Kuchnia - strefa odpowiednio oświetlona

Karolina Mucha
18.08.2017 12:00
Kuchnia to serce każdego domu. Jest przestrzenią pracy, miejscem przygotowywania posiłków, jedzenia ich wspólnie, porannej krzątaniny, ale też rodzinnych rozmów. Bardzo ważną rolę w kuchni odgrywa oświetlenie, które musi być praktyczne i jasne. Jakie oświetlenie w kuchni sprawdzi się najlepiej?

Kuchnia - strefa odpowiednio oświetlona
Fot. Homebook

Urządzając kuchnię, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na funkcjonalne meble, naczynia i kuchenne dodatki, jednak piękno aranżacji wydobędziemy dopiero dzięki odpowiedniemu oświetleniu.

Oświetlenie w kuchni powinno znajdować się przede wszystkim w strefach roboczych. W miejscach, gdzie przygotowujemy posiłki, najlepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe. Świetnym rozwiązaniem są kinkiety montowane pod wiszącymi szafkami, dzięki czemu blat roboczy jest oświetlony, co zdecydowanie ułatwia nam pracę. Kolejne źródło światła powinno być umieszczone nad zlewozmywakiem oraz nad kuchenką. Nad kuchenką jednak dużo częściej montujemy okap kuchenny, który ma wbudowane lampy.

Hitem w oświetleniu kuchni stały się lampy wiszące! Najlepiej prezentują się zawieszone nad barkiem lub stołem. Popularne jest wieszanie kilku lamp obok siebie, dzięki czemu aranżacja jest nowoczesna, stylowa i elegancka. Warto podkreślić, że oświetlony stół podkreśla walory podawanych na nim dań oraz stwarza miłą atmosferę. Nad okrągłym stołem lepiej sprawdzi się jedna duża lampa, z kolei nad stołem kwadratowym lub prostokątnym lepiej zawiesić kilka lamp w jednej linii.

Warto wybrać inne rodzaje oświetlenia w części roboczej, a inne w części jadalnej, dzięki czemu bez potrzeby wstawiania ścianek możemy uzyskać otwartą, jasną przestrzeń, jednak z wydzielonymi strefami.

Odpowiednio dobrane oświetlenie sprawi, że kuchnia wyda się większa i bardziej przestronna.

Więcej o: