Gdy w domu jest jak w piekarniku, czyli jak przetrwać upał w mieszkaniu?

WG
30.05.2018 10:30
Za oknem w okolicach 30 stopni. Choć przez całą zimę marzyliśmy o cieple, taka pogoda bywa uciążliwa. Przebywanie w nagrzanym mieszkaniu jest wyjątkowo trudne. Na szczęście, są sposoby, aby nieco schłodzić powietrze.

1. Zasłoń i pozamykaj wszystkie okna

Zamknij i pozamykaj oknaFot. Pixabay.com / StockSnap / CC0 Public Domain

Przede wszystkim musisz ograniczyć do minimum obecność palącego słońca w domu. Zasłoń wszystkie okna. Najlepiej sprawdzą się rolety zewnętrzne lub żaluzje. Świetne są także rolety wewnętrzne (można je łatwo zamontować samodzielnie), ze specjalną powłoką odbijającą promienie słoneczne. Wiele osób otwiera okna w dzień, aby "wietrzyć" mieszkanie. Błąd! Stojące, gorące powietrze wpada do domu, przez to robi się jeszcze bardziej gorąco.

2. Wyłącz z prądu urządzenia elektryczne

Wyłącz z prądu wszystkie urządzeniaFot. Pixabay.com / geralt / CC0 Public Domain

Wszystkie urządzenia elektryczne (np. telewizor, kuchenka mikrofalowa, ładowarka do telefonu) wytwarzają ciepło. Tym większe, im większa jest ich moc. Koniecznie wyłącz więc wszystkie nie używane urządzenia (przejście na tryb stand-by nie wystarczy).

3. Napełnij wannę zimną wodą i zrób sobie "klimatyzator"

Jak ochłodzić mieszkanie?Fot. Pixabay.com / info9srinivas / CC0 Public Domain

Gdy w domu zrobi się nie do wytrzymania, napełnij wannę zimną wodą, a drzwi do łazienki zostaw otwarte. Woda doskonale pochłania ciepło, a w rezultacie powietrze staje się chłodniejsze. Duża różnica temperatur w pomieszczeniach sprawi, że zacznie działać konwekcja. Weź miskę, wypełnij ją po brzegi kostkami lodu i postaw ją pod włączonym wentylatorem. Za chwilę poczujesz chłodny podmuch, a temperatura w pomieszczeniu nieco spadnie.

4. Marzysz o drzemce? Włóż prześcieradło do zamrażarki

Włóż prześcieradło do zamrażarkiFot. Pixabay.com / Unsplash / CC0 Public Domain

Jeśli marzysz o popołudniowej drzemce, a upał nie daje Ci zasnąć, zastosuj prosty trik. Włóż prześcieradło do reklamówki i schowaj je na kilka minut do zamrażrki. To genialny sposób na ochłodę w "tropikach". Co prawda prześcieradło będzie chłodne tylko przez chwilę, ale może zdążysz zasnąć?

Komentarze (17)
Zaloguj się
 • pieprz.kajenski

  Oceniono 18 razy 10

  prawda jest taka, że mieszkając w bloku jak wchodzę z upału na klatkę schodową, to nieraz dostaje gęsiej skórki od różnicy temperatur, a samo mieszkanie w upały to azyl od nieprzyjemnego ciepła. To wszytko bez klimy, ale w ocieplonym bloku, bez wietrzenia w upały.

 • szlachcic

  Oceniono 7 razy 7

  Jak ktos pozwoli nagrzac mieszkanie w czasie upalow to ma trudno do wytrzymania
  Ja nie mam klimy ale schladzam mieszkanie gdy jest na to czas (upal jest tylko przez kilka godzin dziennie) nie dopuszczajac do jego nagrzania a w sloneczny dzien wystarczy nie dopuszczac slonca i jest ok
  Ta ladowarka i przescieradlo to mnie ubawily

 • siwywaldi

  Oceniono 19 razy 7

  Jak autor uważał by na lekcjach fizyki to by wiedział, że zamrażarka ODDA dużo więcej ciepła niż pochłonie lód użyty do schłodzenia pomieszczenia, w którym ona stoi. O tym jakie gigantyczne ilości ciepła wydzielają się z ładowarki telefonicznej to już nie wspomnę

  A tak w ogóle, to zamiast kombinować niczym koń pod górę, to NAJLEPIEJ kupić sobie klimatyzator.

 • mr_gm

  Oceniono 8 razy 2

  Porady z cyklu jak wstać z łóżka i się ubrać.

 • mscan

  Oceniono 40 razy 2

  LUDZIE!!! CZY WY ŻEŚCIE POWARIOWALI!? W Polsce mamy 8 miesięcy obrzydliwej jesieniozimy. Zaraz będziecie mieli swoje upragnione poranne przymrozki, wiatr, deszcz, mżawkę i brak słońca od października do kwietnia. Ale nie zabierajcie proszę rodości tym, którzy lubią normalną, letnią upalną pogodę. Idźcie sobie do tramwajów-lodówek, gdzie jakieś świry nastawiają klimę na 15 stopni. Nie róbcie problemów z czegoś, co nie jest problemem.

 • mirabelka34

  0

  Dobrym pomysłem aby mieszkanie się nie przegrzewało jest zamontowanie markiz pionowych. Nie pozwalają na przenikanie promieni uv do wnętrza mieszkania.

 • keisi8

  0

  ja mam markizy fakro, to są takie zewnętrzne markizy, dobrze izolują, ładnie przepuszczają światło (ja mam te 10%). Od kiedy je mamy to znacznie łatwiej przeżyć upały. Teraz ponoć nadchodzą afrykańskie upały.

 • Mila Solshine

  0

  E tam, ten sposób fajniejszy :P
  facebook.com/meipaitw/videos/1909802989247123/

 • waldemar591

  Oceniono 12 razy -4

  A nie prościej włączyć klimę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX