Lawenda wąskolistna i francuska - uprawa i pielęgnacja

Lawenda jest jednym z najpopularniejszych kwiatów uprawianych zarówno w domu (w doniczce), na balkonie i w ogrodzie. Choć lawenda obejmuje ponad 40 gatunków, to do najczęściej uprawianych należą lawenda wąskolistna i francuska. Wielkimi krokami zbliża się czas jej rozkwitu, dlatego warto dowiedzieć się jak wygląda uprawa, pielęgnacja i przycinanie lawendy, tak by przez cały sezon cieszyła oko i zachwycała niezwykłym zapachem!

Lawenda - pochodzenie

Lawenda jest jednym z najpopularniejszych kwiatów uprawnych w Polsce. Jej nazwa pochodzi od słowa "lavare" czy myć, przemywać. Kwiat lawendy znany był już w Średniowieczu - bladoliliową lawendę kojarzono nawet z zaletami Matki Boskiej. Pochodzi ona z rodziny jasnotowatych, z obszaru śródziemnomorskiego - regionów Hiszpanii, Portugalii, Francji oraz Północnej Afryki.

O stylu portugalskim przeczytasz tu: Styl portugalski we wnętrzach >>

Znakomicie sprawdza się także  w naszym klimacie, choć zagrożeniem są dla niej bezśnieżne zimy i bardzo niskie temperatury. Lawenda wymaga słonecznego stanowiska, tak by nie była narażona na działanie wiatru. Lawenda kwitnie w okresie od czerwca do października. Występuje w kolorach fioletowego błękitu, bieli i delikatnego różu.

Lawenda wąskolistna i francuska - uprawa i pielęgnacjaLawenda wąskolistna i francuska - uprawa i pielęgnacja fot. Nokaut fot. Nokaut

Lawenda - uprawa

Uprawa kwiatów lawendy wymaga odpowiedniego podejścia i wiedzy. Lawenda nie jest odporna na działanie chwastów, dlatego ważne jest regularne pielenie terenu, na którym jest posadzona. W przeciwnym razie jej liście mogą więdnąć i zamierać. Lawenda wymaga dobrej cyrkulacji powietrza, dlatego nie wolno sadzić jej w zaniżeniu. Jeśli marzy nam się lawenda w ogrodzie,  przesadzając ją musimy pamiętać, by utrzymać poziom sadzenia dokładnie na taki, w jakim rosła w doniczce. Aby lawenda mogła wspaniale zdobić nasz ogród należy pamiętać o regularnym nawadnianiu - koniecznie bezpośrednio do korzeni, tak by nie podlewać liści.

Lawenda - pielęgnacja

Przycinanie krzewów lawendy nie jest skomplikowanym zabiegiem, należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. W przypadku, gdy lawenda nie ma jeszcze kwiatów i jest małej wielkości, nie przycinamy jej - czekamy aż przekwitnie i dopiero wtedy przycinamy krzew o 1/2. Mniej więcej co 6 lat lawenda starzeje się i co za tym idzie traci swój urok, dlatego po takim czasie powinna być wycinana i zastępowana nowym krzewem.

Lawenda - odmiany

Spośród ponad 40 gatunków lawendy. Prócz najpopularniejszych do których zalicza się zwłaszcza dwie odmiany: lawenda wąskolistna i lawenda francuska, dużym zainteresowaniem cieszą się lawenda pośrednia, hiszpańska, szypułkowa oraz wełnista.

Dowiedz się: Kolor lawendowy we wnętrzach >>

Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna, znana także jako lawenda lekarska lub wonna jest uprawiana jako roślina ozdobna albo zielarska. Osiąga wielkość do około 50 cm. Tworzy regularne, zwarte kępy. Lawenda wąskolistna ma drobne, fioletowe kwiaty i wąskie, srebrzyste liście. Jest odporna na warunki klimatyczne - dobrze znosi mróz, jednak w okresie zimowym wymaga okrycia. Lawenda wąskolistna swoją popularność i przychylność zawdzięcza nie tylko pięknemu wyglądowi, ale także właściwościom leczniczym - co ciekawe, jest ona rośliną miododajną! Olejek lawendowy jest wykorzystywany zarówno w aromaterapii, zielarstwie, a także w przemyśle kosmetycznym. Choć nie każdy o tym wie, lawenda wąskolistna poprawia działanie układu trawiennego. Olejek lawendowy ma działanie przeciwskurczowe, uspokajające i antyseptycznie. Działa również wiatropędnie, antytrądzikowo i  dezynfekująco, dzięki czemu przyśpiesza gojenie się ran. Z powodzeniem olejek lawendowy można łączyć  z olejkiem sosnowym, cedrowym czy szałwiowym, choć sam w sobie także ma właściwości lecznicze.

Lawenda francuska (lawenda stoechas)

Drugą obok lawendy wąskolistnej popularną odmianą tego kwiatu jest lawenda francuska. Tworzy ona szczytowe kłosy, które składają się z małych kwiatów oraz większych, różnobarwnych podsadek. Występuje w trzech kolorach: niebieskawy, różowym i białym. W ciepłym klimacie, lawenda francuska osiąga nawet metr wysokości, w Polsce rośnie jednak znacznie mniejsza, osiąga wysokość około 50 cm. Podobnie jak lawenda wąskolistna wytwarza charakterystyczny, choć nieco mniej intensywny zapach.

Lawenda w doniczce

Lawenda może być uprawiana zarówno w doniczce jak i w ogrodzie. Uprawa lawendy w doniczce nie różni się w znaczący sposób od uprawy w ogrodzie, jest za to mniej wymagająca w pielęgnacji. Nie wymaga tak częstego pielenia, dodatkowo można w zależności od upodobań bez problemu przestawiać ją co jakiś czas w inne miejsce. Lawenda uprawiana w doniczce wymaga jednak przygotowania. Ważne jest by na dnie donicy ułożyć warstwę drenażową z grubego żwiru, a następnie wsypać ziemię, zawierająca dużą ilość wapnia. Lawenda uprawiana w domu, powinna stać w nasłonecznionym miejscu, tak by miała warunki możliwie najbardziej zbliżone do naturalnych.

Lawenda w doniczce, na balkonie i w ogrodzieLawenda w doniczce, na balkonie i w ogrodzie fot. okazje.info, nokaut fot. okazje.info, Nokaut

Lawenda na balkonie

Ciekawym pomysłem na udekorowanie tarasu jest uprawa lawendy na balkonie. Zwłaszcza dla osób, które mieszkają w bloku, udekorowanie balkonu kwiatami jest świetnym rozwiązaniem. Należy pamiętać, by ją regularnie podlewać, tak nie dopuścić do wyschnięcia podłoża. Istotne jest także odpowiednie zabezpieczenie rośliny przed zimą, poprzez umieszczenie donicy w warstwie izolacyjnej i postawieniu jej w zacisznym miejscu balkonu.

Lawenda w ogrodzie

Dużo łatwiejsza w zabezpieczeniu przed mrozami jest lawenda uprawiana w ogrodzie. Aby zapewnić jej jak najlepsze warunki w okresie zimowym, okrywa się ją podobnie jak inne krzewy ogrodowe. Lawenda w ogrodzie obrodzi najlepiej, jeśli posadzimy ją w porze jesiennej, najlepiej prosto do gruntu. Dzięki temu, już za rok można spodziewać się iście bajkowych widoków!

Dowiedz się: Jak dbać o kwiaty w ogrodzie? >>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.