Jak pielęgnować storczyki, by kwitły jak szalone?

Karolina Mucha
08.04.2019 09:00
Storczyki dostępne są już nie tylko w kwiaciarniach, ale i w wielu supermarketach. Kosztują niewiele, są popularnym prezentem. Problemem jest uprawa. Jak pielęgnować storczyki, by kwitły jak szalone? Jak je przesadzać?

Storczyki - elegancja w każdym, jak pielęgnować storczyki?

Storczyki
Fot. CC0 public domain, kolaż czterykąty

Storczyki nazywane także orchideami, zdobią domy i mieszkania. Zachwycają delikatnymi kwiatami i szeroką gamą kolorów. To jedne z najczęściej wybieranych roślin pokojowych. Kwitną miesiącami, a kształtami i kolorami przyprawiają o zawrót głowy, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Kupując tę roślinę, wybierzmy zdrowy okaz - bez plam na liściach i z jędrnymi korzeniami. Zwiędnięte pączki kwiatów świadczą o jej złej kondycji. Najlepiej wybrać storczyk z jednym rozwiniętym kwiatem i mnóstwem pąków.

Jak dbać o storczyki?

Storczyki wymagają odpowiedniej pielęgnacji
Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty

Storczyki lubią oświetlone miejsca. Dobrze jest ustawiać je na parapetach okien, rosną dość wysokie, dlatego pięknie będą wyglądać również z zewnątrz. Dzięki odpowiedniemu nasłonecznieniu liście storczyków będą zielone i błyszczące, pozbawione ciemnożółtych plam.

Jak podlewać storczyki?

Orchidee nie lubią zbyt dużego nawilżenia, ich korzenie nie powinny być zanurzone w wodzie. Roślinę podlewajmy co 4-7 dni. Możemy to zrobić, wlewając wodę do pojemnika umieszczonego w specjalnej osłonce na storczyki lub mocząc doniczkę wraz z osłonką przez 15 minut w misce z wodą lub w wannie.

Storczyki najlepiej czują się w temperaturze od 13 do 30 st. C. Na ich kwitnienie dobrze wpływają wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą. W okresie letnim dobrze wystawić je na lekko ocieniony balkon lub taras.

Pamiętajmy, by nie sadzić ich w uniwersalnej ziemi ogrodowej, lecz w specjalnej mieszkance z łupinami orzecha kokosowego lub z korą sosnową.

Do efektywnej uprawy storczyków przyda się również specjalna odżywka, którą można kupić w kwiaciarniach, supermarketach lub sklepach ogrodniczych. Dzięki niej roślina będzie pięknie kwitła!

Przesadzanie storczyków krok po kroku

Przesadzanie storczyków
Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty

Storczyki, tak jak inne rośliny ozdobne, potrzebują przesadzenia. Powinniśmy robić to co najmniej raz na 2 lata. Jeśli nasza roślina ma bardzo rozrośnięte korzenie, jest to znak, że nadeszła pora na zmianę ziemi oraz doniczki. Przesadzenie konieczne jest również w przypadku rozłożonego lub zasolonego podłoża, gnicia korzeni, zaatakowania storczyka przez szkodniki, ale również, gdy zdarzy nam się przelanie rośliny.

Proces przesadzania zacznijmy od otrzepania korzeni z ziemi oraz dokładnego sprawdzenia, czy nie mają uszkodzonych końcówek. Jeśli są, powinniśmy odciąć je sekatorem. Kupując doniczki do storczyków, zwróćmy uwagę na ich wielkość. Doniczka nie powinna być zbyt mała - roślina nie może mieć ściśniętych korzeni.

Storczyk musi mieć doniczkę oraz osłonkę. Spośród osłonek najpopularniejsze są te przezroczyste - szklane lub wykonane z tworzywa sztucznego. Widoczne korzenie lepiej będą przyjmowały światło, a co za tym idzie, roślina będzie ładniej się rozwijała i kwitła.