TREND: Cementowe płytki hiszpańskie

Urszula Markiewicz
07.09.2016 16:00
Jeśli marzą nam się patia, zaczerpnięte rodem ze słonecznej Hiszpanii czas przenieść je do własnego mieszkania! Świetnym odpowiednikiem takiego klimatu będą wzorzyste cementowe płytki, nazyzwane kiedyś terakotą. Dzięki swojej oryginalności i prostej formie zachwycą każdego. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych porad na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego materiału. Niech w naszych wnętrzach ożyje Hiszpania!

Kafelki hiszpańskie

Kafelki hiszpańskie sięgają historią, aż do XIX wieku, kiedy to rozpoczęła się ich produkcja. To produkt do tej pory wykonywany ręcznie z dużym nakładem pracy. Płytki mogą być wielokolorowe, bogato zdobione tradycyjnymi marokańskimi, portugalskimi czy kubańskimi wzorami z elementami kwiatowymi. Do lat 60. XX wieku były produkowane masowo, jednak wyparły je szybsze i bardziej ekonomiczne w produkcji płytki ceramiczne. Pomimo tego płytki cementowe nie odeszły do lamusa i cieszą się coraz większą popularnością.

Płytki hiszpańskie - przykłady. Fot. Greg Cox/bureaux.co.za

Płytki cementowe - jak o nie dbać?

Wykonywane są dalej ręcznie. Każdy z przygotowywanych motywów ma inny szablon, który później wkłada się w specjalnie przygotowaną do tego ramę. Materiałem, który służy do wyrabiania masy jest mączka marmurowa. Jeśli płytki mają więcej kolorów, praca nad nimi jest bardziej czasochłonna i wymaga dużego skupienia. Warto zapamiętać by układać je na idealnie wysuszonym podłożu, jeśli będzie ono wilgotne to mogą pojawić się plamy na płytkach. Dodatkowo producenci terakoty załączają informację jak należy zaimpregnować płytki.

Kafle cementowe - przykłady. Fot. Greg Cox/bureaux.co.za

Kafle cementowe - przykłady

Kafle cementowe świetnie sprawdzą się we wnętrzach, nie są jednak na tyle odporne by przetrwać warunki pogodowe na zewnątrz. Wykonane z delikatnego materiału, mogą ulec zniszczeniu. Możemy dopasować je do mieszkania z elementami marokańskimi czy kubańskimi. Swoim egzotycznym charakterem, nadadzą mieszkaniu wyjątkowego wyglądu. Domy z takimi płytkami często mają proste aranżacje, a całą ozdobę stanowią pięknie zdobione kafle cementowe nawiązujące do tradycyjnych marokańskich wzorów.

Płytki marokańskie - przykłady. Fot. Greg Cox/bureaux.co.za

Jeśli marzą nam się wnętrza przypominające piękne i sielskie hiszpańskie krajobrazy, już dziś czas to zmienić i wybrać cementowe płytki, które będą nawiązywać do tego klimatu. Dzięki nim nasze wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru. Poniżej przedstawiamy 18 produktów, które podkreślą egzotykę terakoty.