Oświetlenie do ogrodu - lampy solarne, kinkiety, latarenki i reflektory

Karolina Mucha
18.05.2018 11:00
Piękny ogród jest tak samo ważny jak piękny wystrój w domu. Istotne są nie tylko rośliny, ale również oświetlenie, które stworzy niesamowity klimat wieczorową porą. Dobrze dobrane oświetlenie ogrodu będzie funkcjonale, bo ułatwi poruszanie się po zmroku, ale stworzy też doskonałą dekorację.

Latarenki ogrodowe

Latarenki ogrodowe Fot. Oltre

Latarenki ogrodowe dostępne są w wersji drewnianej lub metalowej. Drewniane powinniśmy umieścić w odpowiednio przykrytym miejscu, najlepiej na tarasie, ponieważ podczas zmian pogody mogą ulec szybszemu zniszczeniu. Natomiast latarenki metalowe, ze stali nierdzewnej sprawdzi się doskonale w ogrodzie, zarówno ustawiona na chodniku jak również zawieszona przy furtce.

Tego typu oświetlenie znakomicie sprawdzi się w małym ogrodzie. Pięknie przyozdobi również taras lub stół podczas letniego wieczornego grillowania, a podczas wieczorów we dwoje doda romantycznego charakteru.

Latarenki ogrodowe najczęściej wyposażone są w świeczkę, która pełni funkcję wkładu i gwarantuje ciepły, romantyczny klimat. Wybór odpowiednich świeczek może odgonić komary oraz inne owady. Rozwiązaniem na dłuższy czas są latarenki z lampką LED, które dadzą więcej światła i nie zużywają się tak szybko jak świeczki.

Solarne lampy ogrodowe

Solarne lampy ogrodowe Fot. materiały prasowe, Gardena, kolaż ładnydom

Lampy solarne coraz częściej funkcjonują jako oświetlenie ogrodowe, ze względu na swoją energooszczędność. Tego typu oświetlenie zasilane jest energią słoneczną przez ogniwa krzemowe. Dzięki temu nie musimy montować kabli i podłączać do zasilania. Dużą zaletą jest fakt, że nie poniesiemy żadnych kosztów za oświetlenie swojego ogrodu. Lampa w ciągu dnia ładuje się, energia z promieniowanie zmienia się na elektryczną i wytwarza się prąd. Fotoogniwa w lampie solarnej wytrzymują nawet 20 lat oraz są przyjazne dla środowiska. Niektóre z nich posiadają czujnik zmierzchu, dzięki czemu włączają się od razu po zmroku.

Solarne lampy ogrodowe dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, od standardowych szarości i czerni po czerwienie. Lampa pozostawiona w odpowiednio nasłonecznionym miejscu naładuje się na tyle, że będzie w stanie świecić nawet 8 godzin, dzięki czemu cały wieczór i do późnych godzin nocnych możemy cieszyć się pięknie oświetlonym ogrodem.

Reflektory i kinkiety ogrodowe

Reflektory i kinkiety ogrodowe Fot. materiały prasowe, Adam Kozak AG, kolaż ładnydom

Reflektory ogrodowe skupiają światło na konkretnych obiektach. Zaletą jest fakt, że możemy dowolnie regulować kąt padania wiązki światła, a oświetlenie jest bardzo mocne, dzięki czemu zyskamy pięknie podświetlony ogród. Reflektory odporne są na działanie czynników atmosferycznych, kurzu i piachu. Ten rodzaj oświetlenia jest najczęściej spotykany w przydomowych ogrodach, dzięki temu, że może oświetlić konkretny budynek czy miejsce, a zamontować można go zarówno na ścianie jak i ustawić na ziemi.

Kinkiety wyglądają podobnie do miejskich latarni, posiadają czujnik ruchu, co pozwala na oszczędność prądu. Światło włączy się dopiero wtedy, gdy ktoś będzie przechodził.  Kinkiety najlepiej sprawdzą się przed drzwiami wejściowymi do domu, zdecydowanie ułatwi to wkładanie klucza do zamka. Równie dobrym miejscem jest taras, na którym spędza się dużo czasu podczas ciepłych wieczorów. Kinkiet zamontowany na elewacji domu stworzy niesamowity efekt i oświetli budynek.

Wybierając oświetlenie na zewnątrz musimy zadbać o dobrą klasę ochronności, by światełka były odporne na zmienne warunku atmosferyczne.

Zobacz też narzędzia, które pozwolą ci zadbać o zieleń w ogrodzie!

Więcej o: