Mieszkanie w stylu śródziemnomorskim

Martyna Trębacz
14.07.2017 16:00
Słońce, południowy temperament, fascynujące smaki i intrygujące zapachy. Wszystko to przywodzi na myśl kraje śródziemnomorskie, które prócz wyjątkowego krajobrazu, wyróżniają się niezwykłym klimatem i ciekawą kulturą. Wpływy śródziemnomorskie widać nie tylko w kuchni, sztuce czy architekturze, ale także we wnętrzach. Stylem śródziemnomorskim określa się wnętrza nawiązujące do kultury Hiszpanii, Grecji i Włoch. Wszystko za sprawą niezwykłej palety barw i materiałów, jakie można spotkać na południu Europy. Wybierając odpowiednie meble i dodatki, można nadać swoim wnętrzom śródziemnomorski charakter i przenieść w ten sposób nieco południowego klimatu do swojego mieszkania.

Mieszkanie w stylu włoskim

Styl śródziemnomorski to ciepłe barwy, lniane i bawełniane tkaniny i drewniane meble. Jest to połączenie romantycznego stylu z rustykalnym. Mimo, że styl śródziemnomorski obejmuje całe południe Europy, to w poszczególnych krajach można znaleźć cechy charakterystyczne tylko dla danego regionu.

Wnętrza w stylu włoskim mają kilka charakterystycznych cech. Na ścianach znajdują się przeróżne ramy, które zdobią zarówno obrazy, zdjęcia jak i przedmioty takie, jak choćby koszulka ulubionego piłkarza. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest wykorzystanie schodów jako półek na książki. Jeśli nie mamy schodów, z powodzeniem można rozłożyć ulubione lektury na podłodze czy nad kaloryferem. We włoskim mieszkaniu dominuje nieład spowodowany ogromną ilością dodatków i dekoracji. Wśród kolorów dominują odcienie słonecznej żółci, brązu i beżu. Najczęściej wykorzystywanym surowcem jest drewno, które nieodmiennie nawiązuje do natury.

dodatki, styl grecki, styl włoski, styl hiszpański, wnętrza
fot. kolaż ładny dom/ sfmeble, allegro

Poczuj klimat Hiszpanii we wnętrzach!

Każdy, kto uwielbia słońce, wysokie temperatury i nadmorski klimat, z pewnością świetnie odnajdzie się w słonecznej Hiszpanii. Klimat tego miejsca sprawia, że nie sposób nie zakochać się zarówno w widokach, jak i niezwykłej kulturze tego regionu. Styl hiszpański charakteryzują żywe kolory, kamienie, turkusy, wrzosy i wyjątkowe meble. W aranżacjach inspirowanych Hiszpanią granica między domem, a werandą wyraźnie się zaciera. Z zewnątrz bardzo często eksponowana jest część wypoczynkowa - także na świeżym powietrzu można spędzać wolny czas relaksując się i odpoczywając. Sprzyja temu oczywiście klimat, który gwarantuje piękną, słoneczną pogodę i wysoką temperaturę.

Co ciekawe, styl hiszpański to także nawiązanie do klimatu orientalnego. W mieszkaniach można zobaczyć bogate zdobienia, które wynikają z tradycji łączącej kulturę Hiszpanii z kulturą muzułmańską,, czego przykładem jest charakterystyczny byk oraz kaligrafia i arabeski. Wpływy prekolumbijskie widoczne są natomiast w wyrazistych, geometrycznych wzorach. W hiszpańskich wnętrzach najczęściej wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak kamień i drewno. Co ważne, pasują one do niemal każdej aranżacji - zarówno tych klasycznych i eleganckich, jak i bardziej nowoczesnych. Niemniej istotne są także dodatki - dekoracyjne gliniane naczynia, lampiony, świeczniki, obrazy oraz fotografie. Wnętrza w stylu hiszpańskim z całą pewnością wyróżniają się bogactwem form i różnorodnością, która sprawia, że nie sposób wobec nich przejść obojętnie.

dodatki, wnętrza, styl śródziemnomorski, lato, styl hiszpański
fot. kolaż ładny dom/ sfmeble,allegro

Styl grecki we wnętrzach

Grecja nieodmiennie kojarzy się z owocami morza, gorącym piaskiem i morską bryzą. We wnętrzach dominuje prostota, surowość architektury i naturalne materiały. Spośród kolorów najczęściej wykorzystywana jest biel i błękit. Aby stworzyć w mieszkaniu klimat grecki, należy pomalować na biało ściany o niejednolitej fakturze. Co ciekawe, w greckich wnętrzach króluje marmur, który można spotkać w niemal każdym mieszkaniu, nawet w najskromniejszym. W krajach śródziemnomorskich ogromną wagę przykłada się do kwestii praktycznych, wygląd schodzi więc na dalszy plan. Dlatego nietrudno zauważyć, że wnętrza w stylu greckim są niezwykle proste i funkcjonalne. W takiej aranżacji świetnie sprawdzą się dodatki w stylu rustykalnym. Istotną rolę odgrywają także tkaniny: wszelkiego rodzaju płótna oraz lny. Ważne jest jednak, by zachować umiar i ograniczyć się do niewielkiej liczby dodatków. Zbyt wiele dekoracji wprowadziłaby nieład, odwracając uwagę od istotny stylu zaczerpniętego ze słonecznej Grecji.

dodatki, mieszkanie, wnętrza, styl śródziemnomorski, styl grecki
fot. kolaż ładny dom/ sfmeble, homebook

Więcej dodatków inspirowanych stylem śródziemnomorskim znajdziesz poniżej.