Jak pielęgnować storczyki, by kwitły jak szalone?

Storczyki dostępne są już nie tylko w kwiaciarniach, ale i w wielu supermarketach. Kosztują niewiele, są popularnym prezentem. Problemem jest uprawa. Jak pielęgnować storczyki w domu, by kwitły jak szalone? Jak je przesadzać, jak pielęgnować po przekwitnięciu? Przychodzimy z pomocą!

Storczyki, orchidee - eleganckie i piękne rośliny, jak pielęgnować storczyki?

Storczyki nazywane także orchideami, zdobią domy i mieszkania. Zachwycają delikatnymi kwiatami i szeroką gamą kolorów. To jedne z najczęściej wybieranych roślin pokojowych. Kwitną miesiącami, a kształtami i kolorami przyprawiają o zawrót głowy, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Kupując tę roślinę, wybierzmy zdrowy okaz - bez plam na liściach i z jędrnymi korzeniami. Zwiędnięte pączki kwiatów storczyka świadczą o jej złej kondycji. Najlepiej wybrać storczyk z jednym rozwiniętym kwiatem i mnóstwem pąków.

StorczykStorczyk Fot. shutterstock Fot. shutterstock

Jak dbać o storczyki?

Storczyki lubią oświetlone miejsca. Dobrze jest ustawiać je na parapetach okien, rosną dość wysokie, dlatego pięknie będą wyglądać również z zewnątrz. Dzięki odpowiedniemu nasłonecznieniu liście storczyków będą zielone i błyszczące, pozbawione ciemnożółtych plam.

TOP 10 roślin doniczkowych do domu, sprawdź >>

Jak podlewać storczyki?

Orchidee nie lubią zbyt dużego nawilżenia, ich korzenie nie powinny być zanurzone w wodzie. Roślinę podlewajmy co 4-7 dni. Możemy to zrobić, wlewając wodę do pojemnika umieszczonego w specjalnej osłonce na storczyki lub mocząc doniczkę wraz z osłonką przez 15 minut w misce z wodą lub w wannie.

Storczyki najlepiej czują się w temperaturze od 13 do 30 st. C. Na ich kwitnienie dobrze wpływają wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą. W okresie letnim dobrze wystawić je na lekko ocieniony balkon lub taras.

Pamiętajmy, by nie sadzić ich w uniwersalnej ziemi ogrodowej, lecz w specjalnej mieszkance z łupinami orzecha kokosowego lub z korą sosnową.

Do efektywnej pielęgnacji storczyków przyda się również specjalna odżywka, którą można kupić w kwiaciarniach, supermarketach lub sklepach ogrodniczych. Dzięki niej roślina będzie pięknie kwitła!

Donice z systemem nawadniania, musisz je zobaczyć >>

Jak pielęgnować storczyki w doniczkach?

Storczyki , jeśli chodzi o ich stanowisko są roślinami dość wymagającymi. Wybór odpowiedniej doniczki ma ogromny wpływ na kondycję rośliny. Storczyki najlepiej czują się w przezroczystych pojemnikach, pozwala to na dotarcie światła do systemu korzeniowego rośliny. Wybierając osłonki plastikowe, posiadacze storczyków z rodzaju Dendrobium powinni pamiętać, że bezpośrednia ekspozycja na słońce, mimo, że ten gatunek słońce uwielbia nie jest wskazana. Plastikowa doniczka bardzo szybko się nagrzewa, co ma niekorzystny wpływ na rozwój storczyka.

Myśląc o przezroczystych osłonkach nie musimy wybierać modeli mało dekoracyjnych czy białych. W sklepach ogrodniczych i supermarketach znajdziemy mnóstwo propozycji osłonek i doniczek przeznaczonych do hodowli storczyków . Warto jednak pamiętać, że doniczki z plastiku są dość wywrotne, szczególnie przy dużych storczykach. Alternatywą będą doniczki ceramiczne. Dobrym wyborem do uprawy storczyków są doniczki gliniane , w których korzenie rośliny świetnie mogą oddychać.

Pielęgnacja storczykówPielęgnacja storczyków Fot. shutterstock Fot. shutterstock

Jak pielęgnować storczyki po przekwitnięciu?

Warto wiedzieć, że storczyki mają różny okres kwitnięcia. Niektóre kwitną przez cały rok, inne przez kilka miesięcy. Najczęściej storczyki rozwijają swoje pąki na przełomie października i listopada, kwitną całą zimę i wiosnę, a przekwitają na przełomie marca i kwietnia. Okres kwitnięcia rośliny uzależniony jest od gatunku rośliny, warunków, jakie jej zapewniamy oraz nawożenia.

Kiedy storczyk gubi swoje kwiaty jest to sygnał dla właściciela, że roślina przeszła w stan wegetacji. Jak pielęgnować storczyki po przekwitnięciu? Gdy storczyki przekwitną należy przyciąć pędy rośliny lub poczekać, aż zgubi je sama.

Jak pielęgnować storczyki - przycinanie

Przycinanie storczyków jest bardzo istotne dla ich pielęgnacji. Regularne i odpowiednie przycinanie pobudzi roślinę do wytwarzania nowych liści i wzmocni pędy. Warto przyciąć roślinę przed przesadzeniem, ale po przekwitnięciu jest szczególnie istotne . Po przekwitnięciu i przycięciu, nowe pędy kwiatostanowe będą silniejsze i jeszcze piękniejsze.

Przycinanie pędów powinno odbywać się tylko i wyłącznie przeznaczonym do tego sekatorem. Warto mieć sekator, który będzie przeznaczony jedynie do storczyków i nie używać go do innych roślin, ponieważ na ostrzach sekatora mogą przenosić się choroby grzybowe. Orchidea źle znosi rany i zadrapania liści, dlatego zachowaj rozwagę i ostrożność podczas przycinania. Pęd storczyka przycina się na wysokości około 0,7 cm od węzła łodygi.

Przesadzanie storczyków krok po kroku

Storczyki , tak jak inne rośliny ozdobne, potrzebują przesadzenia. Powinniśmy robić to co najmniej raz na 2 lata. Jeśli nasza roślina ma bardzo rozrośnięte korzenie, jest to znak, że nadeszła pora na zmianę ziemi oraz doniczki. Przesadzenie konieczne jest również w przypadku rozłożonego lub zasolonego podłoża, gnicia korzeni, zaatakowania storczyka przez szkodniki, ale również, gdy zdarzy nam się przelanie rośliny.

Proces przesadzania storczyków zacznijmy od otrzepania korzeni z ziemi oraz dokładnego sprawdzenia, czy nie mają uszkodzonych końcówek. Jeśli są, powinniśmy odciąć je sekatorem. Kupując doniczki do storczyków, zwróćmy uwagę na ich wielkość. Doniczka nie powinna być zbyt mała - roślina nie może mieć ściśniętych korzeni.

Storczyk musi mieć doniczkę oraz osłonkę. Spośród osłonek najpopularniejsze są te przezroczyste - szklane lub wykonane z tworzywa sztucznego. Widoczne korzenie lepiej będą przyjmowały światło, a co za tym idzie, roślina będzie ładniej się rozwijała i kwitła.

Donice do mieszkania w świetnych cenach >>

Piękny storczyk w mieszkaniuPiękny storczyk w mieszkaniu Fot. shutterstock Fot. shutterstock

Jak pielęgnować storczyki zimą?

Storczyki uwielbiają wysoką wilgotność powietrza. Zima to dość problematyczny okres dla tych roślin. W zimie ze względu na centralne ogrzewanie powietrze w domu jest dość suche. Warto zapewnić storczykom doniczkę, która będzie wypełniona wodą i keramzytem. Niebezpieczne dla tych roślin jest także wietrzenie. Warto pamiętać o obserwacji liści - kiedy stają się one szkliste i wiotczeją to sygnał, że roślinie jest zimno i należy ją szybko przenieść w miejsce cieplejsze, z dala od zimnej szyby i przeciągu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA