Jesień w ogrodzie, czyli karmniki dla ptaków

Jesień za pasem i wielkimi krokami zbliża się pora zimowa. Dlatego też wrzesień to najlepszy czas na porządki w ogrodzie. To właśnie wtedy zabezpieczamy nasze rośliny i kwiaty przed zbliżającymi się mrozami, by na wiosnę znów zachwycały i cieszyły oko. Przygotowując się na nadejście mrozów nie możemy zapominać, o tych, którzy bez naszej pomocy nie przetrwają nachodzących mrozów. Mowa o ptakach, które nie odlatują do ciepłych krajów i właśnie zimą potrzebują naszego wsparcia. Dlatego też z myślą o nich, warto już teraz zastanowić się nad kupnem karmnika dla ptaków. Dzięki temu sprawimy, że nasi mali przyjaciele przetrwają nawet najtęższe mrozy!

Karmniki dla ptaków - dlaczego warto je kupić?

Choć nie każdy zdaje sobie sprawę, karmniki dla ptaków są niezwykle istotne, aby przeżyły one zimę. Bez naszej pomocy, szanse na to, że doczekają wiosny znacznie maleją dlatego nie wolno bagatelizować naszej roli. Dzięki temu, zabezpieczmy ptaki przed ewentualną śmiercią głodową i pomożemy przetrwać aż do nadejścia wiosny. Okres w którym powinniśmy dokarmiać ptaki, które nie odlatują na zimę do ciepłych krajów rozpoczyna się w listopadzie i trwa aż do końca marca. To właśnie wtedy ptaki najbardziej potrzebują naszej pomocy by przetrwać okres zimowy. Z karmników korzystają aż 22 gatunki ptaków, są to m.in. wróble, sikorki, kosy, czyże, dzięcioły zielone i duże, kowaliki, gołębie, zięby i czeczotki. Aby nie pozwolić im na śmierć głodową, dowiedz się jak wybrać karmnik dla ptaków i jakie pożywienie pozwoli im przetrwać zimę!

Karmniki dla ptakówKarmniki dla ptaków fot. Pixabay fot. Pixabay

Jak wybrać karmnik dla ptaków?

Dokarmiając ptaki w okresie zimowym z pewnością pomożemy przetrwać zwłaszcza słabym  chorym osobnikom, które bez naszej pomocy skazane są na śmierć. Stawiając karmnik dla ptaków trzeba jednak pamiętać, by wybrać do tego odpowiednie miejsce i wiedzieć, jakie pożywienie będzie odpowiednie dla ptaków. Często można spotkać karmniki wykonane własnoręcznie, są one najczęściej zrobione z naturalnego drewna, które musi być oheblowane i odpowiednio zabezpieczone tak, by ptaki nie pokaleczyły się o o wystające śruby lub gwoździe. Coraz częściej jednak można kupić gotowe karmniki dla ptaków, dzięki czemu zaoszczędzimy nieco czasu. Na rynku dostępne są różne modele karmników, również takich, które znacznie odbiegają od tradycyjnych karmników  w formie drewnianej budki. Coraz częściej można dostać karmniki wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Warto jednak pamiętać, aby były to materiały bezpieczne dla ptaków!

Karmniki dla ptakówKarmniki dla ptaków fot. Pixabay fot. Pixabay

Karmniki dla ptaków - jaki pokarm wybrać?

Często popełnianym błędem jest dokarmianie ptaków resztkami pożywienia. Warto więc wiedzieć, że resztki ciast, serów, wędlin czy pieczywa mogą zaszkodzić ptakom. Wszystko co wkładamy do karmnika musi być świeże i bardzo dobrej jakości. Zanim jednak zdecydujemy się dokarmiać ptaki, warto dowiedzieć się, jaki pokarm wybrać. Z przydomowych karmników najchętniej korzystają sikorki. Z myślą o nich w karmniku warto powiesić słoninę, która jest świetnym pokarmem zwłaszcza w mroźne dni. Trzeba jednak pamiętać, by była ona surowa, niesolona i bez żadnych przypraw, bo w przeciwnym razie mogłaby zaszkodzić sikorkom, a tym samym spowodować odwrotny od oczekiwanego skutek! Świetnym pokarmem będą także nasiona słonecznika. Wróble najchętniej zjedzą kaszę i orzechy, a nawet niespleśniałe, białe pieczywo. A więc nie ma chwili do stracenia, wybierz już dziś karmnik dla ptaków i przygotuj się na ich dokarmianie zimą!

Karmniki dla ptakówKarmniki dla ptaków fot. Pixabay fot. Pixabay

Nie jest Ci obojętny los ptaków i chętnie pomożesz im przetrwać okres zimowy? Chciałbyś zamontować na swoim podwórku karmnik i dokarmiać ptaki, które nie odlatują na zimę do ciepłych krajów? Nic prostszego! Poniżej prezentujemy 18 produktów, które przydadzą się w każdym ogrodzie i pozwolą naszym małym przyjaciołom przetrwać mrozy i znów cieszyć się wiosną!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA