Pokój ucznia - meble i dodatki, których nie może w nim zabraknąć

Już połowa sierpnia, a co za tym idzie - koniec wakacji zbliża się coraz większymi krokami. Pokój dziecka w wieku szkolnym musi być miejscem do zabawy, odpoczynku, ale też efektywnej nauki! Wnętrze powinno być funkcjonalne i estetyczne, by dziecko dobrze się w nim czuło. Warto pomyśleć już jakie meble i dodatki przydadzą się w pokoju ucznia. Podpowiadamy, co wybrać!

Twoje dziecko rozpoczyna przygodę z nauką? Jeśli wcześniej jego pokój służył głównie do zabawy, przyszła pora na zmianę aranżacji, prawdziwą rewolucję! Wygospodarowanie miejsca do nauki to nie tylko ustawienie biurka i krzesła. Musimy pamiętać, by wszystkie potrzebne książki, zeszyty i akcesoria papiernicze znalazły się pod ręką, zakupione meble były wygodne, a całość dopełniało odpowiednie oświetlenie.

Pokój ucznia - jakie meble?

W pokoju każdego ucznia najważniejsze jest biurko! Najlepiej jest, gdy mebel posiada szufladę na drobne przybory oraz szafki z półkami, które pomieszczą książki, zeszyty i pomoce naukowe. Na biurku musi panować porządek, wtedy  dziecku o wiele łatwiej będzie się skupić.

Kupując biurko, powinniśmy zwrócić uwagę  przede wszystkim na blat. Musi być on szeroki i pełnowymiarowy, dzięki czemu zmieścimy na nim laptop, notatki i dokumenty. Im większy blat, tym lepszy komfort pracy. W przypadku osoby dorosłej jest to blat szerokości ok. 80 cm, dla dziecka - 60-75 cm. Przydadzą się również szuflady oraz nadstawka, na której ustawimy niezbędne akcesoria, nie zajmując miejsca na blacie biurka. Dzieci szybko rosną, w tym przypadku warto rozważyć zakup biurka z możliwością regulacji, dzięki czemu dopasujemy mebel do wzrostu małego ucznia i zapewnimy mu komfort podczas nauki.

Pokój uczniaPokój ucznia Fot. Black Red White, materiały partnera Fot. Black Red White, materiały partnera

Obowiązkowym elementem jest również krzesło biurowe. Pamiętajmy, by było wyposażone w podłokietniki, regulowane oparcie oraz wysokość siedziska. Kiedy dziecko rośnie, bardzo ważna jest dbałość o prawidłową postawę ciała -  odpowiednio dobrane krzesło będzie w tej kwestii pomocne. Mebel przede wszystkim powinien sprzyjać zachowaniu odpowiedniej pozycji ciała w trakcie pracy, oparcie ma podpierać plecy w odcinakach piersiowym i lędźwiowym, a siedzisko mieć na takiej wysokości, by dziecko mogło postawić całe stopy na podłodze. Wybierając krzesło z podłokietnikami zwróćmy uwagę, czy ich wysokość pozwoli na wsunięcie krzesła pod blat biurka.

Pokój uczniaPokój ucznia Fot. Black Red White, materiały partnera Fot. Black Red White, materiały partnera

Oświetlenie biurka

Kolejną ważną sprawą jest oświetlenie. Po pierwsze: ustawmy biurko przy oknie! Najlepiej sprawdzi się lampka na biurko z żarówką LED, której światło nie zmęczy oczu dziecka. Na suficie warto zawiesić lampę o oryginalnym kształcie, która będzie pełnić także funkcję dekoracyjną.

Żarówka w lampce powinna mieć moc od 40 do 100 W. Jeśli zależy nam na dużej mocy i dużej intensywności światła warto zdecydować się na lampkę z żarówką LED-ową. Lampka powinna być lekka i łatwa do przeniesienia, a jednocześnie stabilna. Długie ramię pozwoli regulować kąt padania światła. Światło nie może razić, dlatego dobrze wybrać lampkę z abażurem, który osłoni całą żarówkę. Żarówka nie powinna być od blatu dalej niż 35 cm. 

Pokój uczniaPokój ucznia Fot. Black Red White, materiały partnera Fot. Black Red White, materiały partnera

Po nauce przychodzi czas na zasłużony odpoczynek. W pokoju ucznia świetnie sprawdzi się kanapa, którą można w ciągu dnia złożyć, tak by nie zajmowała dużo miejsca. Zadbajmy też o dodatki! Dzieci uwielbiają kolory - warto kupić kolorowe poduszki, koce, nietypowe lampki, ramki na zdjęcia oraz puszysty dywan!

Więcej o:
Copyright © Agora SA