Żarówka dekoracyjna - powrót do projektów Edisona. Gdzie kupić i za ile?

red
17.10.2019 11:30
Jeszcze do niedawna producenci prześcigali się, wymyślając coraz to nowocześniejsze kształty żarówek. Historia jednak zatoczyła koło i dziś chętnie wracamy do żarówek inspirowanych pierwszymi projektami Edisona. Piękno tkwi w ich prostocie.

Żarówka dekoracyjna
Fot. Osram

Żarówka to jeden z przełomowych wynalazków, do którego na co dzień nie przywiązujemy większej uwagi, a jednocześnie nie wyobrażamy sobie życia bez oświetlenia, funkcjonowanie byłoby naprawdę trudne. Po raz pierwszy żarówkę odkrył Brytyjczyk Joseph Wilson Swan w 1860 roku, z kolei Tomasz Edison udoskonalił wynalazek i w 1879 roku otrzymał patent. Początkowo żarówka wykorzystywana była jedynie do praktycznych celów, teraz stawiamy na design i szukamy modelu, który zwieńczy aranżację. Śmiało wracamy do projektów Edisona, bo cenimy prostotę, która doskonale się prezentuje.

Jak działa żarówka?

W żarówce źródłem światła jest żarnik, czyli cienki drucik, wykonany z wolframu. Drucik rozgrzewa się pod wpływem przepływającego prądu i w ten sposób emituje światło. Wolfram może się utlenić, nie można do tego dopuścić, dlatego konieczne jest zamknięcie go w próżni lub szklanej bańce wypełnionej gazami szlachetnymi. Edison wykorzystał do tego celu włókna węglowe oraz zwęglone włókna bambusa japońskiego.

Żarówka Edisona

Żarówka Edisona
Fot. fileove.com

Żarówki Edisona najbardziej popularne są we wnętrzach w stylu loft, świetnie wpisują się w fabryczny klimat, nadają charakter. Nowoczesne modele edisonowej żarówki wyposażone są w dużą spiralę oraz gruby gwint.

Drut wolframowy zamknięty w szklanej bańce to wynalazek, który śmiało można określić "rewolucyjnym". Nowoczesne żarówki w stylu vintage mają różne kształty i rozmiary. Ciekawie prezentują się także modele w formie butelek. Najmodniejsze są duże, okrągłe kule. Warto wybierać modele, które zamiast włókien żarowych mają szeregowo połączone maleńkie diody LED. Takie żarówki są ozdobą same w sobie - nawet w najprostszej oprawce będą wyglądać znakomicie. Zobaczcie, co znaleźliśmy w polskich sklepach.

Komentarze (6)
Zaloguj się
 • fafarafafafa

  Oceniono 14 razy 14

  Po pierwsze, pierwsze żarówki Edisona z wolframem nie miały nic wspólnego. Po drugie, LED to nie żarówki!

 • kozieradka2012

  Oceniono 10 razy 10

  WolfraMowy, nie wolfraNowy.

 • donatienfrancois

  Oceniono 4 razy 4

  Biedronka 2,90 zł/szt.

 • Łukasz Ba

  Oceniono 24 razy -20

  Pięknie wyglądają, trochę mnie zastanawia jak świecą - bo boję się, że wygląd wygrał z funkcjonanlością. W takiej sytuacji sterowanie oświetleniem pozostaje wyłącznie poprzez zwykłe przełączniki lub bezprzewodowe typu Aqara od Xiaomi (zerknijcie np. na Aqara.pl) i protokół ZigBee. Te źródła światła nie mają sterowania. Ale to i dobrze :)
  Lepiej jest sterować przełącznikiem i nie przejmować się co jest podłączone do instalacji niż to podejście np. w Philips Hue gdzie sterujemy bezpośdenio źródłem światła ale jesteśmy przywiązani do jednego producenta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX