Klimatyzator przenośny czy stacjonarny?

KK
05.07.2019 12:00
Klimatyzator do niedawna był rzadkością a nawet uznawano go za luksus. Obecnie jego popularność bardzo szybko rośnie i możemy go spotkać wielu domach. W upalne lato klimatyzator z pewnością przyniesie ulgę, dlatego warto zastanowić się nad jego zakupem. Najpopularniejsze są klimatyzatory przenośne oraz split. Powinniśmy przemyśleć swój wybór.

Czym jest klimatyzator?

Klimatyzator jest urządzeniem, które pomaga dostosować parametry powietrza do lepszego samopoczucia użytkowników. Z pewnością pozwoli poczuć ulgę w upalny letni dzień. Poczucie komfortu jest dla nas bardzo ważne, ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Zamontowanie klimatyzacji w naszym domu pozwoli ochłodzić powietrze, jak również usunąć z niego nadmiar wilgoci. Warto pamiętać, że im mniej jest wilgoci w nagrzanym powietrzu tym lepiej się czujemy. Przeprowadzone badania dowodzą, że najlepiej czujemy się w temperaturze 23-26°C. Jeśli wilgotność spadnie, poczujemy komfort, pomimo dalszego gorąca.

fot. materiały partnera

Dobór klimatyzatora

Bardzo ważnym parametrem przy wyborze klimatyzacji jest jego moc, czyli wydajność chłodnicza. Urządzenia tego typu, czyli klimatyzery, klimatory, wentylatory ze zbiornikiem na wodę lub lód, powodują ochłodzenie powietrza, jednak nie mają zbyt dużej wydajności oraz nie posiadają możliwości wyboru temperatury, jaka ma się utrzymać w pomieszczeniu. Ich zaletą jest cena która waha się w przedziale 200-300 zł oraz łatwość instalacji, która polega jedynie na włożeniu wtyczki do gniazdka.Na rynku istnieje kilka rodzajów klimatyzatorów, jednak różnią się one rozpiętością cenową oraz funkcjami w jakie są wyposażone. Klimatyzatory mają niezrównaną zaletę, że utrzymują w pomieszczeniu taką temperaturę, jaką zadaliśmy. Jednak warto pamiętać, że obniżanie temperatury w dowolny sposób może spowodować przeziębienie, dlatego różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym, a pozostałymi nie powinna być większa niż 7-8°C. Zbyt duża różnica temperatur jest niekorzystna zarówno dla układu oddechowego jak i całego zdrowia.

Na rynku istnieje kilka rodzajów klimatyzatorów, jednak różnią się one rozpiętością cenową oraz funkcjami w jakie są wyposażone. Klimatyzatory mają niezrównaną zaletę, że utrzymują w pomieszczeniu taką temperaturę, jaką zadaliśmy. Jednak warto pamiętać, że obniżanie temperatury w dowolny sposób może spowodować przeziębienie, dlatego różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym, a pozostałymi nie powinna być większa niż 7-8°C. Zbyt duża różnica temperatur jest niekorzystna zarówno dla układu oddechowego jak i całego zdrowia.

Dodatkowo ważną kwestią przy wyborze klimatyzatora jest to, byśmy nie odczuwali ruchu powietrza. W klimatyzatorze powinna być funkcja regulacji kierunku oraz prędkości wydmuchiwanego z urządzenia powietrza. W sytuacji, gdy powietrze będzie przepływało z prędkością większą niż 0,2 m/s odczuwany będzie przeciąg, co bardzo szybko doprowadzi do przeziębienia.

Rodzaje klimatyzatorów - klimatyzator przenośny vs klimatyzator stacjonarny

Z pewnością znajdą się zwolennicy zarówno klimatyzatorów przenośnych jak i stacjonarnych. Najbardziej popularne są monoblokowe klimatyzatory przenośne oraz stacjonarne klimatyzatory splitowe.

Klimatyzatory przenośne przeznaczone są do obsługi jednego pomieszczenia, są również głośniejsze oraz wymagają one, żeby odprowadzić ciepłe powietrze poza pomieszczenie. Ich zaletą jest sporo niższa cena, samodzielny montaż oraz elastyczność, możemy go przestawiać.  Najczęściej spotykanym urządzeniem tego typu jest klimatyzator przenośny monoblokowy -  jednak da się z niego korzystać w takim pomieszczeniu, gdzie można otworzyć okno lub wystawić na zewnątrz jedną rurę lub dwie. Rurami wyrzucane jest na zewnątrz ogrzane powietrze. Podobna sytuacja jest z klimatyzatorem przenośnym typu split, który może pracować jedynie w pomieszczeniach z balkonem, ponieważ jednostkę zewnętrzną urządzenia trzeba stabilnie ustawić poza pomieszczeniem, żeby dodatkowo nie nagrzewała innego pomieszczenia.

Klimatyzatory przenośne bardzo często są jeszcze duże, jednak producenci ciągle nad tym pracują i nadają im nowoczesnego wyglądu. Przy zastosowaniu klimatyzatorów przenośnych wymieniamy powietrze znajdujące się już w pomieszczeniu.

Klimatyzator przenośnyKlimatyzator przenośny Fot. Homebook, materiały partnera Fot. Homebook, materiały partnera

Natomiast klimatyzatory stacjonarne montuje się na stałe. Klimatyzator stacjonarny monoblokowy montuje się w oknach lub w ścianach zewnętrznych, widać go zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Nie wygląda to atrakcyjnie, poza tym monoblokowe klimatyzatory są bardzo głośne.

Większym zainteresowaniem cieszy się klimatyzator stacjonarny typu split. Jednostkę wewnętrzną montuje się na stałe w pomieszczeniu, które ma być chłodzone, natomiast jednostkę zewnętrzną na ścianie lub dachu, obie jednostki są ze sobą połączone i przewodzą czynnik chłodniczy. Taką instalację wykonuje wykwalifikowany fachowiec. Cena tego typu klimatyzatora waha się w przedziale od 1,2 tys. Złotych, nawet do ponad 3 tys. złotych. Klimatyzator stacjonarny najczęściej sterowany jest pilotem. Powinniśmy pamiętać, że taki klimatyzator musi być zainstalowany co najmniej 1 metr od radia lub telewizora.

Fot.: Castorama

Klimatyzator nie tylko chłodzi

Obecnie większość modeli klimatyzatorów, które posiadają pompę ciepła posiadają również funkcję grzania. Dzięki temu klimatyzacja w domu świetnie sprawdzi się również w ciągu mroźnej zimy i pozwoli dodatkowo ogrzać pomieszczenie, jest świetną opcją dla zmarzluchów. Dodatkowo w zależności od producenta i modelu klimatyzator może posiadać również funkcje: osuszania, nawilżania oraz oczyszczania powietrza w pomieszczeniu z alergenów, dymu papierosowego oraz kurzu. Jest to duży plus dla alergików. Z pewnością warto zainwestować w klimatyzację domową, ponieważ jest ona inwestycją na lata. Pozwoli poczuć komfort w zaciszu własnego domu pomimo wysokiej temperatury na zewnątrz.

Więcej o:
Komentarze (15)
Zaloguj się
 • klm747

  Oceniono 4 razy 2

  sranie w banie - klimatyzatory przenośne z rurą odprowadzającą maja praktycznie zerową skuteczność!
  wyrzucają gorące powietrze na zewnątrz, ale na to miejsce napływa niewiele chłodniejsze powietrze - inaczej w pomieszczeniu powstałaby próżnia...

 • Ja TylkoJa

  Oceniono 2 razy 0

  Przenośny to ostateczność. Głośny nieefektywny problematyczny z rurą i woda.

 • mirabelka34

  Oceniono 4 razy -2

  nie lubię klimatyzacji, raz się tak załatwiłam i od tamtej pory mam ciągle problemy z zatokami a było to kilka dobrych lat temu. Teraz od dwóch lat mamy markizy zewnętrzne i moim zdaniem to super rozwiązanie

 • mirabelka34

  Oceniono 21 razy -17

  praktyczniejsze od rolet są markizy Fakro. Są o wiele lżejsze i co najważniejsze po zasłonięciu okien one nadal wpuszczają światło, można ich używać w trakcie normalnej pracy w pokoju.

 • Beata kowalczyk

  Oceniono 23 razy -21

  no wlaśnie o tych markizach fakro coś słyszałam, nie chcę mieć klimatyzatora, po tym jak słyszałam, że brat znajomej zachorował na coś od bakterii w klimatyzacji i cudem uniknął śmierci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX