Jak udekorować stół wigilijny?

Martyna Trębacz
20.12.2016 11:00
Przed nami wyjątkowy czas - wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Zanim jednak usiądziemy do świątecznego stołu i z całą rodziną będziemy cieszyli się ze wspólnego biesiadowania, czeka nas przygotowanie wigilijnej kolacji. Prócz tradycyjnych potraw, które muszą znaleźć się w menu w każdym polskim domu, ważne jest także by odpowiednio udekorować wigilijny stół. Choć z pozoru może się wydawać to błahym zadaniem, w rzeczywistości jest to nie lada wyzwanie!

Jak udekorować stół na wigilijną kolację?

Nie ulega wątpliwości, że stół jest jednym z najważniejszych elementów świąt Bożego Narodzenia. To właśnie przy stole łamiemy się opłatkiem i składamy życzenia. Ponad to bez wątpienia stół jest wizytówką każdego domu, dlatego nie należy bagatelizować jego roli - zwłaszcza podczas świąt. Wigilijna kolacja to nie lada wyzwanie dla gospodarza domu. Prócz tradycyjnych 12 potraw, które obowiązkowo muszą znaleźć się na wigilijnym stole, nie można zapomnieć o dodatkowym nakryciu dla niespodziewanego gościa. Aby tradycji mogło stać się za dość, warto pamiętać o położeniu sianka pod obrusem. W ten sposób nawiązujemy do żłobka w którym przyszło na świat Dzieciątko Jezus. Dawniej sianko symbolizowało dobrobyt i urodzaj, dlatego przywiązywano je nawet do drzew owocowych.

Jak udekorować stół wigilijny? fot. Pixabay

Pomysły na świąteczne dekoracje stołu - zobacz sam!

Jeśli nakryliśmy już do stołu i pamiętaliśmy o dodatkowym nakryciu dla nieproszonego gościa, a pod naszym obrusem znalazło się już sianko, pozostaje nam przystroić wigilijny stół, aby nadać mu wyjątkowego akcentu. W końcu wigilia to najważniejsza kolacja w roku, dlatego nie należy bagatelizować roli dekoracji, które znajdą się na świątecznym stole. Dodatkiem, który może odmienić nasz stół i sprawić, że wigilijna wieczerza nabierze wyjątkowej oprawy są... świece! W okresie Świąt Bożego Narodzenia najlepiej wybrać świece w kolorze czerwonym, które idealnie komponują się z bielą i zielenią, a dodatkowo jest symbolem początku, nowego życia i sił witalnych. Świece nadadzą wyjątkowej oprawy naszej kolacji, tworząc świąteczny nastrój i podniosłą atmosferę.

Jak udekorować stół wigilijny? fot. Pixabay

Jak przystroić stół na wigilię?

Prócz czerwieni, która idealnie pasuje do oprawy wigilijnego stołu, najczęściej spotyka się połączenie złota z bielą lub srebra z błękitem. Takie zestawienie wspaniale komponuje się ze szkłem i talerzami, tworząc wyjątkowy efekt. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć także takich dodatków jak bombki, szyszki, gałązki lub gotowe stroki. W ten sposób wprowadzimy do naszego domu świeży zapach lasu, dzięki czemu wnętrza naszego domu będą bardziej przytulne i klimatyczne. Ważne jest także, aby odpowiednio zadbać o dekoracje talerzy. W tym celu warto połączyć tradycyjne serwetki ze świeżymi gałązkami. Efekt przerośnie najśmielsze oczekiwania! Jeśli chcesz dodatkowo oświetlić wigilijny stół możesz postawić na nim lampiony. W ten sposób nie tylko rozjaśnisz pomieszczenie, ale sprawisz, że wigilijny stół nabierze charakteru i niezwykłego stylu!

Jak udekorować stół wigilijny? fot. Pixabay

Już niebawem czeka Cię dekorowanie wigilijnego stołu, ale nie wiesz które dodatki wybrać? Zastanawiasz się jak przyozdobić świąteczny stół i szukasz inspiracji, które pomogą Ci osiągnąć wyjątkowy efekt? Chcesz zadbać o wyjątkową oprawę świąt i szukasz pomysłów jak udekorować wigilijny stół? To proste! Poniżej przedstawiamy 18 dodatków, które nadadzą Twojej wigilijnej wieczerzy wyjątkowego charakteru i zapewnią wyjątkowy klimat i świąteczną atmosferę!

Więcej o: