Pokój ucznia - meble i dodatki, których nie może w nim zabraknąć

KK
13.08.2019 11:00
Już połowa sierpnia, a co za tym idzie - koniec wakacji zbliża się coraz większymi krokami. Pokój dziecka w wieku szkolnym musi być miejscem do zabawy, odpoczynku, ale też efektywnej nauki! Wnętrze powinno być funkcjonalne i estetyczne, by dziecko dobrze się w nim czuło. Warto pomyśleć już jakie meble i dodatki przydadzą się w pokoju ucznia. Podpowiadamy, co wybrać!

Twoje dziecko rozpoczyna przygodę z nauką? Jeśli wcześniej jego pokój służył głównie do zabawy, przyszła pora na zmianę aranżacji, prawdziwą rewolucję! Wygospodarowanie miejsca do nauki to nie tylko ustawienie biurka i krzesła. Musimy pamiętać, by wszystkie potrzebne książki, zeszyty i akcesoria papiernicze znalazły się pod ręką, zakupione meble były wygodne, a całość dopełniało odpowiednie oświetlenie.

Pokój ucznia - jakie meble?

W pokoju każdego ucznia najważniejsze jest biurko! Najlepiej jest, gdy mebel posiada szufladę na drobne przybory oraz szafki z półkami, które pomieszczą książki, zeszyty i pomoce naukowe. Na biurku musi panować porządek, wtedy  dziecku o wiele łatwiej będzie się skupić.

Kupując biurko, powinniśmy zwrócić uwagę  przede wszystkim na blat. Musi być on szeroki i pełnowymiarowy, dzięki czemu zmieścimy na nim laptop, notatki i dokumenty. Im większy blat, tym lepszy komfort pracy. W przypadku osoby dorosłej jest to blat szerokości ok. 80 cm, dla dziecka - 60-75 cm. Przydadzą się również szuflady oraz nadstawka, na której ustawimy niezbędne akcesoria, nie zajmując miejsca na blacie biurka. Dzieci szybko rosną, w tym przypadku warto rozważyć zakup biurka z możliwością regulacji, dzięki czemu dopasujemy mebel do wzrostu małego ucznia i zapewnimy mu komfort podczas nauki.

Pokój ucznia
Fot. Black Red White, materiały partnera

Obowiązkowym elementem jest również krzesło biurowe. Pamiętajmy, by było wyposażone w podłokietniki, regulowane oparcie oraz wysokość siedziska. Kiedy dziecko rośnie, bardzo ważna jest dbałość o prawidłową postawę ciała -  odpowiednio dobrane krzesło będzie w tej kwestii pomocne. Mebel przede wszystkim powinien sprzyjać zachowaniu odpowiedniej pozycji ciała w trakcie pracy, oparcie ma podpierać plecy w odcinakach piersiowym i lędźwiowym, a siedzisko mieć na takiej wysokości, by dziecko mogło postawić całe stopy na podłodze. Wybierając krzesło z podłokietnikami zwróćmy uwagę, czy ich wysokość pozwoli na wsunięcie krzesła pod blat biurka.

Pokój ucznia
Fot. Black Red White, materiały partnera

Oświetlenie biurka

Kolejną ważną sprawą jest oświetlenie. Po pierwsze: ustawmy biurko przy oknie! Najlepiej sprawdzi się lampka na biurko z żarówką LED, której światło nie zmęczy oczu dziecka. Na suficie warto zawiesić lampę o oryginalnym kształcie, która będzie pełnić także funkcję dekoracyjną.

Żarówka w lampce powinna mieć moc od 40 do 100 W. Jeśli zależy nam na dużej mocy i dużej intensywności światła warto zdecydować się na lampkę z żarówką LED-ową. Lampka powinna być lekka i łatwa do przeniesienia, a jednocześnie stabilna. Długie ramię pozwoli regulować kąt padania światła. Światło nie może razić, dlatego dobrze wybrać lampkę z abażurem, który osłoni całą żarówkę. Żarówka nie powinna być od blatu dalej niż 35 cm. 

Pokój ucznia
Fot. Black Red White, materiały partnera

Po nauce przychodzi czas na zasłużony odpoczynek. W pokoju ucznia świetnie sprawdzi się kanapa, którą można w ciągu dnia złożyć, tak by nie zajmowała dużo miejsca. Zadbajmy też o dodatki! Dzieci uwielbiają kolory - warto kupić kolorowe poduszki, koce, nietypowe lampki, ramki na zdjęcia oraz puszysty dywan!

Więcej o: