Upał w mieszkaniu. Jak go przetrwać?

Upał w mieszkaniu to problem z którym latem mierzy się każdy z nas. Wysokie temperatury potrafią dać się we znaki i skutecznie uprzykrzyć domowy odpoczynek. Co zrobić, by przetrwać upalne dni i nieco obniżyć temperaturę w naszym mieszkaniu? Zobacz, jakie rozwiązania będą najskuteczniejsze w walce z upałem!

Upał w mieszkaniu - co zrobić?

Gdy na dworze temperatura zbliża się (lub nawet przekracza) 30 st. C, nasze domy przypominają ... piekarniki. W upalne dni przebywanie w pomieszczeniach jest wyjątkowo trudne. Na szczęście, są sposoby, aby nieco schłodzić powietrze i wcale nie musi to być droga klimatyzacja. Szybkim sposobem na ochłodzenie mieszkania są wentylatory. Ich wielką zaletą jest z pewnością niewysoka cena (od 30 zł). Wentylatory - w przeciwieństwie do klimatyzatorów - nie chłodzą powietrza, ale wprawiają je w ruch, tworząc tzw. kontrolowany przeciąg. Nawet gorące powietrze wprawione w ruch będzie dawać efekt chłodzenia. Na rynku dostępne są różne rodzaje wentylatorów - zarówno stojące, jak i wiszące. Trzeba jednak pamiętać, by nie przesiadywać pod wirującym strumieniem powietrza, ponieważ grozi to zapaleniem ucha, gardła lub sztywności karku!

Sposoby na upał w mieszkaniuSposoby na upał w mieszkaniu fot. Corbis fot. Corbis

Upał w mieszkaniu - jak sobie radzić?

Aby schłodzić nasze mieszkanie w upalny dzień należy ograniczyć dostęp światła do wnętrza, zasłaniając okna. Najlepiej sprawdzą się żaluzje lub rolety zewnętrzne. Świetnym rozwiązaniem są też rolety wewnętrzne (można je zamontować samodzielnie) ze specjalną powłoką odbijającą promienie słoneczne. Ale nawet zwykłe zasłony, byle gęsto tkane i jasne, potrafią zatrzymać falę gorąca. Rozgrzanego powietrza nie wpuszczają też markizy montowane na balkonie lub tarasie.

Sposoby na upał w mieszkaniuSposoby na upał w mieszkaniu fot. 7 razy ładniej fot. 7 razy ładniej

Upał w mieszkaniu? Podpowiadamy, co robić!

Wieczorem nadal jest gorąco? Warto pamiętać, że tradycyjne żarówki generują dużo ciepła. Oczywiście, nie namawiamy Was do siedzenia w domu po ciemku. Wystarczy zastąpić zwykłe żarówki energooszczędnymi świetlówkami lub oświetleniem typu LED, które prawie nie wytwarzają ciepła! Warto wybrać także odpowiednią pościel - najlepiej ze stuprocentowej bawełny lub lnu. Poliestrowe pościele nie przepuszczają powietrza. Najlepszym wyborem będzie pościel atłasowa - świetnie wchłania pot i oddycha, dzięki czemu jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani! dobrym sposobem na walkę z upałami jest zrobienie własnego klimatyzatora. Wystarczy wypełnić miskę po brzegi kostkami lodu i postawić ją pod włączonym wentylatorem. Za chwile poczujesz chłodny podmuch, a temperatura w mieszkaniu nieco spadnie!

Sposoby na upał w mieszkaniuSposoby na upał w mieszkaniu fot. Shutterstock fot. Shutterstock

Twoje mieszkanie przypomina piekarnik? Upał sprawia, że nie możesz zasnąć? Budzisz się w nocy? Poniżej przedstawiamy propozycję 18 produktów, które pomogą Ci przetrwać falę upałów. Warto zawczasu wyposażyć się w produkty, dzięki którym letnie noce będą bardziej znośne, a upały mniej uciążliwe!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.