Pomysły na oświetlenie ogrodu

Piękny ogród jest tak samo ważny jak piękny wystrój w domu. Istotne są nie tylko rośliny, ale również oświetlenie, które stworzy zaczarowany klimat wieczorową porą. Dobrze dobrane oświetlenie ogrodu będzie nie tylko funkcjonale, ale stworzy też doskonałą dekorację.

Ogród jest idealnym miejscem gdzie możemy odpocząć nie tylko w ciągu dnia, ale i wieczorem jeśli zadbamy o odpowiednie oświetlenie. Wprowadzi ono do naszego ogrodu przyjemną atmosferę oraz doda magii.

Solarne lampy ogrodowe

Oświetlenie ogrodu - lampy solarneOświetlenie ogrodu - lampy solarne fot. materiały prasowe Ładnydom, okazje.info fot. materiały prasowe Ładnydom, okazje.info

Lampy solarne coraz częściej funkcjonują jako oświetlenie ogrodowe, ze względu na swoją energooszczędność. Tego typu oświetlenie zasilane jest energią słoneczną przez ogniwa krzemowe. Dzięki temu nie musimy montować kabli i podłączać do zasilania. Dużą zaletą jest fakt, że nie poniesiemy żadnych kosztów za oświetlenie swojego ogrodu. Lampa w ciągu dnia ładuje się, energia z promieniowanie zmienia się na elektryczną i wytwarza się prąd elektryczny. Fotoogniwa w lampie solarnej wytrzymują nawet 20 lat oraz są przyjazne dla środowiska. Niektóre z nich posiadają czujnik zmierzchu, dzięki czemu włączają się od razu po zmroku.

Solarne lampy ogrodowe dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, od standardowych szarości i czerni po czerwienie. Lampa pozostawiona w odpowiednio nasłonecznionym miejscu naładuje się na tyle, że będzie w stanie świecić nawet 8 godzin.

Latarenki ogrodowe

Oświetlenie ogrodu - latarenki ogrodoweOświetlenie ogrodu - latarenki ogrodowe fot. Homebook, okazje.info fot. Homebook, okazje.info

Tego typu oświetlenie znakomicie sprawdzi się w małym ogrodzie. Pięknie przyozdobi również taras lub stół podczas letniego wieczornego grillowania, a podczas wieczorów we dwoje doda romantycznego charakteru. Latarenki dostępne są w wersji drewnianej lub metalowej. Drewniane powinniśmy umieścić w odpowiednio przykrytym miejscu, najlepiej na tarasie, ponieważ podczas zmian pogody mogą ulec szybszemu zniszczeniu. Natomiast latarenki metalowe, ze stali nierdzewnej sprawdzi się doskonale w ogrodzie, zarówno ustawiona na chodniku jak również zawieszona przy furtce.

Kinkiety i reflektory ogrodowe

Oświetlenie ogrodu - kinkiety i reflektoryOświetlenie ogrodu - kinkiety i reflektory fot. Paulmann, okazje.info fot. Paulmann, okazje.info

Reflektory ogrodowe skupiają światło na konkretnych obiektach. Zaletą jest fakt, że możemy dowolnie regulować kąt padania wiązki światła, a oświetlenie jest bardzo mocne, dzięki czemu zyskamy pięknie podświetlony ogród.

Kinkiety wyglądają podobnie do miejskich latarni, posiadają czujnik ruchu, co pozwala na oszczędność. Światło włączy się dopiero wtedy, gdy ktoś będzie przechodził.

Wybierając oświetlenie na zewnątrz musimy zadbać o dobrą klasę ochronności, by światełka były odporne na zmienne warunku atmosferyczne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.