. Podczas zapalenia spojówek oraz powiek rumianek jest stosowany do przemywania oczu.

Bardzo rzadko zdarza się by rumianek wywoływał reakcje alergiczne, dzięki czemu śmiało można go wykorzystywać również w kosmetyce. Rumianek jest bardzo delikatny, dlatego jest do produkcji kremów, płynów do kąpieli, maseczek pielęgnacyjnych do twarzy oraz past do zębów.

Rumianek ma działanie przeciwłupieżowe oraz polecany jest dla włosów przetłuszczających się. Dzięki swoim właściwościom nadaje włosom połysk. Płukanka z rumianku jest w stanie rozjaśnić ciemne włosy oraz wzmocnić jasny kolor.

Herbata z rumianku

Herbata z rumiankuHerbata z rumianku Fot. Shutterstock LianeM Fot. Shutterstock LianeM

Herbata z rumianku jest nie tylko bardzo delikatna i zdrowa, ale również skutecznie uspokaja organizm i nerwy. Napar z rumianku działa rozkurczowo, więc pozwoli zlikwidować wzdęcia oraz zwalczyć nocną bezsenność. Jest również zdrowym sposobem na wspomaganie trawienia oraz pobudzenie apetytu szczególnie u dzieci. Dentyści bardzo często polecają herbatę z rumianku jako napar do płukania jamy ustnej podczas stanów zapalnych dziąseł. Rumianek bardzo często jest wykorzystywany do płukania gardła, a ze względu na łagodne działanie stosowany jest też u małych dzieci oraz noworodków. Nie bez powodu noworodkom podaje się herbatkę rumiankową. Jest ona bardzo pomocna podczas bólów brzucha oraz kolek.

Rumianek pospolity można wykorzystywać również jako roślinę ozdobną. Pięknie będzie się prezentował w ogródkach ziołowych, kwiatowych rabatach a jego charakterystyczny zapach będzie się unosił w całym ogrodzie.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA